Go to content
Letecký pohled na hrad Křivoklát

Počasí

Úterý 03.10.

11 ° C

Středa 04.10.

14 ° C

Čtvrtek 05.10.

13 ° C

TOP

Hrad Křivoklát

Komnatami hradu a někdejšího loveckého sídla Křivoklát se procházelo mnoho věhlasných panovníků. V rámci prohlídky si užijete putování časem od dávného středověku až do 20. století.

Křivoklát byl postaven ve 12. století za vlády krále Přemysla Otakara II. a v dobách, kdy na našem území panovali Přemyslovci, byl využíván především jako lovecký hrad. Na hony a za odpočinkem sem po staletí přijížděli králové i členové vážených šlechtických rodů. Například pro krále Václav IV., syna císaře Karla IV., byl Křivoklát útočištěm, kde se neprůbojný panovník skrýval před náročnou realitou svého vladařského údělu. Také proto, že tu trávil tolik času, investoval do jeho zvelebení. Rovněž pro Václavova otce Karla IV. byl Křivoklát důležitým místem. Dvakrát se tu ocitl už jako malý a později, v dospělosti, se rozhodl hrad vykoupit ze zástavy a jeho prestiž stvrdil tím, že ho ve svém zemském zákoníku Majestas Carolina zařadil mezi hrady, které mají navždy zůstat královským majetkem.

Zlatou éru zažíval Křivoklát také za vlády Vladislava Jagellonského, jenž ho nechal přestavět ve stylu okázalé jagellonské gotiky a učinil z něho jednu z nejhonosnějších panovnických rezidencí ve střední Evropě. V období husitských válek zde byly po určitou dobu uschovány korunovační klenoty. Postupně ale ztrácel svoji dřívější prestiž a na čas se z Křivoklátu dokonce stalo obávané vězení. Před úplným úpadkem ho zachránila knížata z Fürstenbergu. Obnova po požáru, jenž hrad zachvátil v roce 1826, trvala sto let a dokončena byla až ve 20. letech 20. století. Fürstenbergové byli poslední šlechtičtí majitelé – hrad jim patřil do roku 1929, kdy ho Maximilián Egon III. z Fürstenbergu prodal československému státu.

Mezi nejvzácnější části a památky se řadí věž s loveckými sbírkami, sály s expozicí gotického malířského a sochařského umění, věž Huderka s černou kuchyní, vězení a mučírna s mučícími nástroji. Unikátní je také obsáhlá fürstenberská knihovna čítající na 52 tisíc svazků.

Zajímavost

V minulosti byl Křivoklát domovem králů, v současnosti patří mezi oblíbené lokace filmařů. Na stříbrných plátnech i televizních obrazovkách se objevila snad všechna jeho zákoutí a vystřídaly se tu štáby českých i zahraničních produkcí. Pohádky Anděl Páně a Třetí princ, snímky Tři veteráni a Bathory nebo hollywoodské velkofilmy Wanted a Kletba bratří Grimmů jsou jen velmi stručným výčtem děl, v nichž se hrad objevil.

Hrad Křivoklát

Kontakty

Adresa:

Křivoklát 47, Křivoklát, 270 23

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 313 558 440

Přejít na web

Parkoviště se nachází cca 300 m od hradu.
Parkoviště

Parkoviště

Bezbariérový přístup je pouze na I. a II. nádvoří hradu.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Psi se mohou pohybovat v areálu hradu pouze na vodítku. Na prohlídku hradu je možné vzít malého 'taškového' psa.
Mazlíčci

Mazlíčci

Cyklisté si mohou bezpečně zajistit svoje kola během prohlídky hradu do stojanů na nádvoří.
Cyklisté

Cyklisté

Pro děti není zatím vytvořeno zvláštní zázemí.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

V hradu i jeho okolí je možnost stravování.
Občerstvení

Občerstvení

Toalety jsou k dispozici i bezbariérové.
WC

WC

Mohlo by vás zajímat