Go to content
Letecký pohled na hrad Křivoklát

Počasí

Neděle 21.07.

20 ° C

Pondělí 22.07.

25 ° C

Úterý 23.07.

22 ° C

TOP

Hrad Křivoklát

Jeden z nejstarších a také nejfilmovanějších hradů u nás se ukrývá v hlubokých lesích CHKO Křivoklátsko. Hradní zdi byly svědky milostných příběhů i královských rozhodnutí, která položila základy naší dnešní společnosti.

Křivoklát patří k perlám gotického stavitelství, a ačkoliv byl celkem třikrát poničen požárem, na půvabu mu to neubralo. V minulosti byl královskou rezidencí i obávaným vězením. Dnes svými příběhy láká turisty a majestátními prostory zas filmaře z celého světa.  

Jeho počátky spadají až do 12. století, a je tak jedním z našich nejstarších a nejvýznamnějších hradů. Na křivoklátském dvoře alespoň chvíli pobývali všichni čeští králové, kteří zde našli útočiště. Oblíbeným se stal především pro okolní husté lesy bohaté na divokou zvěř. Pobývali zde Přemyslovci, Lucemburkové i Jagellonci. Král Václav IV. sem dokonce nechal na čas převést české korunovační klenoty, aby je uchránil před husity. Řízením osudu se Křivoklát dostal také pod správu Valdštejnů a Fürstenberků, kteří byli posledními majiteli panství až do roku 1929, kdy hrad prodali Československému státu. 

  • Tip pro vás: Zažijte neopakovatelné noci na Křivoklátě! Na hradě se totiž můžete ubytovat, a to v Četnické stanici, v bytě U Liščí bašty i apartmánu Magistra Kelleyho. Připravte se na jedinečné propojení historie a současnosti.  

Co vás čeká při prohlídce? Nádherná hradní kaple, Královský a Rytířský sál, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, nechvalně proslulé vězení s mučicími nástroji, hladomorna, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách a mnoho dalšího. Vybrat si můžete ze tří komentovaných okruhů a jednoho okruhu bez průvodce. Místnosti se v jednotlivých okruzích na sebe nabalují, chcete-li tedy vidět vše, zvolte okruh Celým hradem. Vyhraďte si ale dostatek času. Prošmejdit celý Křivoklát trvá 100 minut 

  • Zajímavost: Hrad opředený mnoha pověstmi a legendami se nejednou blýsknul v literatuře i ve filmu. Na stříbrných plátnech i televizních obrazovkách se objevila téměř všechna jeho zákoutí a vystřídaly se tu štáby českých i zahraničních produkcí. Pohádky Anděl Páně a Třetí princ, snímky Tři veteráni a Bathory nebo hollywoodské velkofilmy Wanted a Kletba bratří Grimmů jsou jen velmi stručným výčtem děl, v nichž se hrad objevil. 

Hrad Křivoklát leží v centru chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, jeho okolí láká k bezpočtu výletů. Od pomníku knížete Fürstenberka si můžete udělat procházku k vyhlídce Paraplíčko. Za krásnými výhledy na lesy a Berounku běžte také na naučnou stezku U Eremita. Po stopách filmařů se vydejte na zříceninu hradu Týřov nebo zříceninu hradu Krakovec. Nezapomenutelná je návštěva Hamousova statku ve Zbečně, procházka ke Skryjským jezírkům nebo romantická cesta přívozem v Luhu pod Branovem do Pamětní síně Oty Pavla. 

Hrad Křivoklát

Kontakty

Adresa:

Křivoklát 47, Křivoklát, 270 23

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 313 558 440

Přejít na web

Parkoviště se nachází cca 300 m od hradu.
Parkoviště

Parkoviště

Bezbariérový přístup je pouze na I. a II. nádvoří hradu.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Psi se mohou pohybovat v areálu hradu pouze na vodítku. Na prohlídku hradu je možné vzít malého 'taškového' psa.
Mazlíčci

Mazlíčci

Cyklisté si mohou bezpečně zajistit svoje kola během prohlídky hradu do stojanů na nádvoří.
Cyklisté

Cyklisté

Pro děti není zatím vytvořeno zvláštní zázemí.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

V hradu i jeho okolí je možnost stravování.
Občerstvení

Občerstvení

Toalety jsou k dispozici i bezbariérové.
WC

WC

Mohlo by vás zajímat