Go to content
Letecký pohled na soutok Labe a Vltavy, město Mělník - jaro, dron

Počasí

Pondělí 27.05.

21 ° C

Úterý 28.05.

20 ° C

Středa 29.05.

16 ° C

Mělník

Mělník je srdcem českého vinařství s tradicí sahající až ke sv. Ludmile a sv. Václavovi. Je městem, které bývalo věnným majetkem českých královen a princezen. Pod vinicí a zdejším zámkem se stékají řeky Labe a Vltava.

Že vinařství v Čechách nemá dlouhou tradici? Ale kdepak! Vinice v okolí Mělníka zakládala už svatá Ludmila a o vinohrady se tu staral její vnuk Václav. Když se změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit, sám Karel IV. údajně přivezl z Burgundska nové odrůdy a nechal je vysadit právě na Mělníce. Jedna z vinic se rozkládá přímo pod místním zámkem a tvoří tak krásnou kulisu při pohledu na nedaleký soutok řek Labe a Vltavy.

Zámek byl ve městě, které bývalo věnným majetkem českých královen a princezen, postaven přímo nad nejstarším pěkně rostlým vinohradem. Původně nesl jméno Pšov. Od roku 1753 je majetkem Lobkowiczů, stejně tak jako některé gotické vinné sklepy pod ním, kde se pořádají degustace.

Panorama města tvoří vedle zámku také sousední kostel sv. Petra a Pavla. Založen byl patrně už kolem roku 1000. Právě na vysokou kostelní věž se vyplatí vystoupat, zatoužíte-li po tom nejhezčím výhledu na soutok Labe s Vltavou. Od zámku se také naskýtá výhled na posvátnou horu Říp.

Do působivého podzemí města se dostanete i při exkurzi do místního regionálního muzea, které sídlí v bývalém kapucínském klášteře na náměstí. Skutečným skvostem mělnického podzemí je středověká studna ze 14. století, která je zároveň nejširší studnou v České republice.

V útulném a upraveném městě si nenechte ujít prohlídku Pražské brány, která je nejstarší dochovanou součástí středověkého městského opevnění. Dnes coby galerie Ve Věži slouží výtvarnému umění. Působivá je také kostnice pod presbytářem chrámu sv. Petra a Pavla s ostatky asi 10-15 000 lidí.

Zajímavost

V Mělníce nevynechejte návštěvu místního regionálního muzea, mezi jehož stálé expozice patří i výstava historických kočárků. Muzeum spravuje také skalní obydlí ve Lhotce a pořádá řadu rozmanitých akcí.

Pohled na zámecké vinice a zámek Mělník z levého břehu Labe, v noci

Kontakty

Adresa:

Svatováclavská 19/16, 276 01 Mělník

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 733 735 392

Přejít na web

Parkování v Mělníku je zpoplatněno dle zón od pondělí do pátku od 7.00 do 17.00 hodin, parkování v sobotu, v neděli a o svátcích zpoplatněno není.
Parkoviště

Parkoviště

Veřejné toalety jsou k dispozici na Náměstí Míru v pasáži U Koruny nebo na autobusové nádraží Mělník v ulici Bezručova. Bezbariérové WC je v Regionálním muzeu Mělník.
WC

WC

Na dámských toaletách na Náměstí Míru v pasáži U Koruny je k dispozici přebalovací pult pro děti.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Po celém městě jsou k dispozici stojany na kola.
Cyklisté

Cyklisté

Nabíjecí stanice v Mělníce: penzion U Zámku Mělník, Restaurant Autokemp Mělník, Hotel a restaurace Olympionik, Autocamp Mělník, Hotel Jaro, Hotel U Císaře
Nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice

Mohlo by vás zajímat