Go to content
Pes Marina Vltava

Inspirace

Kam na výlet se psem? Do přírody i za kulturou a poznáním!

22. 8. 2023

Vezměte pejska na výlet! Do přírody vás čtyřnohý miláček nejspíš doprovází pravidelně, ale co když vás to láká i na hrady a zámky, za kulturou nebo třeba na návštěvu zooparku? Inspirujte se, kde všude jsou ve středních Čechách psi vítáni.

Na většinu hradů a zámků se pejsci dostanou do areálu, samotnou prohlídku si ale většinou musejí nechat ujít. Nic vám však nebrání vystřídat se s pejskem v parku anebo třeba v místních kavárnách, kde pejskům rádi poskytnou i misku s vodou.

Cestování se čtyřnohými miláčky vždy vyžaduje jistou ukázněnost a také náhubek, vodítko či tašku. Samozřejmostí je, že za chování psích kamarádů vždy zodpovídá jejich páníček.

Pes na výletě, Čertova skála
i
Pes na výletě, Čertova skála
Autor: Lukáš Sochor

Berounsko aneb se psem na parádní výlet

Kam vzít na Berounsku pejska i na prohlídku hradu? Na Křivoklát! Máte-li malé plemeno, v cestovní tašce s vámi dovnitř může. Pejsek vás také klidně může doprovodit do zámku Nižbor, kde se nachází Informační centrum keltské kultury. Líbit se pejskům bude i na pohádkovém hradě Krakovec.

Prozkoumejte Berounsko se psem a vydejte se třeba do berounského medvědária nebo na Městskou horu. Lákavý je i výšlap na rozhlednu Máminka u Hudlic, ovšem úplně nahoru vezměte raději jen malá plemena v tašce. Se psem je povolen také vstup do Dvoru Všerad. Ať už zavítáte do restaurace a penzionu, galerie nebo muzea M. D. Rettigové, pejskům přijde vhod nabídnutá miska s vodou. Tou se psi osvěží i ve sklárně Rückl, kde s vámi může pes absolvovat i zajímavou prohlídku. Záleží samozřejmě na jeho povaze.

Psi na vodítku jsou vítáni v Levandulovém údolí i v rodném domě J. Jungmanna, ve venkovní expozici Muzea Českého krasu Beroun – Geoparku Barradien, v jeho hlavní expozici anebo v cestovní tašce i v Plzeňské bráně. Uvítají je také v Rekreačním parku Karlštejn. V samotném Karlštejně je pro psy umístěno pítko přímo na pěší zóně a spoustu místních restaurací pejskům nabízí misku s vodou. Volně se pak mohou proběhnout třeba na louce u mostu, na poli proti nádraží i jinde.

Chateau Mcely
i
Chateau Mcely
Autor: Chateau Mcely

Speciální menu pro psy? I to je možné!

Čtete správně, v Chateau Mcely mají připraveno mimo jiné speciální psí menu. Do zámku Křinec na Nymbursku si s sebou na prohlídku klidně můžete vzít malého pejska, velká plemena se na vodítku dostanou do zámecké zahrady. Podívají se také na zříceninu hradu a zámku Zvířetice i do místního informačního centra s výjimkou expoziční místnosti v prvním patře. Na terase jistě ocení misku s vodou.

Jedete za zvířátky? Navštivte i se psem Zoo Chleby, a to konkrétně jeho novou část. Počítejte přitom se vstupným pro zvířecí doprovod. Vzít ho s sebou klidně můžete také do městského paláce Templ v Mladé Boleslavi nebo do Skanzenu v Přerově nad Labem.

Jedete se psem do Muzea vojenského prostoru Milovice? Domluvte se předem s personálem, po dohodě bývá možné hlídání pejska po dobu prohlídky.

Psi v parku Veltrusy
i
Psi v parku Veltrusy
Autor: Dagmar Malinová

Ohromující parky, jedinečné panorama… a psi

Na Kutnohorsku a Kolínsku by byl hřích nenavštívit tolik okouzlujících parků, ze kterých si budete užívat výhled na panorama měst i místních zámků. A pejsky vezměte s sebou!

Kam to bude? Třeba do parků k zámkům Kačina nebo Žleby. Parádní podívanou si užijete z Breuerových sadů v Kutné Hoře pod Vlašským dvorem. Jen buďte obezřetní – žije tu i jednooká kočička Mína, která je však mírumilovná a místními velmi oblíbená.

Trochu obezřetnosti to chce také na parkánech na Bartolomějském návrší v Kolíně. Parčík v samotném centru města je to velmi příjemný, ovšem malý, a tak dávejte na svého miláčka pozor.

Nadchne vás prohlídka Muzea lidových staveb v Kouřimi – i tam vás směle pustí se psím doprovodem na vodítku.

Pes Oslí stezka
i
Pes Oslí stezka
Autor: Oslí stezka

Brdy a Podbrdsko aneb se psem za kulturou

Vezměte pejska na prohlídku zámku v Rožmitále pod Třemšínem, na nádvoří dostane i čerstvou vodu. Podívá se s vámi i do parků u zámků Březnice, Dobříš a Hořovice i na hrad Točník. Chystáte se do Hornického muzea Příbram? Pokud půjdete pouze na prohlídku povrchových expozic, malého pejska v tašce si klidně můžete vzít s sebou.

Pes v tašce nebo psím kočárku vás může doprovodit na prohlídku Podbrdského muzea, pejska v tašce pustí i do Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. V místním parku a kavárně se mohou pohybovat také psi na vodítku.

Do areálu nově zrekonstruovaného hvožďanského špejcharu, ve kterém najdete stálou expozici muzea hasičstva podbrdského regionu, muzeum seker a regionální muzeum Hvožďanska, se psi dostanou, stejně tak jako do minizoo Zvířátkov v Olešné.

Pes na výletě, Veltrusy
i
Pes na výletě, Veltrusy
Autor: Dagmar Malinová

Na Kokořínsko nejen do lesů, anebo na Kladensko a Slánsko?

Husté a tajuplné kokořínské lesy jsou pro pejsky rájem, ovšem na Kokořínsku nemusí zůstat jen u procházek v přírodě. Vyrazte si s pejskem třeba do zooparku Zelčín anebo do parku zámku Liblice – poslušní pejsci se tam klidně proběhnou i bez vodítka.

Dlouhý seznam míst, kam vyrazit se psem na výlet, nabízí i oblast Kladenska a Slánska, posuďte sami: Zoopark Zájezd, od letoška otevřena Kumpánova zahrada ve Slaném, Cífkův statek, naučné středisko ekologické výchovy AVES Kladno Čabárna, zámecké parky ve Veltrusech a v Lánech (kde vás i pejska nadchne také naučná stezka a Lánská obora), kladenské medvědárium, Slánská hora anebo třeba Vinařická hora u Kladna s naučnou stezkou.

Znáte Taychon Sport Arenu? Jedná se o sportovní areál v Posázaví, určený především pro psí sporty.


Podobné články