Go to content
Královský hrad Točník při západu slunce

Počasí

Pátek 26.04.

14 ° C

Sobota 27.04.

13 ° C

Neděle 28.04.

15 ° C

Zřícenina hradu Točník

Točník bývá označován jako hrad krále Václava IV. Spolu s Žebrákem tvoří nejlépe dochované české souhradí a je dokladem vyspělého stavitelského umění.

Vydejte se na hrad, kde byly přijímány vzácné oficiální návštěvy. Při jeho stavbě se ujala řada novinek. Cesta k Točníku je točitá a nabízí krásné výhledy nejen na hrad, ale i do širého okolí.   

Podnět ke stavbě hradu dal král Václav IV. bezprostředně poté, co nedaleký hrad Žebrák vyhořel. Je až nepředstavitelné, že tak rozsáhlý hrad dokázali tehdejší stavitelé vybudovat sotva za čtyři roky. Použili přitom řadu stavitelských novinek. Jako jeden z prvních hradů neměl Točník obrannou věž, ale jen důmyslný systém parkánů. A jako jeden z prvních hradů byl vytápěn ústředně – měl totiž zajímavě řešené krby, které dokázaly celý hrad prohřát.   

Točník nesloužil jen pro lovecké potěšení krále, ale byl také určen k reprezentaci a přijímání oficiálních hostů. Velký sál ve druhém patře dokonce svými rozměry převyšoval do té doby největší reprezentativní sály na Karlštejně, Křivoklátě nebo na Pražském hradě.  

  • Zajímavost: Václav IV. na Točník nechal převézt a uložit čtvrtinu královského pokladu. Truhla pro jeho uložení byla částečně zazděna, aby ji nikdo nemohl odcizit.  

Točník si oblíbili medvědi i netopýři. Již mnoho let tu žijí chlupáči Agáta a Martin. Královský palác jako letní úkryt využívají také netopýři velcí, kterých se tu každoročně shromažďuje kolem 400, aby na Točníku v bezpečí přivedli na svět a odchovali svá mláďata. Každý večer pak podnikají krkolomný výlet hlavou dolů, přes černou kuchyni a skrz otevřená hradní okna do okolních lesů. Sledovat je můžete při běžné prohlídce hradu i při tradičním společném pozorování pořádaném vždy na konci srpna. 

Kam dál?

Točník dodnes zůstal krajinnou dominantou na okraji CHKO Křivoklátsko. Krásné výhledy nejen na hrad si užijete, vydáte-li se na průzkum po některé z mnoha okolních značených turistických tras. Pokud vás ale výšlap k hradu zmohl trochu více a na delší túru se necítíte, naplánujte si návštěvu staršího z hradních bratrů Žebráku, nedalekých Hořovic, kde najdete ne jeden, ale hned dva zámky. Nebo zavítejte k sousedům na zámek Zbiroh, kde Alfons Mucha stvořil Slovanskou epopej. 

Vstupní brána zříceniny hradu Točník

Kontakty

Adresa:

Hrad Točník, 267 51 Zdice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 778 761 741

Přejít na web

Zpoplatněné parkoviště je ve správě obce Točník, pro osoby tělesně postižené vjezd ku hradu povolen.
Parkoviště

Parkoviště

Na hradě je upravený záchod pro vozíčkáře; Královský palác je přístupný pouze po schodišti; celkově náročný terén.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Psi na vodítku mají vstup povolen (kromě kaple).
Mazlíčci

Mazlíčci

Na kole je hrad přístupný, ale cesty jsou zlé.
Cyklisté

Cyklisté

Malé pískoviště v areálu hradu; naučná medvědí stezka; medvědi Agáta a Martin ze seriálu "Méďové na cestách"; prase Čučo (jenom koukat); kachny, ovce, kozy, prasata, králici.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Na hradě je občerstvení (otevřeno o víkendech a od června do září), mimo sezonu základní občerstvení v pokladně hradu; v obci Točník (1 km) jsou 2 restaurace.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat