Go to content
Hornický skanzen Mayrau – důl

Počasí

Úterý 04.10.

12 ° C

Středa 05.10.

12 ° C

Čtvrtek 06.10.

12 ° C

Cyklovýlety

Okolo Kladna po stopách důlní činnosti

Po stopách horníků i industriálních památek vás provede cyklovýlet okolo Kladna - největšího středočeského města.

Kladno, město uhlí a železa. Tak bude na věky zapsáno největší město Středočeského kraje se zhruba 60 tisíci obyvateli, které vyrostlo na těžebním průmyslu. Těžba již v dnešní době neprobíhá, zato se Kladno stalo největším satelitním městem Prahy. Cyklovýlet vás provede okolo průmyslového města, kde budete moci spatřit pozůstatky staré těžby a nasát tak atmosféru z dob těžké dřiny, prachu a úsilí, které sem přišlo ruku v ruce s průmyslovou revolucí.

Cyklovýlet začíná na kladenském nádraží, kam mohou přijet vlakem i ti, kteří nejsou místní. Vydáte se po cyklostezce podél ulice Americká skrz kladenské sídliště Kročehlavy, kde se na jeho konci napojíte na okružní cyklotrasu 0017. Té se budete držet prakticky celý výlet. Nejprve vás zavede do lesíka Dlouhé Boroviny, kde minete romantický lesní hřbitov s kostelem Narození sv. Jana Křtitele a přes místní část Dubí, dodnes silně průmyslovou oblast se zachovalými komíny a zbytky průmyslových budov po hutním průmyslu, dojedete do Vrapic. Tam začíná vaše cesta po stopách kladenských dolů.

V lese nedaleko Vrapic bylo v roce 1772 nalezeno uhlí, čímž začala intenzivní uhelná těžba v revíru. Traduje se, že nálezcem byl krtek. Nález dřevorubců z krtčí hromádky ověřil místní kovář a událost se nahlásila vrchnosti v Buštěhradě. Ve Vrapicích se díky tomu nachází nejstarší dělnická kolonie a původní budova ředitelství Buštěhradských dolů. O tom, že krtek může být i užitečné a roztomilé zvíře, vypovídají pohádky kladenského rodáka Zdeňka Milera, kterého tato událost natolik inspirovala, že vytvořil dětmi zbožňovanou kreslenou pohádkovou postavičku krtečka. Pokud byste si výlet chtěli zpestřit, expozici věnovanou krtečkovi mají na kladenském zámku, kde můžete absolvovat i prohlídku simulované funkční důlní štoly.

Ještě před tím ale pojedete po cyklotrase od železniční zastávky Kladno-Vrapice do mírného kopce, kde si na jeho samotném vrcholu můžete udělat odbočku k pozůstatkům bývalé jámy dolu Ludmila a dolu Marie Antonie. Oba doly pocházejí již z první poloviny 19. století. Asi o kilometr dále vás upozorní ukazatel „Ferdinandka“, že se nacházíte u bývalého dolu Ferdinand. Zde si můžete udělat odbočku k vodnímu parku Čabárna, upraveném je ve stylu japonské zahrady. Na Čabárně si můžete chytit rybu i bez rybářského lístku.

Pokračujte dále lesem podél Švermovských strání, až dojedete k hlavní silnici v místní části Švermov. Na křižovatce se dejte doprava, čímž se vyhnete železničnímu přejezdu, který spadá pod stále funkční železniční vlečku do bývalého dolu Mayrau, kde se nachází důlní skanzen. Jedná se o jediný zpřístupněný areál věnovaný těžbě v celé kladensko-rakovnické černouhelné pánvi a jistě stojí za návštěvu i mírnou zajížďku z výletního okruhu. Pokud byste neměli na návštěvu muzea čas, přejeďte železniční přejezd a na kruhovém objezdu se dejte prvním výjezdem doprava, kudy pokračuje okružní cyklotrasa 0017. Cestou přes místní část Ostrovec pojedete okolo bývalého dolu Engerth a dále potkáte žlutou turistickou značku, přes kterou byste se na původní trasu napojili, pokud byste zavítali do skanzenu Mayrau.

Cesta vás dále povede příjemnou cyklotrasou místními lesy až do Kamenných Žehrovic. Tam si za železničním přejezdem můžete udělat malou zajížďku k místu bývalého dolu Wannieck, kde za plotem areálu stojí dodnes zachovalá, leč zchátralá, budova strojovny dolu, která patří mezi architektonické klenoty kladenské průmyslové oblasti. Vrátíte se zpět a podél železniční trati dojedete po příjemné cyklotrase až na rozcestí, tzv. Odbočku Kladno, odkud se dostanete do sportovního areálu Sletiště a dále po okraji města až k výchozímu bodu vašeho výletu do železniční stanice Kladno.

Začátek trasy:

Kladno

Délka trasy:

32 km

Časová náročnost:

4-6 hodin

Konec trasy:

Kladno

Převýšení:

267 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat