Zřícenina hradu Žebrák
Žebrák patří k nejstarším šlechtickým hradům v Čechách. Vystoupejte na jeho hradní věž, která slouží jako rozhledna, a nakoukněte do širokého okolí.
Prozkoumat
Počasí
Sobota 05.10.
9 ° C
Neděle 06.10.
9 ° C
Pondělí 07.10.
8 ° C
Točník bývá označován jako hrad krále Václava IV. Spolu s Žebrákem tvoří nejlépe dochované české souhradí a je dokladem vyspělého stavitelského umění.
Vydejte se na hrad, kde byly přijímány vzácné oficiální návštěvy. Při jeho stavbě se ujala řada novinek. Cesta k Točníku je točitá a nabízí krásné výhledy nejen na hrad, ale i do širého okolí.
Podnět ke stavbě hradu dal král Václav IV. bezprostředně poté, co nedaleký hrad Žebrák vyhořel. Je až nepředstavitelné, že tak rozsáhlý hrad dokázali tehdejší stavitelé vybudovat sotva za čtyři roky. Použili přitom řadu stavitelských novinek. Jako jeden z prvních hradů neměl Točník obrannou věž, ale jen důmyslný systém parkánů. A jako jeden z prvních hradů byl vytápěn ústředně – měl totiž zajímavě řešené krby, které dokázaly celý hrad prohřát.
Točník nesloužil jen pro lovecké potěšení krále, ale byl také určen k reprezentaci a přijímání oficiálních hostů. Velký sál ve druhém patře dokonce svými rozměry převyšoval do té doby největší reprezentativní sály na Karlštejně, Křivoklátě nebo na Pražském hradě.
Točník si oblíbili medvědi i netopýři. Již mnoho let tu žijí chlupáči Agáta a Martin. Královský palác jako letní úkryt využívají také netopýři velcí, kterých se tu každoročně shromažďuje kolem 400, aby na Točníku v bezpečí přivedli na svět a odchovali svá mláďata. Každý večer pak podnikají krkolomný výlet hlavou dolů, přes černou kuchyni a skrz otevřená hradní okna do okolních lesů. Sledovat je můžete při běžné prohlídce hradu i při tradičním společném pozorování pořádaném vždy na konci srpna.
Točník dodnes zůstal krajinnou dominantou na okraji CHKO Křivoklátsko. Krásné výhledy nejen na hrad si užijete, vydáte-li se na průzkum po některé z mnoha okolních značených turistických tras. Pokud vás ale výšlap k hradu zmohl trochu více a na delší túru se necítíte, naplánujte si návštěvu staršího z hradních bratrů Žebráku, nedalekých Hořovic, kde najdete ne jeden, ale hned dva zámky. Nebo zavítejte k sousedům na zámek Zbiroh, kde Alfons Mucha stvořil Slovanskou epopej.
Parkoviště
Bezbariérový přístup
Mazlíčci
Cyklisté
Zázemí pro děti
Občerstvení
Žebrák patří k nejstarším šlechtickým hradům v Čechách. Vystoupejte na jeho hradní věž, která slouží jako rozhledna, a nakoukněte do širokého okolí.
Prozkoumat
Třísetletý příběh zámku v Hořovicích psali páni z Vrbna a páni z Hanau, ale také válečné události a rabování.
Prozkoumat
Ne nadarmo se jí přezdívá mariánská barokní perla. Svatá Hora patří k nejnavštěvovanějším poutním místům v Čechách. S městem Příbram ji spojuje 365 schodů i hornická minulost.
Prozkoumat
Křivoklátsko: krajina bohatých lesů uprostřed Čech – listnaté a smíšené porosty pokrývají téměř třetinu celého území. Tipy na výlety by se tu daly sypat z rukávu celý den.
Prozkoumat
Naše nejmladší CHKO je rájem pro každého, kdo hledá ticho a klid v náruči překrásné divoké přírody. Příroda je takřka zakonzervována, území totiž bývalo vojenským prostorem.
Prozkoumat
Rokokový zámek v Dobříši je obklopený překrásnými parky ve dvou různých stylech. Součástí zámeckého komplexu je honosný hotel a vyhlášená restaurace. Navštivte i místní Muzeum hraček Dobříš.
Prozkoumat
Jeden z nejstarších a také nejfilmovanějších hradů u nás se ukrývá v hlubokých lesích CHKO Křivoklátsko. Hradní zdi byly svědky milostných příběhů i královských rozhodnutí, která položila základy naší dnešní společnosti.
Prozkoumat