Go to content
Levý Hradec a kostel sv. Klementa

Počasí

Čtvrtek 13.06.

18 ° C

Pátek 14.06.

16 ° C

Sobota 15.06.

18 ° C

Pěší výlety

Výlet za Přemyslovci na Levý Hradec

Středně těžká trasa vás z Roztok u Prahy zavede do údolí i na skalní vyhlídky. Cílem je přemyslovské hradiště Levý Hradec, kolébka českého křesťanství a místo nejstaršího kostela u nás.

Levý Hradec uspokojí každého turistu. Dávná historie a mystika se tu snoubí s poklidnou přírodou a krásnými výhledy do údolí řeky Vltavy. Výchozím místem jsou Roztoky u Prahy, které kromě poučení nabízejí i celou řadu kulturních akcí po celý rok.  

Cesta začíná na železničním nádraží Roztoky u Prahy, odkud vás rovnou povede modrá turistická značka. Minete honosné prvorepublikové vily a poté vás bude čekat zalesněné údolí se skalními útvary. Cesta vinoucí se podél Únětického potoka vám nabídne rozmanité a okouzlující scenérie. Pokud se ale na svět díváte raději z výšky, kousek před Úněticemi se nachází Alšova vyhlídka, odkud budete mít údolí jako na dlani. 

  • Tip pro vás: Máte-li dostatek času, v Roztokách navštivte renesanční zámek. Sídlí v něm Středočeské muzeum se zajímavými stálými expozicemi i poutavými příležitostnými výstavami. Projít se můžete také zámeckým parkem. V Úněticích pak určitě navštivte místní klenot: Únětický pivovar ze 16. století. V Úněticích stojí za návštěvu také restaurace U Lasíků, která vás nadchne nejen širokým výběrem domácích koláčů, poctivých buchet a spoustou dalších dobrot, ale také originálním designem podniku.  

Z Únětic vede cesta kolem rybníků do osady Černý Vůl a dále po žluté značce do Úholiček, kde stojí zámeček z 19. století. Od něho se napojíte na naučnou stezku „Rozhlédni se, člověče“, která vás dovede až k vyhlídce Řivnáč. Odsud je to už jen 1,5 km k hlavnímu cíli výletu: Levému Hradci. Na ostrohu nad řekou Vltavou uvidíte kostel sv. Klimenta s krásnými gotickými freskami a pokocháte se výhledem na řeku Vltavu. V 9. století právě zde stávalo hradiště knížete Bořivoje I. s prvním křesťanským kostelem na českém území. Během letních víkendů si kostel prohlédnete i zevnitř. Sláva zdejšího hradiště vrcholila v 10. století, v roce 982 tu byl Vojtěch z rodu Slavníkovců zvolen pražským biskupem. 

Zpět do výchozího budu se dostanete buď vlakem ze železniční zastávky Roztoky-Žalov, která je od hradiště vzdálena zhruba 1 km po žluté, nebo po svých po zeleném značení. Podél řeky je to zpět na start už jen 3,5 km. Na poslední etapu se posilněte v Medové kavárně, klidném koutě s domácími zákusky hned vedle hradiště. 

Začátek trasy:

Roztoky u Prahy

Délka trasy:

14 km

Časová náročnost:

4 hodiny

Konec trasy:

Roztoky - Žalov

Převýšení:

+125 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat