Go to content
Pražská brána, Svatá Hora u Příbrami na jaře

Počasí

Úterý 06.06.

14 ° C

Středa 07.06.

13 ° C

Čtvrtek 08.06.

15 ° C

Poutní areál Svatá Hora

Objevte nejvýznamnější poutní místo v Česku. Svatá Hora u Příbrami není jen bazilika s klášterem, ale barokní perla s mnoha nádhernými výhledy, tajemnými místy a romantickými zákoutími.

Ať už vás to táhne do tajemného podzemí nebo vzhůru ke zvonům, ať už chcete poznat minulost nebo vás naopak zajímá současnost, Svatá Hora vás nezklame. Patří k nejnavštěvovanějším poutním místům u nás a zároveň je jednou z nejcennějších architektonických památek období raného baroka v Čechách.

Jádrem celého areálu se stal barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie s titulem basilica minor, postavený podle projektu předního italského architekta Luraga. Na stavbě i výzdobě se podílel také věhlasný stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. Mariánská barokní perla v srdci Čech je především poutním místem. Zároveň má pro zájemce připraveny komentované prohlídky, seznamující s tím nejzajímavějším, co může poutní místo nabídnout. Z přístupné zvonice se naskýtá jedinečný výhled na město Příbram. Návštěvníci se mohou vydat do sklepení Svatohorského muzea, hodinové věže i klenotnice anebo si prohlédnout vystavené olejomalby.

Svatá Hora je zároveň místem, kde se v průběhu celého roku koná řada zajímavých akcí. Netradičním zážitkem je například možnost přespání přímo v areálu, která je spojena s noční prohlídkou ambitu, krápníkové kaple při svíčkách a večeře s živou hudbou v barokní jídelně.

Pro zajímavost

Z Příbrami vede na Svatou Horu 343 schodů. Když sečtete schody krytého schodiště a schody vedoucí až ke Korunovačnímu oltáři, bude jich dohromady dokonce 365 – jako dnů v roce.

Zvonice ve Svaté Hoře u Příbrami, detail zvonu

Kontakty

Adresa:

Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie, Svatá Hora 591, 261 01 Příbram II

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 318 429 943

Přejít na web

Parkování je možné za poplatek v Balbínově ulici, cca 200 m od poutního areálu.
Parkoviště

Parkoviště

Nejbližší občerstvení naleznete ve Svatohorské kavárně.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat