Go to content
Památník Lidice

Počasí

Středa 04.10.

15 ° C

Čtvrtek 05.10.

14 ° C

Pátek 06.10.

14 ° C

Památník Lidice

Psal se 10. červen roku 1942, když Lidicemi prošla smrt. Muži byli zastřeleni, ženy a děti většinou odvezeny do koncentračních táborů, vesnice srovnána se zemí.

Psal se 10. červen roku 1942, když se celá obec Lidice stala nevinnou obětí druhé světové války. Navštivte s pokorou Památník Lidice na místě, kterým prošla smrt. Muži byli zastřeleni, ženy a děti většinou odvezeny do koncentračních táborů, vesnice srovnána se zemí.

Po pěti letech od tragédie byl 300 metrů od původní vesnice položen základní kámen nových Lidic. Jaké domy se tu tenkrát stavěly? To uvidíte na vlastí oči, zamíříte-li s průvodcem do rodinného domu s popisným číslem 116. Patří Památníku Lidice a je v něm v autentických prostorech umístěna stálá expozice Stavíme nové Lidice.

Lidická Galerie stojící opodál vystavuje dary umělců z celého světa Lidicím, a to ve stálé expozici s názvem Remember Lidice. V prvním patře se pravidelně pořádají krátkodobé výstavy. Od května do října bývá v mramorovém sálu instalován aktuální ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Konají se tu také kulturní pořad, koncerty a divadelní představení.

Růže rostoucí v Růžovém sadu mezi novými a starými Lidicemi v počtu více než 24 000 keřů symbolizují lidické muže, ženy a děti. V roce 2015 získal sad v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. Světová federace růžových společenství mu ve stejném roce udělila nejvyšší možné ocenění Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě.

Na pietním místě, kde stávaly staré Lidice, pocítíte a poznáte minulost v budově muzea s multimediální expozicí A nevinní byli vinni… Součástí areálu Památníku Lidice je také síň In Memoriam. Její prostor je využíván k tematickým výstavám, stejně tak jako síň Pot Tribunou.

Při pohledu na zdejší umělecká díla mrazí v zádech. Obzvlášť dojemný je pohled na bronzové sousoší 82 lidických dětí, které zahynuly v plynových vozech v Chelmnu. Autorkou je akademická sochařka Marie Uchytilová, která jej věnovala všem dětským obětem druhé světové války. Na pietním území jsou umístěny mimo jiné také sochy truchlící ženy u hrobu lidických mužů, matky s dítětem u základů původní školy a ženy chránící si obličej před plameny u základů bývalého kostela.

Nenechte si ujít:

V Památníku Lidice, státní příspěvkové organizaci pečující o trvalou vzpomínku na obec Lidice, se pořádá celá řada akcí a programů. Také stálé expozice bývají obměňovány.

Pomník dětským obětem války v Lidicích

Kontakty

Adresa:

Tokajická 152, 273 54 Lidice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 312 253 063

Přejít na web

Možnost parkování na placeném parkovišti u muzea Památníku Lidice nebo zdarma na parkovišti u Lidické galerie.
Parkoviště

Parkoviště

Zajištěn je bezbariérový přístup do všech veřejně přístupných prostor, s výjimkou výstavní síně In memoriam a Rodinného domku č. p. 116. Zde je přístupnost zajištěna asistencí zaměstnanců Památníku Lidice. Na pietním území je bezbariérový přístup zajištěn pomocí orientačního značení.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Rychlé občerstvení se nachází na parkovišti u hlavní silnice a také v areálu muzea. V budově galerie se nachází restaurace Lidická galerie.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat