Go to content
Hudební festival Antonína Dvořáka; muzejní noc

Počasí

Sobota 22.06.

23 ° C

Neděle 23.06.

23 ° C

Pondělí 24.06.

17 ° C

Příspěvkové organizace

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Jeden z největších géniů české hudby našel svůj druhý domov ve Vysoké u Příbramě. Prozkoumejte místo, kde vznikal klenot české i světové opery – Rusalka.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě najdete na místě, kde mistr trávil zejména letní měsíce. Miloval zdejší okolí, které mu bylo inspirací pro komponování. Ve svých dopisech adresovaných přátelům psal „cítím se zde velice šťastným“.  

Ocitnete se takřka v Rusalce – to díky atmosféře místních hlubokých lesů a luk, kde mohly tančit vodní žínky ze slavné opery. Za návštěvu rozhodně stojí místa v parku, kam Dvořák vyrážel na dlouhé procházky. Rozsáhlý anglický park čítá asi 1 500 stromů a potkáte v něm romantické jezírko s ostrůvkem a březovým altánem nebo budovu Sládkovny, bývalé myslivny, kde opakovaně pobýval básník Josef Václav Sládek. Tato budova slouží v letních měsících jako kavárna, ve které můžete ochutnat Brdskou kávu a zákusky z lokálních cukráren. Romantickou lesní stezkou můžete dojít také k nedalekému Rusalčinu jezírku, kterým se nechal Dvořák inspirovat při psaní své nejslavnější opary.

  • Tip pro vás: Za pomocí mobilní aplikace Vysoká – Říše zvuků se zaposlouchejte do hudby, zahrajte si drobné hry a poznejte konkrétní místa, spojená s pobytem slavného hudebního skladatele ve Vysoké. 

V zámecké budově památníku je pro návštěvníky připravena stálá expozice, jejíž úvodní historická část přibližuje osobnost původních majitelů objektu, hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny, významné pražské herečky. Součástí je i promítání hudebního filmového dokumentu Dvořák na Vysoké” 

  • Tip pro vás: Vyzkoušejte si od dubna do října hravou naučnou stezku Křížem krážem zámeckým parkem. Zakupte hrací kartu na pokladně památníku nebo v kavárně u hlavní brány a vydejte se po stopách orientačních bodů dle mapky. V areálu parku na vás bude čekat spousta zajímavých otázek a jako bonus si odnesete malý dárek
Kam dál?

Se svými sousedy Dvořák často a rád chodíval na nedalekou Svatou Horu. Po jeho stopách se ve středních Čechách dále vydejte třeba do jeho rodné Nelahozevsi, kde navštívíte další mistrův památník přímo ve Dvořákově rodném domě. Pokud však toužíte okusit něco jiného, zastavte se v Hornickém muzeu Příbram, z Vysoké je to jen pár kilometrů.  

Kontakty

Adresa:

Vysoká u Příbramě 69, 262 42

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 318 618 115

Přejít na web

Parkoviště se nachází kousek od hlavní brány, je neplacené, pro osobní auta i autobusy.
Parkoviště

Parkoviště

Toalety naleznete jak v budově památníku, tak i ve Sládkovně, kde se nachází během letních měsíců kavárna.
WC

WC

Pro maminky s malými dětmi je k dispozici přebalovací pult v zázemí kavárny.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Během letních měsíců si můžete vychutnat brdskou kávu ve zdejší kavárně. Nebližší restaurace se nachází v obci Bohutín (Drmlovka, Občerstvení na hřišti), Pohostinství u Cempírka ve Vysoké má otevřeno pouze odpoledne/večer.
Občerstvení

Občerstvení

Čtyřnozí mazlíčci se mohou pohybovat pouze v parku a pouze na vodítku.
Mazlíčci

Mazlíčci

Stojany na kola jsou umístěné u památníku, úschova menších zavazadel je možná na pokladně.
Cyklisté

Cyklisté

Mohlo by vás zajímat