Go to content
Hrad Karlštejn – léto

Počasí

Pátek 30.09.

13 ° C

Sobota 01.10.

13 ° C

Neděle 02.10.

13 ° C

Hrady a zříceniny

Hrad Karlštejn

Žádný z hradů není s Karlem IV. spjat tak úzce jako Karlštejn. Císař ho již od počátku zamýšlel využívat jako svoji venkovskou rezidenci i jako pevnost k uložení korunovačních klenotů.

Se stavbou se začalo v roce 1348, dokončena byla o 17 let později. Karlovi IV., českému králi a císaři Svaté říše římské, na vzhledu hradu velmi záleželo, a tak zde již od roku 1355 pobýval a dohlížel na výzdobu interiérů – především na dekor dvou kaplí. A možná i díky náročným požadavkům vladaře a jeho dohledu vznikla díla architektonicky tak nádherná a vzácná, že je až dodnes obdivují návštěvníci z celého světa.

Jedna z kaplí byla vytvořena za účelem uložení říšského pokladu – řeč je o kapli sv. Kříže nacházející se v monumentální Velké věži. Komnata byla vyzdobena dekorem z drahokamů a zlata a na jejích zdech viselo 130 (dochovalo se ale jen 129) deskových obrazů z dílny dvorního malíře Mistra Theodorika. Druhá, neméně úchvatná a stejně zdobná kaple pojmenovaná po svaté Kateřině je taktéž dekorovaná drahými kameny a nástěnnými malbami.

Hrad Karlštejn naplnil vizi svého zakladatele a stal se na určitou dobu strážcem jak říšských, tak českých korunovačních klenotů, jež sem byly převezeny na počátku husitských válek a zůstaly na hradě uschovány, i když s přestávkami, téměř 200 let.

Éra plná nepokojů a válečných konfliktů se podepsala na stavu i tak bytelné stavby, jakou byl Karlštejn. Proto byla v druhé polovině 16. století na příkaz císaře Rudolfa II. provedena rozsáhlá rekonstrukce. I přesto přestal být hrad v prvních letech třicetileté války bezpečný, klenoty i zemské písemnosti byly převezeny a význam sídla začal slábnout. Císař Ferdinand II. daroval celé panství manželce Eleonoře jako trvalé věno královen, o léta později ho Marie Terezie poskytla nově založenému Ústavu šlechtičen.

Jelikož mnoho ze zdejších komnat a sálu nebylo využíváno, místnosti i exteriér chátraly. Naštěstí na historickou a architektonickou hodnotu Karlštejna nebylo zapomenuto a v průběhu 19. století proběhlo mnoho menších i výraznějších oprav. Za dobu své existence byl hrad upraven nejdříve v pozdně gotickém stylu, poté ve slohu renesančním a poslední stavební práce vedené slavným architektem Josefem Mockerem se nesly v duchu purismu. Mezi nejobdivovanější vzácnosti, které je možné spatřit v rámci prohlídek, se řadí obě výše zmíněné kaple, původní nástěnná výzdoba ze 14. století, největší portrétní galerie českých panovníků a vystavená replika svatováclavské koruny.

Zajímavost

Vypráví se, že císař Karel IV. vydal nařízení, které ženám zakazovalo pobývat na Karlštejně, aby zde panovník mohl nerušeně rozjímat a věnovat se mužským a duchovním záležitostem. Legenda má svůj základ ve skutečných omezeních, jež se týkala pobytu žen a manželského soužití, ale pouze v některých prostorech hradu. Pověstí se inspiroval Jaroslav Vrchlický a napsal divadelní hru Noc na Karlštejně, podle níž byl v roce 1973 natočený stejnojmenný filmový muzikál.

Zpoplatněné parkoviště se nachází cca 2 km od hradu.
Parkoviště

Parkoviště

Bezbariérové je pouze první nádvoří. Lidé s tělesným postižením však mají možnost využít parkoviště určené pro svatby, které se nachází v bezprostřední blízkosti hradu (cca 300 m od hlavní brány po asfaltové cestě téměř po rovině).
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Na Karlštejně se mohou psi pohybovat pouze na vodítku a s košíkem. Vstup mazlíčkům na prohlídkové okruhy (vč. mazlíčkům 'do tašky') není umožněn.
Mazlíčci

Mazlíčci

Cyklisté mohou při návštěvě Karlštejna odložit svá kola do stojanů umístěných na I. hradním nádvoří.
Cyklisté

Cyklisté

Přímo na nádvoří hradu najdete širokou nabídku nápojů, kávy, cukrovinek, zmrzliny a dalšího občerstvení. Na oběd nebo na večeři si pak můžete zajít do některé z mnoha místních restaurací v podhradí.
Občerstvení

Občerstvení

WC je k dispozici na I. nádvoří hradu.
WC

WC

Pro děti není zatím vytvořeno zvláštní zázemí.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Mohlo by vás zajímat