Go to content
Kokořínské pokličky, Mšeno, léto

Počasí

Středa 12.06.

18 ° C

Čtvrtek 13.06.

16 ° C

Pátek 14.06.

17 ° C

Kokořínské pokličky

Kokořínsko je plné překrásných lesů, ve kterých se ukrývají jedinečné a inspirativní pískovcové skály a skalní útvary. Jak vznikly pohádkově vypadající přírodní útvary Kokořínské pokličky?

Skalní útvar nazývaný Kokořínské pokličky doslova vybízí k popuštění uzdě své fantazii. Příroda si na něm vyhrála. Zdejší pískovcové skály opravdu připomínají pokličky anebo také houby s plochým kloboučkem. Proč tomu tak je?

Pomyslné klobouky hub či právě pokličky jsou tvořeny odolnějším pískovcem protkaným železem, zatímco spodní nohy jsou z měkčího pískovce tvořeného jílovitými tmely, které se z něj vyplavují. Působením vody a větru proto za dlouhá léta spodní část zvětrala o poznání víc.

Kde Pokličky najdeme? V oblasti Kokořínského dolu přibližně na půli cesty mezi hradem Kokořín a místem zvaným Ráj. Nejbližší osada jménem Hlučov je plná chaloupek, které krásně představují zdejší dochovanou lidovou architekturu. Od rozcestníku Pokličky se za tím nejhezčím výhledem na skalní útvary stoupá po zpevněných dřevěných schodech.

Kokořínské pokličky, Mšeno, léto

Víte, že...

Pokličky nejsou žádní mrňouskové. Mohutnější z nich v současné době dosahuje výšky 12 metrů a samotná poklice je široká asi 6 metrů.

Cesta na Pokličky vede z parkoviště – Lesní parkoviště Pokličky.
Parkoviště

Parkoviště

Mohlo by vás zajímat