Go to content
Hrad Karlštejn

Počasí

Čtvrtek 30.05.

17 ° C

Pátek 31.05.

18 ° C

Sobota 01.06.

16 ° C

TOP

Hrad Karlštejn

Mezi českými hrady zaujímá výjimečné postavení. Je jedním ze symbolů české státnosti. Za jeho zdmi se ukrývaly i korunovační klenoty. Seznamte se: jeho veličenstvo Karlštejn.

Kdo by nenavštívil Karlštejn, jako by na žádném českém hradě snad ani nebyl. Prozkoumejte majestátní budovu, která hrdě zdobí krajinu Berounska, a nenechte si ujít bloumání podhradím plným obchůdků, restaurací a zajímavých muzeí.  

Světoznámý hrad Karlštejn byl vybudován českým králem a pozdějším římským císařem Karlem IV. původně jako venkovská rezidence, ze které se později stalo místo pro uložení královských pokladů, svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Sám panovník dohlížel na jeho stavbu i výzdobu, kterou dodnes obdivují zástupy návštěvníků. Do hledáčku si dejte především hradní kaple, patřící ke skvostům Karlštejna. Nejvzácnější místností celého hradu je kaple sv. Kříže se zlacenou klenbou a skleněnými čočkami napodobujícími nebe. Právě v této kapli najdete vzácný komplet 129 dřevěných desek s podobami světců, andělů a proroků od mistra Theodorika. Komplet je největší svého druhu na světě.  

Tím ovšem karlštejnská „nej“ nekončí. Uvidíte tu také největší portrétní galerii českých panovníků v celé zemi, vystavenou repliku Svatováclavské koruny českých králů, zcela ojedinělou původní nástěnnou výzdobu ze 14. století i unikátní hradní studnu. V rámci prohlídek s průvodcem si prohlédnete císařskou rezidenci Karla IV., hradní kaple i Velkou věž, ze které je pěkný výhled.  

  • Tip pro vás: Zarezervujte si místo na opakovaně pořádané mimořádné prohlídce Na kafe s kastelánem. Sám kastelán vás provede celým areálem a probere s vámi vše od historie po současný návštěvnický provoz a stavební úpravy minulé i současné. 
Kam dál? 

Městys Karlštejn, založený ve 14. století, je pohodlně a rychle dosažitelný z Berouna i z Prahy na kole, vlakem, autobusem i autem. Po prohlídce hradu se můžete podívat také do celoročně přístupného Muzea betlémů nebo v některém z místních podniků ochutnat víno ze zdejších vinic. Chybu neuděláte ani když se projdete k lomům Malá a Velká Amerika a Mexiko, které jsou od hradu vzdálené zhruba 4 km lesem. 

  • Zajímavost: Vypráví se, že císař Karel IV. vydal nařízení, které ženám zakazovalo pobývat na Karlštejně, aby zde panovník mohl nerušeně rozjímat a věnovat se mužským i duchovním záležitostem. Legenda má svůj základ ve skutečných omezeních, jež se týkala pobytu žen, ovšem vztahovala se jen na Velkou věž a kapli sv. Kříže. Pověstí se inspiroval Jaroslav Vrchlický k napsání divadelní hry Noc na Karlštejně, podle níž byl natočený i stejnojmenný filmový muzikál.  
Zpoplatněné parkoviště se nachází cca 2 km od hradu.
Parkoviště

Parkoviště

Bezbariérové je pouze první nádvoří. Lidé s tělesným postižením však mají možnost využít parkoviště určené pro svatby, které se nachází v bezprostřední blízkosti hradu (cca 300 m od hlavní brány po asfaltové cestě téměř po rovině).
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Na Karlštejně se mohou psi pohybovat pouze na vodítku a s košíkem. Vstup mazlíčkům na prohlídkové okruhy (vč. mazlíčkům 'do tašky') není umožněn.
Mazlíčci

Mazlíčci

Cyklisté mohou při návštěvě Karlštejna odložit svá kola do stojanů umístěných na I. hradním nádvoří.
Cyklisté

Cyklisté

Přímo na nádvoří hradu najdete širokou nabídku nápojů, kávy, cukrovinek, zmrzliny a dalšího občerstvení. Na oběd nebo na večeři si pak můžete zajít do některé z mnoha místních restaurací v podhradí.
Občerstvení

Občerstvení

WC je k dispozici na I. nádvoří hradu.
WC

WC

Pro děti není zatím vytvořeno zvláštní zázemí.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Mohlo by vás zajímat