Go to content
Pohled od jihu na zříceninu hradu Okoř

Počasí

Středa 12.06.

16 ° C

Čtvrtek 13.06.

16 ° C

Pátek 14.06.

18 ° C

Zřícenina hradu Okoř

Na hradě Okoři světla už nehoří… písničku zná snad každý. A co teprve Na Okoř je cesta jako žádná ze sta… Kdy jste se vy naposledy na Okoř vypravili? Co vás tam čeká?

Zřícenina hradu Okoř je jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin, jež často tvoří kulisu a zázemí různým šermířským vystoupením, festivalům a dalším akcím, které se zde konají. Je oblíbeným cílem všech výletníků včetně cyklistů, kteří na Okoř s oblibou přicházejí po značené trase podél Zákolanského potoka.

Počátky hradu spadají do 13. století, od té doby byl mnohokrát přestavován s důrazem na lepší obranyschopnost. Přesto byl během třicetileté války značně pobořen. Z dolního hradu se dodnes dochovala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe zachovány zůstaly části staršího horního hradu.

Prohlídkový okruh si návštěvníci mohou projít buď s průvodcem anebo individuálně. Vždy si zblízka prohlédnou torzo věže i ruiny raně gotické kaple. K vidění jsou zbytky pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu značil potenciální nebezpečí ze strany útočníků, proto byla na dané straně hradu vybudována samostatná předsunutá bašta, ze které si dnešní návštěvníci mohou prohlédnout valy a příkopy.

Výletní tip pro vás

Cyklisté mohou na Okoř přijet například po značené trase ze Zákolan údolím Zákolanského potoka, která těsně před cílem vede i kolem známé chatové osady Colorado. Oblíbená cyklotrasa na Okoř vede také až z hlavního města Prahy.

Mohlo by vás zajímat