Go to content
Památník Lidice

Počasí

Čtvrtek 18.04.

3 ° C

Pátek 19.04.

7 ° C

Sobota 20.04.

4 ° C

Památník Lidice

Pietní místo připomíná krutost 2. světové války na místě, kudy prošla smrt. Muži byli zastřeleni, ženy a děti většinou odvezeny do koncentračních táborů, vesnice srovnána se zemí a vymazána z map.

Psal se 10. červen roku 1942, kdy se celá obec Lidice stala nevinnou obětí 2. světové války. Dnes se tu nachází Památník Lidice, jehož posláním je péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce a utrpení jejích občanů. 

Na pietním místě, kde stávaly staré Lidice, pocítíte a poznáte krutou minulost. Navštívit můžete budovu muzea s multimediální expozicí A nevinní byli vinni… Součástí areálu Památníku Lidice je také síň In Memoriam využívaná k tematickým výstavám, stejně tak jako síň Pod Tribunou. Pořádá se tu celá řada akcí a programů. Stálé expozice bývají obměňovány.  

Při pohledu na umělecká díla vystavená v areálu mrazí v zádech. Obzvlášť dojemný je pohled na bronzové sousoší 82 lidických dětí, které zahynuly v plynových vozech v Chelmnu. Autorkou je akademické sochařka Marie Uchytilová, která jej věnovala všem dětským obětem 2. světové války. Na pietním území jsou umístěny mimo jiné také sochy truchlící ženy u hrobu lidických mužů, matky s dítětem u základů původní školy a ženy chránící si obličej před plameny u základů bývalého kostela.  

  • Tip pro vás: Po pěti letech od tragédie byl 300 metrů od původní vesnice položen základní kámen nových Lidic. Jaké domy se tu tenkrát stavěly, uvidíte na vlastní oči, zamíříte-li s průvodcem do rodinného domu s popisným číslem 116. Patří Památníku Lidice a je v něm v autentických prostorech umístěna stálá expozice Stavíme nové Lidice.  

Lidická Galerie stojící opodál vystavuje dary umělců z celého světa Lidicím, a to ve stálé expozici s názvem Remember Lidice. V prvním patře se pravidelně pořádají krátkodobé výstavy. Od května do října bývá v mramorovém sále galerie instalován aktuální ročník Mezinárodní dětské výstavy Lidice. Konají se tu také kulturní pořady, koncerty a divadelní představení. 

Mezi novými a starými Lidicemi se rozprostírá Růžový sad. Růže v něm rostou v počtu více než 24 000 keřů a symbolizují lidické muže, ženy a děti.  

  • Zajímavost: V roce 2015 získal sad v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. Světová federace růžových společenství mu ve stejném roce udělila nejvyšší možné ocenění Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě. 
Kam dál?

Muži z Lidic i přilehlých vesnic se živili zemědělstvím, řemesly nebo prací v nedaleké kladenské ocelárně Poldi a přilehlých dolech. Z kdysi světově proslulého areálu dnes už mnoho nezbylo, ale s průmyslovou minulostí Kladna se přesto můžete seznámit. Začněte v Kladenském zámku, kde zjistíte, že uhlí na Kladensku objevil krtek, který inspiroval Zdeňka Milera k vytvoření Krtečka. Pokračujte do Muzea věžáků, jejichž výstavba v 50. letech byla spojena se silnou industrializací města. Za poznáním těžby uhlí na Kladensku se vydejte do památkově chráněného dolu Mayrau. Ve zdejším historickém skanzenu budete mít pocit, jako by odsud poslední dělníci odešli teprve včera. 

Pomník dětským obětem války v Lidicích

Kontakty

Adresa:

Tokajická 152, 273 54 Lidice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 312 253 063

Přejít na web

Možnost parkování na placeném parkovišti u muzea Památníku Lidice nebo zdarma na parkovišti u Lidické galerie.
Parkoviště

Parkoviště

Zajištěn je bezbariérový přístup do všech veřejně přístupných prostor, s výjimkou výstavní síně In memoriam a Rodinného domku č. p. 116. Zde je přístupnost zajištěna asistencí zaměstnanců Památníku Lidice. Na pietním území je bezbariérový přístup zajištěn pomocí orientačního značení.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Rychlé občerstvení se nachází na parkovišti u hlavní silnice a také v areálu muzea. V budově galerie se nachází restaurace Lidická galerie.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat