Go to content
Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

Počasí

Sobota 22.06.

21 ° C

Neděle 23.06.

20 ° C

Pondělí 24.06.

20 ° C

Příspěvkové organizace

Památník Karla Čapka ve Staré Huti

Památník se ukrývá nedaleko Dobříše, v romantické krajině nad hrází rybníka Strž. Kromě života tohoto literárního velikána a jeho ženy Olgy, se zde seznámíte s osudy i dalších významných osobností první republiky.

V Památníku na Strži ve Staré Huti u Dobříše uvidíte expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky. Prohlédněte si také výstavu mapující rozvoj hutnictví v okolí Strže. Prostřednictvím naučné stezky objevíte místa, která si zde Čapek při svých pobytech zamiloval.    

Původně budova památníku sloužila jako správní objekt zdejších železáren. Mimochodem o nich a související technické historii zdejšího kraje vypráví výstava Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže umístěna na zahradě a v prvorepublikové garáži. Když po dlouhých letech otálení požádal Karel Čapek o ruku svou lásku Olgu Scheinpflugovou, dostali od Čapkova dobrého přítele Václava Palivce svatební dar v podobě doživotního práva obývat tuto empírovou vilu nad rybníkem Strž. Romantický dům s krásným pozemkem se stal místem, kde Karel Čapek psal svá vrcholná díla a kde s Olgou přijímali hosty 

  • Zajímavost: Expozice věnována Olze Scheinpflugové skrývá „poklady“, jakými jsou například její zrestaurovaný hedvábný kostým z 20. let, nebo vánoční blahopřání, které ji už coby ceněné spisovatelce poslal teprve osmnáctiletý Václav Havel. 

Kromě stěžejní expozice zaměřené na život a dílo Karla Čapka, jeho ženy Olgy Scheinpflugové a žurnalisty Ferdinanda Peroutky, byla v okolí památníku v roce 2012 představena naučná stezka Karla Čapka. Na trasách o délce 2, 6 a 10 km navštívíte oblíbená Čapkova místa. V areálu se nachází i zvukový totem s několika příběhy a poesiomat, kde se po zatočení klikou zaposloucháte do tónů Čapkovy oblíbené písně.  

Kam dál?

Po prohlídce památníku se vypravte třeba na nedaleký zámek Dobříš s krásnými zahradami nebo do Příbrami. V místním muzeu připomenete hornickou minulost celé oblasti. Směrem na Prahu se zastavte ještě na zámku Mníšek pod Brdy, kde mají speciální prohlídky pro malé návštěvníky. Nad zámkem vás svou atmosférou nadchne poutní areál Skalka. 

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

Kontakty

Adresa:

Stará Huť 120, 262 02 Stará Huť

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 725 480 219

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat