Go to content
Skanzen Vysoký Chlumec, léto, lidová architektura

Počasí

Sobota 23.09.

19 ° C

Neděle 24.09.

19 ° C

Pondělí 25.09.

19 ° C

Příspěvkové organizace

Skanzen Vysoký Chlumec

Dějiny Vysoké jsou úzce spjaty se stejnojmenným hradem a se šlechtickým rodem Lobkowiczů. Jejich panství patřilo po určitou dobu nejen k největším v kraji, ale řadilo se i mezi nejvýznamnější v celých Čechách.

Současný název obce, tedy Vysoký Chlumec, pochází až z poloviny 19. století, jelikož bylo nutné odlišit od sebe několik Chlumců vyskytujících se na našem území. První písemná zmínka pochází z roku 1235, kdy zde pravděpodobně stávalo menší panské obydlí. Dominantou obce je gotický a později renesančně upravený hrad, jenž byl postaven před rokem 1382. Nejen pro sídlo, ale také pro celé panství bylo rozhodující, kdo byl jejich vlastníkem. Proto se stal příchod starobylého šlechtického rodu Lobkowiczů tak důležitým mezníkem v historii celé lokality.

Hrad v roce 1474 koupila Anna Švihovská, vdova po Janu Popelu z Lobkowicz. O rozkvět panství se zasloužil především Zdeněk Vojtěch z Lobkowicz, nejvyšší kancléř Království českého, který se v roce 1603 oženil s Polyxenou z Pernštejna, čímž se majetek rodu značně rozšířil a chlumecké panství se zařadilo mezi největší v Čechách. Jelikož se zde ale rodina moc často nezdržovala, budova začala chátrat a po vzniku Československa a následném zrušení šlechtických titulů zůstal hrad téměř opuštěn.

V období protektorátu zabavili majetek Lobkowiczů nacisté a poté, v roce 1948, byl opět vyvlastněn a hrad tak přešel do područí státu. Svým právoplatným majitelům byl navrácen v roce 1992 a od nich ho v 90. letech koupil Riprand Graf von und zu Arco-Zinneberg.

Zajímavost

Podle lidové pověsti se na volbě umístění hradu podílely pekelné mocnosti. Práce na velkolepém díle byla původně započata na Skuhrovském vrchu, ale čerti odtud každou noc odnášeli vše, co stavitelé přes den vytvořili. Lidé pekelníkům dlouho vzdorovat nevydrželi, podřídili se jejich vůli a hrad byl nakonec postaven tam, kde ho peklo chtělo mít, tedy na vrchu Chlumci.

Skanzen Vysoký Chlumec, léto, lidová architektura

Kontakty

Adresa:

Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, 262 52 Vysoký Chlumec

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 733 371 546

Přejít na web

Parkoviště je pro návštěvníky zdarma.
Parkoviště

Parkoviště

Část areálu přístupná pro vozíčkáře, bezbariérové WC je k dispozici.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Toalety pro návštěvníky zdarma.
WC

WC

Zákaz vstupu se zvířaty do všech interiérů.
Mazlíčci

Mazlíčci