Go to content
Západ slunce nad poutním barokním kostelem, Maková Hora

Počasí

Pátek 19.07.

24 ° C

Sobota 20.07.

23 ° C

Neděle 21.07.

24 ° C

Maková hora

Poutní místo Maková hora nadchne obdivovatele vytříbené architektury i ty, kteří hledají uklidnění v náruči přírody a na místě s duchovním přesahem, kam v minulosti mířily desetitisíce věřících.

Zavítejte na místo, kde vás zcela uchvátí tajuplná a povznášející duchovní atmosféra. Kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské na Makové hoře ve středním Povltaví, 12 km jihovýchodně od Příbrami patří k nejhezčím ukázkám vrcholné barokní architektury v České republice. Jeho příběh se začal psát v roce 1718, kdy ho založil zbožný rytíř Jan Felix Chanovský, a hned po vysvěcení sem byli uvedeni dva karmelitáni, kteří založili bratrstvo svatého škapulíře a přinesli s sebou milostnou sošku Panny Marie se škapulířem.

I když kostel nikdy nebyl dostavěn do plánované podoby a během staletí častěji chátral, než vzkvétal, stal se vyhledávaným poutním místem a to se dodnes nezměnilo. A to především díky výraznému duchovnímu oživení, jež proběhlo v polovině devadesátých let 20. století poté, co se sem přestěhoval František Homola, laický bratr řádu kapucínů, který se rozhodl žít zde, uprostřed lesů, jako poustevník. Vždy se sám osobně věnoval návštěvníkům jako průvodce a osamocený kostel na kopci se rázem stal atrakcí vyhledávanou nejen poutníky, ale i turisty.

Zajímavost

V roce 2009 byla v okolí zbudována naučná stezka seznamující s historií nedaleké obce Smolotely, s pozoruhodnými stavbami v okolí i se zajímavostmi o překrásné krajině. Stezka čítá na sedm informačních tabulí a je projektem studentů gymnázia a obyvatel obce.

Pravidelné každoroční poutě:

Poutní období na Makové hoře je od května do října.

Mše svatá:
Plán bohoslužeb najdete v kalendáři akcí.
Maková hora na podzim, Kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské na podzim

Kontakty

Adresa:

Římskokatolická farnost Maková-Smolotely, Slivice 73, 262 31

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 722 430 984

Přejít na web

Bezplatné parkoviště se nachází na náměstí v obci Smolotely. Další menší parkoviště v blízkosti kostela je u smolotelského hřbitova.
Parkoviště

Parkoviště

Vstup ke kostelu není bezbariérový.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Občerstvení je možné v některé ze smolotelských restauracích.
Občerstvení

Občerstvení

V blízkosti nejsou k dispozici stojany na kola.
Cyklisté

Cyklisté

Psi a další rodinní mazlíčci nemají vstup do kostela povolen.
Mazlíčci

Mazlíčci

Mohlo by vás zajímat