Go to content
CHKO Brdy

Počasí

Sobota 20.07.

19 ° C

Neděle 21.07.

22 ° C

Pondělí 22.07.

24 ° C

Cyklovýlety

Na nejvyšší vrchol středních Čech

Náročná trasa s velkým převýšením vede přes bývalý vojenský prostor v Brdech okolo bunkrů a na nejvyšší vrchol středních Čech – Tok.

Zavítejte do divoké krajiny připomínající skotská vřesoviště. CHKO Brdy byl dříve uzavřený vojenský prostor, dnes je krajina otevřena turistům a nabízí spoustu asfaltových i terénních cest.  

Začněte vHořovicích na železničním nádraží, kam přijíždí vlak od Prahy i od Plzně, anebo v Jincích, kde v sezóně o víkendech a státních svátcích staví speciální cyklovlak Brdy. Začátek trasy je plný stoupání. Zhruba v jeho polovině se zastavte u zříceniny hradu Valdek, vybudovaném rodem Zajíců z Valdeka, kteří nechali postavit i nedaleký hrad Žebrák. 

Na trase neminete ani plochu bývalého vojenského letiště pod Hejlákem a dopadové plochy Jordán a Tok, obě s naučnou stezkou. Udělejte si zastávku u pěchotního srubu CE Jordán, lidově zvaného „Benešák“. Kolem dalších dvou bunkrů vystoupejte na vrchol Houpák: výhled do krajiny je odsud úchvatný! 

  • Zajímavost: Zvídaví kluci najdou u bunkru pancéřovou pěst, kterou následně tatínek Zdeněk Svěrák odpálí. Pamatujete si tuto scénu z filmu Obecná škola? Filmový záběr není příliš vzdálený realitě, neboť se natáčel u pěchotního srubu Benešák”.

Napojte se na červenou turistickou stezku a po terénní trase vystoupejte na nejvyšší vrchol středních Čech – Tok. Odsud vás přes Carvánku čeká klesání až k zelené turistické značce. Nejprudší a nejnebezpečnější bude sestup po Železné cestě od Dlouhého vrchu. Až se kolem Jindřichovy skály dostanete ven z CHKO Brdy zpět do Hořovic, dopřejte si gastronomický zážitek v restauracích Na Krétě či PODNIKK nebo si dejte něco sladkého v kavárně Dobrá adresa. 

Začátek trasy:

Hořovice

Délka trasy:

56 km

Časová náročnost:

5-7 hodin

Konec trasy:

Hořovice

Převýšení:

+528 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat