Go to content
Točník a Žebrák

Počasí

Středa 24.04.

0 ° C

Čtvrtek 25.04.

4 ° C

Pátek 26.04.

6 ° C

Zřícenina hradu Žebrák

Žebrák patří k nejstarším šlechtickým hradům v Čechách. Vystoupejte na jeho hradní věž, která slouží jako rozhledna, a nakoukněte do širokého okolí.

Spolu s mladším a výše stojícím hradem Točníkem tvoří Žebrák nejzachovalejší české souhradí. V době panování krále Václava IV. se z něj stala jedna z nejhonosnějších rezidencí v zemi. Na co se můžete těšit?

Při volné prohlídce během letní sezóny nahlédnete do všech prostor a romantických zákoutí hradu. Pomocníkem vám bude připravený text – to abyste nic zásadního nevynechali. Rozhodně si nenechte ujít výšlap na vysokou hradní věž, ze které se vám naskytne kruhový výhled do krajiny i do dvorků vesnice Točník rozprostírající se pod hradem.

Obdivovat budete krásu hradu, založeného ve druhé polovině 13. století šlechtickým rodem Zajíců z Valdeka, a to na konci úzkého skalního žebra nad Stroupinským potokem. Právě tomuto žebru, které bylo pro stavitele trochu oříškem, vděčí za svůj název. Od prvopočátku byl využíván šlechtou i českými králi. Teprve když v roce 1395 vyhořel, nechal král Václav IV. postavit sousední Točník, a to jen několik stovek metrů od své dosavadní rezidence. Ke zkáze hradu dopomohlo hledání pokladu, které v 16. století zapříčinilo zboření zdí starého paláce.

  • Zajímavost: Na Žebráku se sedm let ukrýval mladší bratr císaře Karla IV. Jan Jindřich, který byl neprávem zapuzen svojí manželkou Markétou Tyrolskou.
Kam dál?

Spolu s hradem prozkoumejte i jeho bezprostřední okolí. Zajímavý výhled na Žebrák se naskýtá skrz portál známého českého filozofa a teologa Jeronýma Pražského – najdete ho na Jezevčím kopci. Nedaleko objevíte kámen, který v 19. století spadl z hradní skály a zabil místního mlynáře. Na památku smutné události byl do kamene zasazen křížek. Nezapomeňte vystoupat k mladšímu Točníku. Také můžete navštívit nedaleké zámky Hořovicích a Zbirohu.

Kontakty

Adresa:

hrad Točník, 267 51 - pošta Zdice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 778 761 741

Přejít na web

Parkoviště cca 1 km pod hradem Točník: Parkoviště je ve správě obce Točník, parkovné 50 Kč/os. auto/den; autobus 100 Kč/den.
Parkoviště

Parkoviště

Vstup se psy do objektu je možný.
Mazlíčci

Mazlíčci

Cyklisté vítáni, jen přístup je poněkud náročnější.
Cyklisté

Cyklisté

Na hradě není žádné občerstvení ani WC, v obci pod hradem je obchod s potravinami a dvě pohostinství.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat