Go to content
Letecký pohled na areál zámku Březnice

Počasí

Pondělí 22.04.

6 ° C

Úterý 23.04.

3 ° C

Středa 24.04.

2 ° C

Zámek Březnice

Renesanční zámek ukrytý v hájích říčky Vlčavy nedaleko úpatí hlubokých brdských lesů skrývá nejedno tajemství, nejeden dávný příběh.

Zámek Březnice svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou tvrze. Vstupte i vy do období renesance, kterou tu poznáte také zábavnou formou na multimediálním okruhu Renesance na dotek. Omrknete i tajemné bytosti brdských lesů v zámeckém sklepení?

Březnický zámek, obklopený krásnou přírodou, je návštěvníkům takřka celý přístupný. Základní okruh Zámecké interiéry přibližuje historii jednotlivých šlechtických rodů i stavebně-umělecký vývoj od gotiky až po biedermeier. Další okruh vás zavede do zbrojnice, která uchovává většinu typů zbraní od 15. až do 19. století, a to od chladných po palné a od útočných po obranné. Zkrátka oči přecházejí a technické duše plesají!

Než začaly vznikat první knihovny, ukládaly se knihy do truhel. První zámeckou knihovnu v Čechách můžete vidět v rámci rozšířeného okruhu právě v Březnici. Takzvaná Lokšanská knihovna má historicky ojedinělý renesanční interiér, který se do dnešních dnů dochoval téměř v nezměněné podobě z poloviny 16. století včetně trámového stropu a výmalby původních knihovních skříní.

  • Zajímavost: Zámek Březnice se stal milostným útočištěm arcivévody Ferdinanda, který se tu později tajně oženil s neteří Kateřiny z Lokšan – Filipínou Welserovou. Tento sňatek se zapsal do dějin jako jedno z nejšťastnějších a nejnaplněnějších manželství v historii habsburského rodu, přestože ho dlouhá desetiletí nikdo neuznával, až do rozhodnutím papeže Řehoře XIII.

Renesance na dotek – tak se jmenuje multimediální okruh, otevřený na zámku roku 2021. Tato expozice vás renesancí provede netradičním způsobem, mimo jiné s pomocí audiovizuálních modulů. Zejména dětské návštěvníky vtáhne do mystického světa pohádkových bytostí výstava Tajemné bytosti brdských lesů, která našla své útočiště v renesančním sklepení březnického zámku.

Zámek je obklopený parkem se dvěma rybníky a spoustou vzácných stromů. Jeho součástí je také bylinková zahrada. Přes den je volně přístupný veřejnosti, a tak tu můžete strávit příjemné chvíle odpočinku.

  • Tip pro vás: V Březnici navštivte nedalekou synagogu. Projít si ji můžete samostatně anebo s výkladem průvodce. V obou případech získáte povědomí o židovské kultuře v autentickém prostředí.
Kam dál?

Skvělým suvenýrem z výletu bude březnické pivo Herold, které zakoupíte v místním pivovaru. Návštěvu Březnice spojte s nedalekým Rožmitálem pod Třemšínem, kde na vás čeká Podbrdské muzeum se zajímavými expozicemi. Jedna z nich seznamuje s Jakubem Janem Rybou, autorem České mše vánoční, který ve městě žil a tvořil. Projděte se působivou alejí Johanky z Rožmitálu nebo se zúčastněte Slavnosti královny Johanky, která se tu každoročně v červnu pořádá. Lákavý je i výlet do blízké Vysoké u Příbramě do Památníku Antonína Dvořáka.

Letecký pohled na zámek Březnice a klášter s kostelem sv. Ignáce a sv. Fr. Xaverského

Kontakty

Adresa:

Zámek Březnice 262 72 Březnice 24

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 318 682 179

Přejít na web

Parkoviště je k dispozici v těsné blízkosti zámku Březnice. V případě konání soukromých akcí na zámku je parkoviště pro veřejnost uzavřeno.
Parkoviště

Parkoviště

Interiéry zámku nejsou bezbariérově přístupné. Bezbariérově přístupný jsou anglický park, parkánová a bylinková zahrada.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Do interiérů zámku Březnice není povolen vstup se zvířaty.
Mazlíčci

Mazlíčci

Vzhledem k bezpečnosti je v areálu zámku ZAKÁZÁNA jízda na kole. Cyklisté jsou ale vítáni, můžete své kolo vést.
Cyklisté

Cyklisté

V zámeckém areálu se nachází kavárna U bylinkové zahrádky, kde můžete ochutnat především tamní specialitu - zámecké palačinky.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat