Go to content
Náměstí ve Slaném

Počasí

Neděle 04.06.

20 ° C

Pondělí 05.06.

18 ° C

Úterý 06.06.

20 ° C

Cyklovýlety

Od Vltavy do královského města Slaný a zpět

Vydejte se směrem od Vltavy podél Knovízského potoka ovocnými sady do královského města Slaný a zpět podél Bakovského potoka.

Začátkem i koncem okruhu je autobusové a vlakové nádraží v Kralupech nad Vltavou, ze kterého vyrazíte po červené turistické značce (nebo o kus dále po cyklostezce podél Zákolanského potoka). Zanedlouho odbočte vlevo přes most přes Zákolanský potok a dále pokračujte po cyklotrase č. 202 do Zeměchů, odkud se dáte kolem rybníků do Olovnice a Neuměřic. Na konci obce odbočte vlevo a jeďte po cyklotrase č. 202 přes obce Kamenný most, Zvoleněves (tam odbočte vpravo), Osluchov a Žižice do Vítova, kde se za hlavní silnicí dostanete do ovocných sadů. Ovocnými alejemi a nad místními vinicemi dojedete až do města Slaný. 

V tomto královském městě se můžete trochu zdržet, protože k vidění je toho tady více než dost: klášter Nejsvětější trojice, historické centrum s kostelem sv. Gotharda, Velvarská brána, budova radnice a Piaristická kolej s kaplí zasnoubení panny Marie, kde v současnosti sídlí Vlastivědné muzeum a Městská knihovna. Krátká vyjížďka na Slánskou horu vám poskytne pohled na město z jiné perspektivy. Anebo se můžete zajet podívat na další chloubu města, nejstarší barokní repliku Božího hrobu v Čechách. Svoji návštěvu můžete zakončit v jednom ze dvou slánských pivovarů.

Ze Slaného se vydejte přes lesopark Háje, kde se opět napojíte na trasu č. 202 a po ní pojedete přes malebné Lidice u Otrub do Drchkova, kde odbočíte po proudu Bakovského potoka do Beřovic, ze kterých kolem golfového areálu a přírodní památky Mokřiny u Beřovic dojedete přes Hobšovice do Velvar. Zde je k vidění například kostel sv. Kateřiny, Pražská brána a rozlehlé historické náměstí.

Z Velvar pokračujte po zelené turistické značce přes malebnou vesničku Chržín a kolem zámku Sazená, který necháte po levé ruce, když odbočíte z turistické značky vlevo. Podél Bakovského potoka dojedete až do Nové Vsi a dále pokračujte přes Nové a Staré Ouholice do Miřejovic, kde se u zdymadel dostanete k Vltavě.

Dále pokračujte po Vltavské cyklotrase č. 7 (EV7, Vltavská) podél řeky do zámecké obce Nelahozeves, kde je k vidění kromě nádherného renesančního zámku také rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Podle něj se jmenuje i naučná stezka, která odtud kopíruje cyklotrasu a dovede vás zpět do Kralup nad Vltavou, kde podjedete cyklistickou lávku a silniční most v centru města, hned se dáte doprava a dojedete zpátky na nádraží, výchozí bod vašeho výletu.

Začátek trasy:

Kralupy nad Vltavou

Délka trasy:

59 km

Časová náročnost:

5 hodin

Konec trasy:

Kralupy nad Vltavou

Převýšení:

292 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy