Go to content
CHKO Brdy

Počasí

Neděle 21.07.

20 ° C

Pondělí 22.07.

23 ° C

Úterý 23.07.

21 ° C

CHKO Brdy

Naše nejmladší CHKO je rájem pro každého, kdo hledá ticho a klid v náruči překrásné divoké přírody. Příroda je takřka zakonzervována, území totiž bývalo vojenským prostorem.

Brdská vrchovina, ukrytá v srdci České republiky, se stala unikátní lokalitou, kde se prolíná historie a příroda, člověk a divočina. Neuhlazená krajina, bohatá na vřesoviště, rašeliniště, a mokřady, je domovem vzácných paleontologických nalezišť. Přestože její ráz může evokovat přírodní krásy, paradoxně je také výsledkem historických zvratů, zejména vojenského využívání.

Od roku 1927 sloužily části Brd jako výcvikový prostor armády, a v roce 1950 došlo ke zřízení vojenského újezdu Brdy. Teprve v roce 2007 byly některé okrajové části o víkendech zpřístupněny veřejnosti. Roku 2016 se většina území stala chráněnou krajinnou oblastí, což umožnilo široké veřejnosti objevit dosud utajované krásy brdské přírody.

  • Víte, že: Podobně jako Krkonoše mají i Brdy svého vládce – Fabiána. Podle pověsti sídlí na skalisku zvaném Fabiánovo lože na vrchu Velká Baba. Toto místo skrývá zakletý hrad tohoto lesního ducha, který podle pověsti proklela zavržená milenka, čarodějnice. Od té doby je Fabián pánem brdských hvozdů, a jeho příběh dodává tomuto regionu záhadný a kouzelný nádech.

Dnes jsou Brdy propleteny mnoha kilometry stezek a tras vhodných pro pěší, cyklisty a turisty. Tato oblast, kdysi ve stínu vojenského výcviku, se stala symbolem divoké krásy, která čeká, až ji objevíte.

CHKO Brdy

Víte, že...

CHKO je rozdělena do 4 zón. Do nejvzácnější, a tudíž nejvíce chráněné oblasti I. zóny patří mimo jiné okolí oblíbených Padrťských rybníků a nejvyšší vrchol Tok. Patří sem i bývalé dopadové plochy dělostřelecké a letecké střelnice, které jsou pro Brdy charakteristické, nebo místa paleontologických nálezů.