Go to content
Hornický skanzen Mayrau

Počasí

Úterý 16.04.

23 ° C

Středa 17.04.

10 ° C

Čtvrtek 18.04.

8 ° C

Příspěvkové organizace

Hornický skanzen Mayrau

V hornickém skanzenu na okraji Kladna je vše tak, jako by dělníci právě skončili směnu. Těžní stroje, hornické mundůry a industriální atmosféra na vás čekají v dochovaném areálu černouhelného dolu.

V obci Vinařice nedaleko Kladna najdete významnou technickou památku – Hornický skanzen Mayrau, který je pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. V prostorách bývalého lomu si připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku. Skanzen je v regionu jediným dochovaným a veřejnosti přístupným areálem svého druhu.

Důl byl nafárán v říjnu 1877 a pojmenován po Kajetánu Mayerovi, svobodném pánu z Mayrau, předsedovi správní rady. Těžilo se zde dlouhých 120 let a bylo vyfáráno 34 miliónu tun uhlí.  Dnes už hornické řemeslo v regionu sice vymřelo, ale díky skanzenu se na něj jen tak nezapomene. Připravte se na prohlídku historického areálu s dochovanými těžebními stroji i pestrou škálou doprovodných programů. Okouzlí vás autentické industriální prostředí i expozice představující těžkou práci havířů a špičkovou úroveň hornictví na Kladensku. 

  • Zajímavost: Řetízkové šatny nebo také řetízkárny byly součástí většiny důlních provozů. Sloužily jako převlékárny pro horníky, kteří si na řetízky zavěšovali své fárací obleky a vytahovali je ke stropu, kde jim rychle proschly. Ne jinak tomu bylo v Mayrau. Zdejší řetízkárna má úctyhodných 1 200 věšáků.   

Prohlídky se odehrávají v modelu tzv. posledního pracovního dne, což znamená, že je zde zachován stav, jako kdyby horníci právě odešli ze směny. Absolvujte trasu horníka před jízdou do podzemního dolu, projděte cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi až k jámovým budovám dolu. Velkým lákadlem je ukázka techniky dobývání uhlí umožněna simulovaným důlním pracovištěm ve štole Homole. Celý areál je přístupný pouze za doprovodu průvodců, z nichž velkou část tvoří bývalí horníci 

  • Zajímavost: Největší chloubu skanzenu představuje těžební stroj z roku 1905. Původně měl být tento parní stroj využíván v lodním průmyslu, ale shodou okolností se dostal na Mayrau a od té doby svou funkci plnil bez větších oprav až do roku 1997. A je stále funkční!  
Kam dál?

Pro ty, kterým Hornický skanzen Mayrau učaroval, by mělo být skoro povinností navštívit Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. K vidění jsou zde městské veduty, model vysokých pecí nebo modelová hornická kuchyně. Za opravdovou historií se pak vydejte na nedaleké hradiště Budeč v Zákolanech. Stojí zde vůbec nejstarší dochovaná stavba v České republice – rotunda sv. Petra a Pavla 

Důlní chodba v hornickém skanzenu Mayrau, důl

Kontakty

Adresa:

Vinařice 56, 273 07 Vinařice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 602 717 159

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat