Počasí
Sobota 14.09.
9 ° C
Neděle 15.09.
11 ° C
Pondělí 16.09.
12 ° C
Hrad Kokořín
Kokořín má příběh se šťastným koncem. Císař Ferdinand ho jako prokletý hrad odepsal. Zároveň Kokořín nepřestával inspirovat umělce a byl zachráněn díky úsilí nadšenců z Klubu českých turistů.
Hrad Kokořín, obklopený hlubokými lesy, leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, v srdci chráněné krajinné oblasti. Jeho počátky se datují do poloviny 14. století. Vystřídala se zde řada majitelů, což se podepsalo na jeho stavu. Následkem pak bylo, že ve století šestnáctém již sídlo nevyhovovalo nárokům svých obyvatel. Po rozhodnutí císaře Ferdinanda ohledně jeho oprav a údržby, začíná hrad rychle chátrat a podle legend se stal dokonce útočištěm loupeživých rytířů, které vedl obávaný Petrovský z Petrovic.
Z hradu se postupně stala pouhá zřícenina, která ale i přes svůj zubožený stav – anebo možná právě proto – učarovala romantickým umělcům, jako byli básník a prozaik Karel Hynek Mácha, malíř Josef Matěj Navrátil nebo další malíř, Antonín Mánes. Malý zázrak, který Kokořín zachránil před zkázou, se udál v roce 1895, kdy se hrad vrátil do povědomí širší veřejnosti díky Klubu českých turistů. Ten jeho maketu prezentoval na Národopisné výstavě v Praze a zároveň se zasloužil o jeho částečné zpřístupnění. Hned v následujícím roce se celé kokořínské panství včetně zříceniny stává majetkem Václava Špačka, šlechtice ze Starburgu. Na jeho příkaz je za pomoci předních historiků zahájena rozsáhlá rekonstrukce dokončená v roce 1918. Zajímavostí je, že se jednalo o první komplexně pojatou záchranu středověké zříceniny v Čechách a její následné zpřístupnění veřejnosti.
Zajímavost
V době vlády komunistické strany byl hrad v držení státu a až v roce 2006 se navrací do rukou právoplatných dědiců z rodu Špačků. Jejich cílem je navázat na rodovou tradici a i nadále nechat tuto významnou středočeskou památku přístupnou veřejnosti a posilovat její kulturně-vlastenecký význam.