Go to content
Cyklotrasa Slaný

Počasí

Čtvrtek 13.06.

12 ° C

Pátek 14.06.

16 ° C

Sobota 15.06.

17 ° C

Cyklovýlety

Okružní cesta z Kralup za slanou i sladkou chutí

Pohodová cesta středočeským venkovem z Kralup nad Vltavou do Slaného a zpět vás zavede do ovocného sadu i mezi golfové jamky.

Trasa, která je krásná v každém ročním období. Ovocné sady, aleje i divoce rostoucí stromy na jaře lákají na bohaté květy, v létě na sladké ovoce a na podzim kouzlí s odstíny zlaté barvy. 

Autobusové a vlakové nádraží v Kralupech nad Vltavou je ideálním výchozím místem na okružní výlet. Navíc jen kousek odsud najdete parkovací dům i s místem pro nabíjení elektrokol. Až do Slaného se držte cyklotrasy č. 202, která vede po klidných silničkách, kolem rybníků i zooparku v Olovnici až mezi ovocné sady na hranici města Slaný. 

  • Zajímavost: Ve Zvoleněvsi si udělejte krátkou odbočku z trasy k bunkru Drnov. Jeden z největších zpřístupněných bunkrů u nás připomíná období studené války. Uvidíte tu i dochovaný velín i sovětskou raketovou techniku. 

V královském městě se zdržte, k vidění je toho víc než dost: klášter Nejsvětější trojice, historické centrum s kostelem sv. Gotharda, Velvarská brána, budova radnice a Piaristická kolej s kaplí Zasnoubení Panny Marie, kde v současnosti sídlí Vlastivědné muzeum aMěstská knihovna. Jste-li vyznavači výhledů, zdolejte Slánskou horu (pěšky či s trochou adrenalinu po via ferratě) a užijte si pohled na město z jiné perspektivy. Anebo si prohlédněte další chloubu města – nejstarší barokní repliku Božího hrobu v Čechách. 

Zpět se můžete vrátit vlakem nebo na kole přes další královské město, Velvary. Stačí ze Slaného pokračovat po trase č. 202 do Drchkova, odkud do Velvar vede cyklostezka č. 8242. Ve městě uvidíte kostel sv. Kateřiny, Pražskou bránu i rozlehlé historické náměstí. Pokračujte z města dál přes Chržín, Novou Ves a Staré Ouholice do Miřejovic. U zdejšího zdymadla se tam dostanete zpět k Vltavě. Po cyklotrase č. 7 (EV7, Vltavská) podél řeky dojedete do Nelahozevsi. Kromě nádherného renesančního zámku si nenechte ujít návštěvu rodného domu Antonína Dvořáka. Podle hudebního skladatele se jmenuje také naučná stezka, která odtud kopíruje cyklotrasu a dovede vás zpět do Kralup nad Vltavou. 

Začátek trasy:

Kralupy nad Vltavou

Délka trasy:

58,2 km

Časová náročnost:

4 hodiny

Konec trasy:

Kralupy nad Vltavou

Převýšení:

+155 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat