Go to content
Areál zámku Veltrusy v létě

Počasí

Čtvrtek 30.05.

16 ° C

Pátek 31.05.

17 ° C

Sobota 01.06.

18 ° C

TOP

Zámek Veltrusy

Barokní zámek s charakteristickým půdorysem písmena X. Nadchne vás zámecká budova, zajímavé návštěvnické okruhy i park patřící k nejrozlehlejším v Čechách s řadou romantických staveb.

Ve svých počátcích byl zámek Veltrusy jedním z nejobdivovanějších děl vrcholné barokní architektury. Sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna v přilehlé zahradě honosnost sídla rodu Chotků ještě umocňovaly.  

Velkolepost byla namístě: zámek totiž musel splňovat náročné požadavky na reprezentativní vzhled, hodný svých majitelů. Těmi byli zpočátku Václav Antonín Chotek a poté jeho syn Rudolf, který zastával významné státní funkce u císařského dvora a stál v čele institucí řídících finanční a obchodní politiku říše. Od samého počátku proto byly Veltrusy budovány s velkorysou barokní koncepcí, kterou tu i po úpravách můžete obdivovat dodnes.  

  • Zajímavost: Na pozvání Rudolfa Chotka do Veltrus přijela panovnice Marie Terezie. Na zámku se tehdy konal Velký trh tovarů království českého – první vzorkový veletrh na světě s použitím katalogů. Jeho účelem bylo ukázat přednosti českých manufaktur. Hrabě Chotek za své zásluhy získal i nejvyšší habsburské vyznamenání: Řád zlatého rouna.  

Se zámkem i zdejším životem Chotků se seznámíte v rámci několika okruhů. Okruh Zlaté časy ve službách císařovny vás přivede do doby baroka, kdy Veltrusy prožívaly své nejslavnější období. Okruh Rodinný život pana hraběte vás zavede do doby hraběte Jindřicha Chotka a poodhalí vám mnoho o tom, jak probíhala výchova mladých šlechticů. Vzdělávací okruh Aristokracie: začátek konce nabízí pohled do života a osudů posledních majitelů panství, Karla a Livie Chotků. V Laboratoriu nahlédnete pod pokličku běžného provozu zámku, seznámíte se s historií jeho obnovy po povodni v roce 2002 a vyzkoušíte si práci badatele, archeologa i restaurátora.  

Také se rádi touláte krásnými nekonečnými parky? Ve Veltrusech si přijdete na své. Zdejší park plný drobných architektonických skvostů, působivých mostků přes Mlýnský potok a soch vznikl spolu s pracemi na regulaci Vltavy, které měly oblast uchránit před povodněmi. Na přírodně krajinářský park volně navazuje také dančí obora. 

  • Tip pro vás: Poznejte park netradičně a objednejte se na komentovanou cykloprohlídku. Objevíte jeho romantická zákoutí, pavilony, lužní lesy, louky i sady. Kolo vám tu rádi zapůjčí. Láká vás spíš projížďka koňským povozem? Nechte se svézt povozem taženým zámeckými koňmi a zažijte park zase trochu jinak.  
Kam dál?

Na druhém břehu řeky Vltavy se ukrývá další zajímavý zámek. Renesanční Nelahozeves je v péči rodiny Lobkowiczů, kteří spravují také rodný dům skladatele Antonína Dvořáka. S malými objeviteli zavítejte do Zooparku Zelčín. Ten najdete nedaleko soutoku Vltavy a Labe v Mělníku. 

Centrální část zámku Veltrusy

Kontakty

Adresa:

Státní zámek Veltrusy, Ostrov 59, 277 46 Veltrusy

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 778 751 565

Přejít na web

V blízkosti zámeckého areálu je možné zaparkovat na dvou placených parkovištích. Jedná se o parkoviště u autokempu Obora a o parkoviště ve Veltrusech u hřbitova
Parkoviště

Parkoviště

Zámecký areál přímo protíná cyklostezka, která vede podél řeky Vltavy. V parku je po cestách možné jezdit na kole. U zámku jsou k dispozici stojany na kola.
Cyklisté

Cyklisté

Psům na vodítku je zámecký areál otevřen s výjimkou čestného dvora, prohlídkových okruhů, výstav a kulturních akcí. Pro vodící psy je z interiérových okruhů vhodný pouze třetí okruh – a to na objednání předem.
Mazlíčci

Mazlíčci

Pro invalidní osoby je k dispozici parkoviště v bezprostřední blízkosti zámku. Výstava historických kočárů, vstup na pokladnu a budova špejcharu jsou bezbariérové, na okruhu „Aristokracie: začátek konce“ je k dispozici schodolez, který lze po předchozí domluvě využít. Pro vodící psy je z interiérových okruhů vhodný pouze třetí okruh – a to na objednání předem.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

V zámeckém areálu funguje kavárna Kafe z ruky u hlavní brány do parku, restaurace se zahrádkou v těsné blízkosti zámku a občerstvení v Holandském domě.
Občerstvení

Občerstvení

V areálu jsou pro návštěvníky k dispozici toalety. Dámské i pánské toalety mají kabinu upravenou pro návštěvníky s omezenou schopností pohybu.
WC

WC

Zámek disponuje přebalovacím pultem, který naleznete v prostoru dámských toalet v severovýchodním křídle zámku – vstup z čestného dvora.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Mohlo by vás zajímat