Go to content
Letecký pohled na Zámek Mníšek pod Brdy

Počasí

Čtvrtek 18.07.

25 ° C

Pátek 19.07.

23 ° C

Sobota 20.07.

25 ° C

TOP

Zámek Mníšek pod Brdy

V komnatách mníšeckého zámku budete mít pocit, jako by si zdejší šlechta jen odskočila a co nevidět se znovu objeví.

Na úpatí brdského hřebene se nachází půvabný zámek Mníšek pod Brdy. Budovu se čtyřmi nárožími korunují pouze tři věže – tu čtvrtou patrně samotný pekelník dostavět nestihl. Vydejte se na prohlídku a zjistěte, jak to tu s čertem kdysi dávno vlastně bylo.  

Zámek stojí na čtvercovém půdorysu původního hradu, ovšem v rozích má pouze tři věže. Traduje se, že rytíř Servác upsal duši čertu, pokud mu postaví zámek dřív, než kohout třikrát zakokrhá. Hned ráno si uvědomil, co způsobil, když viděl rychle postupující stavbu. Přiměl proto kohouta, aby si s kokrháním pospíšil, a čert už čtvrtou věž dostavět nestihl 

Pravděpodobnější verze je taková, že stavitel zámku chtěl třemi věžemi uctít Svatou Trojici. Čerta ovšem v Mníšku pod Brdy stále potkáte, a to mezi pohádkovými bytostmi v zámeckém kouzelném sklepení. Jako v pohádce si budete připadat při často pořádaných mimořádných dětských, pohádkových a kostýmovaných prohlídkách.  

  • Tip pro vás: Prohlídkové okruhy vás zavedou také do krovů a věží. Těšte se na úžasné vyhlídky! 

Mníšek pod Brdy vás vtáhne do období první republiky. První okruh vám představí reprezentativní salony, kterými se šlechta ráda chlubila. Navštívíte salony, jídelnu i kapli. Další okruh vás vezme do soukromých šlechtických pokojů, kde budete mít pocit, jako by se za vámi, co nevidět, měla vrátit třeba paní hraběnka Kastová. Tady se dozvíte, jak šlechtici opravdu žili. Soukromé pokoje jsou vybaveny spoustou drobných předmětů. Uvidíte gramofon, předměty denní potřeby, silonky, zavinovačku, učební pomůcky i nočník. Už se těšíte, až pootevřete dveře a vstoupíte do života tehdejší šlechty?  

Přijměte pozvání do zámeckého parku a vychutnejte si pohodu naplněnou vůní levandule, barevnými odstíny květů a uklidňujícím stříkáním vody v kašnách. 

Kam dál?

Za návštěvu rozhodně stojí barokní poutní areál Skalka, tyčící se nad městem. Neopakovatelnou pohodu zažijete, když si u místního bufetu opečete (na místě zakoupené nebo přinesené) buřty. K chuti přijde zlatý mok z nedalekého pivovaru Kytín 

Pohled na zámek Mníšek pod Brdy od Zámeckého rybníku

Kontakty

Adresa:

Státní zámek Mníšek pod Brdy, nám. F. X. Svobody 1, 252 10 Mníšek pod Brdy

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 606 649 207

Přejít na web

Parkoviště je k dispozici přímo před vstupní branou zámku.
Parkoviště

Parkoviště

Interiér zámku není bezbariérově přístupný. Obtížný je také samotný přístup k zámku. Přístupová cesta je dlážděna hrubšími kostkami a se sklonem cca 14 %.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Do zámku můžete vstoupit se svými zvířecími miláčky. Podmínkou je, že se musí jednat o malá plemena a musí být výhradně v tašce.
Mazlíčci

Mazlíčci

Cyklisté jsou na zámku vítáni. Svá kola během prohlídky můžete zanechat na cyklo stojanu na nádvoří zámku.
Cyklisté

Cyklisté

V podzámčí můžete navštívit hostinec U Káji Maříka, kde vaří tradiční českou kuchyni. Pokud budete mít chuť na něco sladkého, tak se před odjezdem zastavte v Pekařství a cukrářství Jarolímek. Najedete jej přímo u parkoviště.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat