Go to content
Dronový pohled na zámek Nelahozeves

Počasí

Čtvrtek 19.09.

16 ° C

Pátek 20.09.

16 ° C

Sobota 21.09.

15 ° C

Pěší výlety

Krajem Antonína Dvořáka do Veltrus a zpět

Okružní cesta podél řeky Vltavy vede místy, která inspirovala hudebního skladatele Antonína Dvořáka. A jako bonus spojuje hned dva nádherné zámky.

Nenáročná trasa bez převýšení vám poskytne různorodé zážitky. Poznáte místa, která inspirovala nelahozevského rodáka Antonína Dvořáka, navštívíte hned dva zámky, potkáte řadu romantických staveb, projdete se krásnou přírodou, a dokonce natrefíte i na několik technických památek. A pokud byste si to chtěli z jednoho břehu na druhý přeci jen zkrátit, stačí se domluvit v Marině Vltava pod zámkem Nelahozeves. 

Kde jinde začít s putováním v Dvořákových stopách než v Nelahozevsi, a to rovnou na vlakové zastávce. V její nevyužívané budově se totiž ukrývá turistické informační centrum s kavárnou. Jen pár kroků odsud je kostel sv. Ondřeje, kde Antonín Dvořák jako malý kluk poprvé koncertoval, a kolem kterého dojdete k rodnému domu slavného skladatele. Na dohled budete mít renesanční zámek Nelahozeves, kde jsou k vidění historické a umělecké sbírky rodu Lobkowiczů. V průběhu roku se na zámeckém nádvoří koná celá řada zajímavých akcí. 

Dvořákova stezka vás pak po červené značce dovede proti proudu řeky do Kralup nad Vltavou. Tady, ještě než přejdete přes lávku, můžete obdivovat technickou památku – Miřejovické kolo. To bylo součástí Francisovy turbíny umístěné ve vodní elektrárně v nedalekých Miřejovicích. Všimněte si jeho šípového ozubení – ve zjednodušené podobě ho používá jako své logo známá francouzská automobilka.  

  • Zajímavost: Antonín Dvořák byl velkým fanouškem vlaků. Často je zmiňovaný jeho výrok: „Všechny svoje symfonie bych dal za to, kdybych vynalezl lokomotivu.“  Rád chodil na nádraží, znal se osobně se všemi strojvůdci a často s nimi dlouho debatoval o technických novinkách. Také si vedl přesnou evidenci všech rychlíků z Prahy do Vídně a studoval jízdní řády.  

V Kralupech nad Vltavou se za lávkou přes Vltavu napojíte na modrou značku, kterou budete následovat až k zámku Veltrusy. Víte, že se Veltruský zámek zapsal také do dějin mezinárodního obchodu? V 18. století se zde konal Velký trh tovarů království českého, který byl prvním světovým obchodním veletrhem s použitím katalogů. Na pozvání hraběte Chotka se jej zúčastnila i císařovna Marie Terezie. 

Zámek Veltrusy obklopuje rozsáhlý park – vzrostlé aleje, romantické pavilony, sochy, mostky ale i dančí obora. Nejrychlejší způsob, jak celý park poznat je na kole. Můžete si ho zapůjčit přímo na zámku, kde vám k němu poskytnou i průvodce v rámci speciální cykloprohlídky. Nabízí se i romantičtější způsob. O vybrané dny od zámku vyjíždí kočár tažený koňmi. 

  • Tip pro vás: Pokud vás cestou přepadne hlad, hned zkraje Veltrus najdete oblíbené bistro Vedlepily s velkým hřištěm pro děti. Dáváte-li přednost typické české kuchyni, pak vás nezklame restaurace U Libuše. Najdete ji v závěru cesty přímo na trase, ještě než přes Miřejovické zdymadlo přejdete řeku. Jste spíš na sladké, pak se nezapomeňte zastavit v Kralupech nad Vltavou v cukrárně U Draka. Jejich jahodový větrník je prý legendární.  

Až si užijete zámecké historie, čeká vás v závěru výletu ještě novodobější technická památka. Přes řeku Vltavu přejdete zpět do Nelahozevsi přes Miřejovické zdymadlo, jehož součástí je i vodní elektrárna z počátku 20. století.  

Začátek trasy:

Nelahozeves, vlaková zastávka

Délka trasy:

12,6 km

Časová náročnost:

3,5 hodiny

Konec trasy:

Zámek Nelahozeves

Převýšení:

+18 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat