Go to content
Jámová budova s těžní věží v hornickém skanzenu Mayrau, důl

Počasí

Čtvrtek 13.06.

14 ° C

Pátek 14.06.

16 ° C

Sobota 15.06.

17 ° C

Cyklovýlety

Okolo Kladna po stopách důlní činnosti

Po stopách horníků a industriálních památek vás provede cyklovýlet okolo největšího středočeského města.

Kladno, město uhlí a železa, vyrostlo na těžebním průmyslu. Poznejte město a jeho okolí díky nenáročné trase vedoucí převážně po zpevněných cestách. 

Vyrazte od kladenského nádraží a pokračujte po cyklostezce skrz kladenské sídliště Kročehlavy na okružní cyklotrasu 0017, která vás provede po stopách kladenských dolů. Neminete Vrapice, kde díky objevu uhlí roku 1772 začala intenzivní těžba v kladenském revíru. Drobné odbočky na trase vás zavedou k pozůstatkům bývalých dolů Ludmila a Marie Antonie. 

  • Tip pro vás: Traduje se, že nálezcem uhlí byl krtek, což inspirovalo kladenského rodáka Zdeňka Milera ke zrodu Krtečka. Zpestřete si výlet návštěvou kladenského zámku s expozicí věnovanou pohádkové postavičce i se simulovanou důlní štolou.  

Od Ferdinandky si udělejte odbočku k vodnímu parku Čabárna s japonskou zahradou. Nebo pokračujte dále po trase 0017 k Hornickému skanzenu Mayrau. Téměř vše zde vypadá jako v roce 1997, kdy z dolu odešli poslední horníci. Někteří z nich na „Mayrovce” zůstali dodnes jako průvodci. 

Závěr trasy vás povede lesy až do Kamenných Žehrovic s bývalým dolem Wannieck. Za plotem areálu stojí dochovaná, ovšem zchátralá strojovna, která patří mezi architektonické klenoty kladenské průmyslové oblasti. Od sportovního areálu Sletiště už to pak bude jen kousek zpět k vlakovému nádraží Kladno. 

Začátek trasy:

Kladno

Délka trasy:

31 km

Časová náročnost:

2 hodiny

Konec trasy:

Kladno

Převýšení:

+125

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat