Go to content
Letecký pohled na areál zámku Hořovice, léto

Počasí

Čtvrtek 13.06.

12 ° C

Pátek 14.06.

15 ° C

Sobota 15.06.

17 ° C

Zámek Hořovice

Třísetletý příběh zámku v Hořovicích psali páni z Vrbna a páni z Hanau, ale také válečné události a rabování.

Půvabný podbrdský zámek Hořovice nechává nahlédnout do reprezentačních prostor šlechty i do soukromých apartmá. Kromě toho veřejnost seznamuje s tím, jak si hráli mladí aristokraté. Obklopuje ho upravený park s překrásnou Sluneční branou.  

Nový hořovický zámek si nechali koncem 17. století postavit pánové z Vrbna a Bruntálu, protože místní starý zámek už nevyhovoval jejich požadavkům na reprezentativní sídlo. Následně v zámku žilo šest generací tohoto rodu. V polovině 19. století přichází do Hořovic páni z Hanau, kterým areál patřil až do znárodnění v roce 1945. Tito páni na Hořovicku rozvíjeli výrobu litiny, jejíž význam dosahoval evropské úrovně. 

  • Zajímavost: Roku 1918 fungoval zámek jako zajatecký tábor pro italské vojáky. Po roce 1945 sloužil částečně jako nemocnice nebo jako rolnická či strojnická škola. Nejen kvůli nevhodnému využívání, ale také kvůli rabování a devastování sovětskou armádou byla zámecká budova značně poškozena. Díky opravám, které se zde od roku 2000 provádějí, se zámku podařilo navrátit jeho původní důstojnost knížecího sídla. 

V dnešní době se hořovický zámek stává častým dějištěm kulturních akcí. Kromě toho si tu v sezóně můžete vybrat hned ze tří prohlídkových okruhů, které vás provedou celým přízemím i prvním zámeckým patrem. První z okruhů vám ukáže reprezentační prostory zámku i prostory určené služebnictvu. Další okruh vás nechá nahlédnout do soukromých apartmá a autenticky vybavených obytných místností posledních šlechtických majitelů zámku. Prohlédnete si tak celé první patro zámku. V přízemí uvidíte také prostory pro služebnictvo. Výběrový okruh s názvem Hry a hračky malých aristokratů vás vezme na výstavu hraček šlechtických dětí z depozitářů mnoha hradů a zámků ve středních Čechách.  

  • Tip pro vás: Užijte si prohlídku přírodně krajinářského zámeckého parku. Zdobí ho pozdně barokní Sluneční brána, která nese sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna.  

Prohlídkou nového zámku ale výlet do Hořovic nekončí. Na starém zámku, která stojí jen přes silnici, se nachází muzeum i galerie. Další zajímavostí je, že v Hořovicích se již přes sto let (od roku 1920) úspěšně vyrábějí světoznámé akordeony. Ostatně samotný nový zámek byl místem, kde vládla múza. Vyrůstal tu houslový virtuóz Josef Slavík, pozdější souputník Paganiniho. Jeho otec v Hořovicích působil jako učitel hudby. 

Kam dál?

Na dohled od Hořovic stojí hrady Točník a Žebrák, které spolu tvoří nejznámější české souhradí. Množství hradů a zámků v okolí svědčí o tom, že zdejší kraj byl u někdejších panovníků velmi oblíbený. Přesvědčte se o tom třeba na zámku Zbiroh, kterému se někdy říká „zámek tří císařů“. 

Sluneční brána v zámeckém parku Hořovice

Kontakty

Adresa:

Vrbnovská 22, 268 01 Hořovice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 724 331 568

Přejít na web

Parkoviště v blízkosti areálu zámku má pouze omezený počet parkovacích míst (10). Parkovat lze na Palackého náměstí ve městě, odkud je zámek vzdálený cca 300m. Další parkoviště je pak za parkem u Sluneční brány, cca 700m od zámku.
Parkoviště

Parkoviště

Interiéry zámku nejsou bezbariérově přístupné. Výstava her a hraček malých aristokratů je umístěna v přízemí a je přístupná s dopomocí, po překonání jednoho schodu. Bezbariérově přístupný je pak zámecký park.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Do interiérů zámku Hořovice není povolen vstup se zvířaty. V zámeckém parku je možné se procházet s pejsky pouze na vodítku.
Mazlíčci

Mazlíčci

Do zámeckého parku je zakázán vjezd jízdních kol. Svá kola můžete uzamknout u stojanů, které jsou k dispozici u vstupní brány.
Cyklisté

Cyklisté

V zámeckém areálu se nachází bistro NA ZÁMKU, kde jde umění ruku v ruce s gastronomií a řídí se heslem, že "láska prochází žaludkem".
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat