Go to content
Hlavní válcová věž hradu Týřov

Počasí

Sobota 25.01.

4 ° C

Neděle 26.01.

2 ° C

Pondělí 27.01.

2 ° C

Zřícenina hradu Týřov

Čeští králové Týřov od počátku považovali za důležitou strategickou oporu své panovnické moci. Nyní přináší klid a poznání milovníkům výletů a tajuplné historie.

Vystoupáte-li strmou pěšinkou k torzu hradu Týřova, připravte se na příval nové mízy, kterou nelze krajině nad řekou Berounkou upřít. Zřícenina hradu vás přenese do dob udatných rytířů a urozených panovníků, přinese vám také krásné výhledy do malebného kraje Křivoklátska.  

Na ostrohu nad Berounkou se pokocháte rozhledem na klikatící se řeku i Úpořský potok, na mohutný skalách naleznete také pořádný kus české historie. Romantická zřícenina bývalého přemyslovského hradu Týřov vás ovane atmosférou dávných časů, první zmínky o panovnickém sídle pochází z roku 1249. V tomto roce tu král Václav I. zajal svého syna Přemysla Otakara II. 

  • Zajímavost: Hrad se stal kulisou smíření dvou generací rodu Přemyslovců. Po tom, co byl Přemysl Otakar II. po své vzpoře proti otcově vládě, krátce vězněn mezi hradními zdmi Týřova, našli tito dva souputníci společnou řeč. Nakonec otec vyjádřil Přemyslovi svou loajalitu tím, že mu svěřil vládu na Moravě, kde postupně získával zkušenosti s vládnutím, které během života bohatě zúročil. 

Postupem času začal zájem o hrad u panovníků upadat. Na vině byla nejspíš náročná údržba a ztížená dostupnost, ta nyní však místu dodává neopakovatelné genius loci. Mezi jeho držiteli se střídali představitelé vyšší i nízké šlechty, kteří prováděli změny pouze kosmetického rázu. Snahy o zvýšení obranyschopnosti hradu nebyly však nikdy zapotřebí, Týřov platil za klidné místo nezpustošené bojem nebo dobýváním. Díky tomu si památka zachovala svou autentickou podobu a stala se tak jedinečnou ukázkou hradní architektury vrcholného středověku. Potěchu přinese oku odborné veřejnosti i laického návštěvníka. 

Při pohledu na hradní zbytky se dá jen stěží uvěřit, že toto místo bývalo nedílnou součástí knížecí přemyslovské lovecké domény. Do dnešních dní se zachovalo mnoho obvodových zdí a romantické nádvoří, celý hrad je však ve špatném technickém stavu. Vzhledem k nemožnosti použít těžkou techniku v rámci CHKO Křivoklátsko, nejsou prováděny žádné významné stavební úpravy, které by hrad zachránily. Patříte-li však k těm, co rádi objevují magická místa opředená tajemnem, následujte žlutou turistickou značku, která vás dovede až na vrchol. Během návštěvy ale zůstaňte obezřetní.  

Kam dál?

Naplánujte si cyklovýlet na Berounsko nebo nazujte pohodlnou obuv a užijte si pěší výpravu. Snadno pak objevíte i další zajímavá místa v okolí, ke kterým patří Skryjská jezírka nebo Památník Joachima Barranda. Chcete-li se vydat na delší cestu nebo za poznáním sebe samotného, vyzkoušejte Svatojakubskou poutní stezku. Její část nevede nikudy jinudy, než přes malebné údolí řeky Berounky. 

Selfie point u zříceniny hradu Týřov

Tip pro vás:

Oblast plná historických krás i přírodních tajů působí jako magnet na řadu turistů. Aby se však lokalita mohla těšit nezměrné kráse i nadále, je třeba chovat se ohleduplně a pomáhat nenarušit její původní raz automobilovou dopravou.

Mohlo by vás zajímat