Go to content
Hornické muzeum Příbram

Počasí

Pondělí 02.12.

-3 ° C

Úterý 03.12.

1 ° C

Středa 04.12.

3 ° C

Příspěvkové organizace

Hornické muzeum Příbram

Největší české hornické muzeum hledejte v Příbrami. Expozice, které jsou umístěné v historických objektech, přibližují bohatou montánní minulost a nabízí spoustu nevšedních zážitků.

Hornické muzeum Příbram patří k největším a zároveň nejstarším muzeím v České republice. Založeno bylo již v roce 1886 a dnes je zde zpřístupněno několik prohlídkových areálů, v nichž poznáte důlní historii zdejšího hornictví, svezete se důlními vláčky nebo absolvujete dobrodružnou pěší prohlídku v podzemí.  

Od roku 2014 je muzeum národní kulturní památkou a díky svým poutavým expozicím s množstvím atrakcí se těší velké oblibě. Nachází se zde tři prohlídkové areály: Ševčinský důl, důl Anna a důl Vojtěch 

  • Zajímavost: K nejvzácnějším exponátům muzea patří státem chráněné technické památky, kterými jsou dva parní těžní stroje z roku 1889 a 1914 a obří vodní kolo sloužící k čerpání důlních vod, jediné na území České republiky. Dalším nej tohoto muzea je uranový důl Bytíz, který muzeum spravuje teprve od roku 2017 a postupně zpřístupňuje návštěvníkům. S hloubkou přes 1,5 km je 3. nejhlubším dolem v ČR. Některé části provozu můžete navštívit už dnes ve speciálně vypsané termíny 

V areálu Ševčinského dolu najdete expozice zaměřené na hornické činnosti na Příbramsku nebo původní hornickou chalupu. Na závěr návštěvy prohlídkového areálu lze využít možnosti sběru mineralogicko-geologických vzorků na nedalekém odvalu.

Na povrchu dolu Anna se dozvíte mnoho zajímavostí o hutnictví a úpravnictví. Ti odvážnější pak sfárají výtahem do podzemí, kde uvidí rudní komíny a odvodňovací štoly, přičemž budou překonávat relativně náročný důlní terén. V posledním areálu dolu Vojtěch budete mimo další výstavy obdivovat především hornickou kovárnu spolu s ukázkami kovářských prací.  

  • Tip pro vás: V areálu Hornického muzea Příbram se projeďte důlními vláčky. Z nádvoří Ševčinského dolu vyjíždí vláček po trase dlouhé 350 m směrem k dolu Vojtěch. Při prohlídce dolu Anna se vláčkem vydáte do podzemí, kde Prokopskou štolou dojedete až k ústí jámy Prokop, hluboké 1 600 m, druhé nejhlubší v ČR.  
Kam dál?

Návštěvou Hornického muzea Příbram to končit nemusí. Poznejte další pobočky Hornického muzea v širokém okolí. Ve Vysokém Chlumci na vás čeká skanzen s objekty lidové architektury a dobovými expozicemi, které vám přiblíží způsob bydlení a hospodaření ve středním Povltaví. Jen pár kilometrů jižně od Příbrami vzdává hold obětem komunismu Památník Vojna, kde vám v prostorách bývalého vězeňského areálu budou představeny také dějiny uranového hornictví na českém území. Směrem na sever v Novém Knínu narazíte na Muzeum zlata, Muzeum Špýchar v Prostřední Lhotě anebo expozici věnovanou historii staré Vltavy v Chotilském muzeu 

Příbram, Hornické muzeu, podzemí

Kontakty

Adresa:

nám. Hynka Kličky 293, 261 01 Příbram VI – Březové Hory

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 318 626 307

Přejít na web

Důl Anna – velké parkoviště, možnost parkování pro autobusy, neplacené. Důl Vojtěch – malé parkoviště (pouze pro několik osobních vozů), neplacené. Další možnost parkování na nám. J. A. Alise (200 m od Ševčinského dolu), neplacené.
Parkoviště

Parkoviště

Část areálu – vybrané expozice Ševčinského dolu, šachetní budova dolu Vojtěch, jízda důlním vláčkem na dole Anna, strojovna dolu Anna.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Toalety jsou k dispozici ve všech areálech; bezbariérové WC v prohlídkových areálech nejsou, po domluvě je ale možné využít bezbariérové WC v kulturně vzdělávacím centru dolu Anna.
WC

WC

Přebalovací pulty jsou k dispozici.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Stojany na kola a možnost úschovy zavazadel.
Cyklisté

Cyklisté

Mohlo by vás zajímat