Go to content
Jídelna na zámku Nelahozeves

Počasí

Čtvrtek 18.07.

27 ° C

Pátek 19.07.

24 ° C

Sobota 20.07.

25 ° C

Zámek Nelahozeves

Jedno z nejkrásnějších renesančních sídel v Čechách, inspirované stavitelstvím severní Itálie, patří rodu Lobkowiczů a nachází se v něm expozice ilustrující životní styl šlechty v 19. století.

Na svou dobu se jednalo o velmi progresivní stavbu, jež byla během staletí jen málo upravovaná a díky tomu si uchovala svoji původní podobu až dodnes. Reprezentativní sídlo typu severoitalského kastelu si nechal postavit aristokrat Florián Griesbeck z Griesbachu, osobní tajemník a rádce císaře Ferdinanda I. Jelikož ale práce trvaly dlouhých 60 let, šlechtická rodina, která si velkolepé dílo vysnila, se v roce 1623 dostala do finančních potíží a byla nucena zadlužené panství prodat Polyxeně z Lobkowicz. Během třicetileté války byl zámek několikrát vypleněn, proto po skončení bojů nezbylo knížeti Václavu Eusebiovi, synovi Polyxeny, nic jiného, než nechat poničenou rezidenci zrekonstruovat. Ale ani po rozsáhlých opravách se zámek hlavním rodinným sídlem nestal.

Na konci 19. století zde Vilemína z Lobkowicz založila penzionát pro svobodné a ovdovělé šlechtičny. Právě Vilemína byla poslední členkou rodiny Lobkowiczů, která na zámku žila. V roce 1948 byl zkonfiskován a v 70. a 80. letech poskytnut Středočeské galerii. V rámci restitučních řízení byl v roce 1993 rodině Lobkowiczů vrácen. Nyní jsou na zámku vystavována díla z Lobkowiczkých uměleckých sbírek a k vidění je tu také expozice přibližující životní styl šlechtické rodiny v 19. století.

Zajímavost

Nedaleko zámku v obci Nelahozeves stojí rodný dům Antonína Dvořáka, který od nedávné doby spravuje rovněž rodina Lobkowiczů. Jejím záměrem je vybudovat domě, v němž se Dvořák narodil, inovativní muzeum věnované životu a dílu tohoto světoznámého hudebního skladatele.

Zámek Nelahozeves v noci

Kontakty

Adresa:

Nelahozeves 1, 277 51 Nelahozeves

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 724 557 617

Přejít na web

Parkoviště se nachází přímo u zámku a je zdarma.
Parkoviště

Parkoviště

Občerstvit se můžete v zámecké restauraci s letní terasou.
Občerstvení

Občerstvení

Do zámku vede snadná přístupová cesta pro kočárek. Zámek nabízí specializované dětské prohlídky.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Pro návštěvníky zámku jsou k dispozici toalety.
WC

WC

Mohlo by vás zajímat