Okružní cesta z Kralup za slanou i sladkou chutí
Pohodová cesta středočeským venkovem z Kralup nad Vltavou do Slaného a zpět vás zavede do ovocného sadu i mezi golfové jamky.
Prozkoumat
Počasí
Neděle 06.10.
9 ° C
Pondělí 07.10.
10 ° C
Úterý 08.10.
13 ° C
Pietní místo připomíná krutost 2. světové války na místě, kudy prošla smrt. Muži byli zastřeleni, ženy a děti většinou odvezeny do koncentračních táborů, vesnice srovnána se zemí a vymazána z map.
Psal se 10. červen roku 1942, kdy se celá obec Lidice stala nevinnou obětí 2. světové války. Dnes se tu nachází Památník Lidice, jehož posláním je péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce a utrpení jejích občanů.
Na pietním místě, kde stávaly staré Lidice, pocítíte a poznáte krutou minulost. Navštívit můžete budovu muzea s multimediální expozicí A nevinní byli vinni… Součástí areálu Památníku Lidice je také síň In Memoriam využívaná k tematickým výstavám, stejně tak jako síň Pod Tribunou. Pořádá se tu celá řada akcí a programů. Stálé expozice bývají obměňovány.
Při pohledu na umělecká díla vystavená v areálu mrazí v zádech. Obzvlášť dojemný je pohled na bronzové sousoší 82 lidických dětí, které zahynuly v plynových vozech v Chelmnu. Autorkou je akademické sochařka Marie Uchytilová, která jej věnovala všem dětským obětem 2. světové války. Na pietním území jsou umístěny mimo jiné také sochy truchlící ženy u hrobu lidických mužů, matky s dítětem u základů původní školy a ženy chránící si obličej před plameny u základů bývalého kostela.
Lidická Galerie stojící opodál vystavuje dary umělců z celého světa Lidicím, a to ve stálé expozici s názvem Remember Lidice. V prvním patře se pravidelně pořádají krátkodobé výstavy. Od května do října bývá v mramorovém sále galerie instalován aktuální ročník Mezinárodní dětské výstavy Lidice. Konají se tu také kulturní pořady, koncerty a divadelní představení.
Mezi novými a starými Lidicemi se rozprostírá Růžový sad. Růže v něm rostou v počtu více než 24 000 keřů a symbolizují lidické muže, ženy a děti.
Muži z Lidic i přilehlých vesnic se živili zemědělstvím, řemesly nebo prací v nedaleké kladenské ocelárně Poldi a přilehlých dolech. Z kdysi světově proslulého areálu dnes už mnoho nezbylo, ale s průmyslovou minulostí Kladna se přesto můžete seznámit. Začněte v Kladenském zámku, kde zjistíte, že uhlí na Kladensku objevil krtek, který inspiroval Zdeňka Milera k vytvoření Krtečka. Pokračujte do Muzea věžáků, jejichž výstavba v 50. letech byla spojena se silnou industrializací města. Za poznáním těžby uhlí na Kladensku se vydejte do památkově chráněného dolu Mayrau. Ve zdejším historickém skanzenu budete mít pocit, jako by odsud poslední dělníci odešli teprve včera.
Parkoviště
Bezbariérový přístup
Občerstvení
Pohodová cesta středočeským venkovem z Kralup nad Vltavou do Slaného a zpět vás zavede do ovocného sadu i mezi golfové jamky.
Prozkoumat
V hornickém skanzenu na okraji Kladna je vše tak, jako by dělníci právě skončili směnu. Těžní stroje, hornické mundůry a industriální atmosféra na vás čekají v dochovaném areálu černouhelného dolu.
Prozkoumat
Je jedinou via ferratou ve středních Čechách. Na své si přijdou začátečníci i ferratoví profíci. Řeč je o zajištěných cestách v prostoru přírodní památky Slánská hora u Slaného.
Prozkoumat
Jedno z nejkrásnějších renesančních sídel v Čechách, inspirované stavitelstvím severní Itálie, patří rodu Lobkowiczů a nachází se v něm expozice ilustrující životní styl šlechty v 19. století.
Prozkoumat
Barokní zámek s charakteristickým půdorysem písmena X. Nadchne vás zámecká budova, zajímavé návštěvnické okruhy i park patřící k nejrozlehlejším v Čechách s řadou romantických staveb.
Prozkoumat