Go to content
Chrám sv. Petra a Pavla, Mělník, exteriér

Počasí

Úterý 16.04.

14 ° C

Středa 17.04.

10 ° C

Čtvrtek 18.04.

9 ° C

Chrám sv. Petra a Pavla

Mělnický chrám patří mezi nejhodnotnější církevní stavby města i celého regionu. Jeho součástí je kostnice s kostmi uspořádanými do obrazců symbolizujících víru, naději a lásku.

Součástí stavby je kostnice, kde jsou uloženy ostatky téměř 15 000 osob. Uspořádány jsou do obrazců symbolizujících víru, naději a lásku.

Stavba, tak jak ji známe dnes, je směsicí několika architektonických slohů – najdeme zde prvky románské, gotické, renesanční, barokní i historizující. Podle údajů z kronik i výzkumů je dokázáno, že původní kostel byl románský a pochází zhruba z konce 10. století. Jeho založení souvisí s kněžnou Emmou, manželkou knížete Boleslava II. Zbožná kněžna chtěla mít u svého nového hradu Mělníka důstojný boží stánek, a tak dala podnět k postavení kostela.

Během staletí byl objekt několikrát upraven. První významná změna se odehrála ve 14. století, šlo o gotickou přestavbu, v rámci níž byla dnešní sakristie přistavěná k tehdejšímu románskému chrámu. Během století následujícího proběhla další etapa gotické obnovy – úprava chrámového trojlodí a stavba věže, která měla strážní funkci a zároveň sloužila jako zvonice. Hlavní chrámová loď nabyla své dnešní podoby až při třetí a poslední gotické úpravě z počátku 16. století. Požár v roce 1681, který zachvátil celé město, poničil i chrám a především věž, jejíž původní zastřešení muselo být nahrazeno barokní cibulovitou bání.

Zajímavost

Mělnická kostnice nacházející se v kryptě kostela patří spolu s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory k největším v Čechách. Ukrývá ostatky 10–15 000 osob a založena byla ve 30. letech 16. století. Do dnešní podoby ji uspořádal profesor Jindřich Matiegka. Pomíjivost života je tu dána do kontrastu s obrazci vytvořenými z kostí a lebek – kříže, kotvy a srdce, tedy symboly víry, naděje a lásky.

Chrám sv. Petra a Pavla, Mělník, interiér

Kontakty

Adresa:

Na vyhlídce 18, Mělník, 276 01

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 731 518 750

Přejít na web

Parkování v Mělníku je zpoplatněno dle zón od pondělí do pátku od 7.00 do 17.00 hodin, parkování v sobotu, v neděli a o svátcích zpoplatněno není.
Parkoviště

Parkoviště

Veřejné toalety jsou k dispozici na Náměstí Míru v pasáži U Koruny nebo na autobusové nádraží Mělník v ulici Bezručova. Bezbariérové WC je v Regionálním muzeu Mělník.
WC

WC

Na dámských toaletách na Náměstí Míru v pasáži U Koruny je k dispozici přebalovací pult pro děti.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Po celém městě jsou k dispozici stojany na kola.
Cyklisté

Cyklisté

Nabíjecí stanice v Mělníce: penzion U Zámku Mělník, Restaurant Autokemp Mělník, Hotel a restaurace Olympionik, Autocamp Mělník, Hotel Jaro, Hotel U Císaře
Nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice

Mohlo by vás zajímat