Go to content
Letecký pohled na Vodní nádrž Orlík, léto

Počasí

Úterý 16.04.

13 ° C

Středa 17.04.

7 ° C

Čtvrtek 18.04.

8 ° C

Vodní nádrž Orlík

Vodní nádrž Orlík je největší přehradou u nás co se zadržované vody týče. Zaujme nadšence do účelové architektury i zájemce o prožití příjemných chvil na plážích i na vodní hladině.

Vodní nádrž Orlík, známá také jako orlická přehrada, je součástí Vltavské kaskády. Slouží k regulaci toku řeky Vltavy pro potřeby výroby elektrické energie i jako ochrana před povodňovým nebezpečím. Vybudována byla v letech 1954-1961. Spolu s lipenským jezerem je orlická přehrada rozhodující pro víceleté řízení průtoků na Vltavě i na dolním Labi.

Vodní elektrárna Orlík, umístěná v levé části řeky u paty betonové hráze, se významně podílí na řízení celostátní energetické soustavy. Jsou v ní instalovány čtyři plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami, přes které proudí veškerá voda, čímž se vyrábí elektrická energie. Jedno desetilopatkové kolo bylo v době uvedení do provozu světovou raritou a získalo dokonce zlatou medaili na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.

Orlická přehrada je zároveň oblíbeným rekreačním střediskem. Její temná hladina láká k projížďkám na lodi, člunu, šlapadlech, surfování a dalším vodním radovánkám. Povětšinou písečné pláže se nacházejí hned na několika místech. Rybáři a všichni ti, kteří preferují spíše klid, si u přehrady rovněž najdou místa určená přesně pro ně, která si zamilují.

Za názvem přehrady stojí zámek, který se kdysi tyčil vysoko nad hlubokým údolím řeky Vltavy. Po stavbě vodního díla se ocitl sotva několik metrů nad jeho hladinou.

Zajímavost

Na boku hráze orlické přehrady byl postaven ozubnicový výtah pro lodě. Nahrazuje plavební komory obvyklé na jiných přehradách.

Letecký pohled na Vodní nádrž Orlík, léto

Kontakty

Adresa:

Orlík nad Vltavou 262 56

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 387 683 111

Přejít na web