Go to content
Pohled od jihu na zříceninu hradu Okoř

Počasí

Neděle 04.06.

17 ° C

Pondělí 05.06.

19 ° C

Úterý 06.06.

20 ° C

Zřícenina hradu Okoř

Na hradě Okoři světla už nehoří… písničku zná snad každý. A co teprve Na Okoř je cesta jako žádná ze sta… Kdy jste se vy naposledy na Okoř vypravili? Co vás tam čeká?

Zřícenina hradu Okoř je jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin, jež často tvoří kulisu a zázemí různým šermířským vystoupením, festivalům a dalším akcím, které se zde konají. Je oblíbeným cílem všech výletníků včetně cyklistů, kteří na Okoř s oblibou přicházejí po značené trase podél Zákolanského potoka.

Počátky hradu spadají do 13. století, od té doby byl mnohokrát přestavován s důrazem na lepší obranyschopnost. Přesto byl během třicetileté války značně pobořen. Z dolního hradu se dodnes dochovala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe zachovány zůstaly části staršího horního hradu.

Prohlídkový okruh si návštěvníci mohou projít buď s průvodcem anebo individuálně. Vždy si zblízka prohlédnou torzo věže i ruiny raně gotické kaple. K vidění jsou zbytky pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu značil potenciální nebezpečí ze strany útočníků, proto byla na dané straně hradu vybudována samostatná předsunutá bašta, ze které si dnešní návštěvníci mohou prohlédnout valy a příkopy.

Výletní tip pro vás

Cyklisté mohou na Okoř přijet například po značené trase ze Zákolan údolím Zákolanského potoka, která těsně před cílem vede i kolem známé chatové osady Colorado. Oblíbená cyklotrasa na Okoř vede také až z hlavního města Prahy.

Pohled od jihu na zříceninu hradu Okoř

Kontakty

Adresa:

Okoř, 252 64 Okoř

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 734 638 511

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat