Go to content
PhotoPick-39121-1920_frantisek-ortmann

Počasí

Neděle 21.07.

23 ° C

Pondělí 22.07.

26 ° C

Úterý 23.07.

24 ° C

Koněpruské jeskyně

Vítejte ve světě magických krápníkových útvarů, které vaši fantazii nechají pracovat na plné obrátky. Vítejte v nejdelší jeskyni v České republice, staré desítky milionů let.

V Koněpruských jeskyních v Českém krasu zblízka uvidíte nejen rozmanité a fascinující krápníkové útvary, různé jeskynní síně, propasti a stopy po moři ale i středověkou tajnou penězokazeckou dílnu.  

Koněpruské jeskyně jsou se svými třemi jeskynními patry a délkou přes 2 kilometry nejdelšími jeskyněmi v České republice. Pozoruhodné jsou i velkým množstvím míst s makroskopiscky viditelným opálem, který obsahují zdejší vyhlášené Koněpruské růžice. V jeskyni uvidíte také fascinující sintropády a další rozmanité krápníkové útvary. Obdivovat budete různé excentrické krápníky, které rovněž rostou různými směry nebo se dokonce větví. Při prohlídce se dozvíte, jak a proč vznikají. Budete žasnout nad nepřeberným množstvím výzdoby, detailů a zákoutí.  

  • Tip pro vás: Prohlídka jeskyní s průvodcem trvá přibližně hodinu. Dozvíte se poutavé informace, budete upozorňováni na mimořádné útvary, zdoláte několik pater a v létě se i příjemně ochladíte. Průměrná teplota uvnitř jeskyní se pohybuje kolem 10 °C, což vyhovuje netopýrům, kteří zde přes zimu sídlí. 
Kam dál?

Chcete poznat nejbližší okolí? Přímo u východu z jeskyně začíná naučná stezka Zlatý kůň, která vás provede po stopách opuštěných lomů a zajímavých míst v blízkém okolí Koněprus. Měří přibližně 4 kilometry. Za dalšími bývalými lomy se vydejte na Tetín. Najdete je na vrchu Damil, odkud se otevírá výhled na obec i krajinu Českého krasu. Nemáte jeskyní dost? 17 metrů dlouhá volně přístupná Kodská jeskyně je nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm České krasu.  

K dispozici je pro návštěvníky placené parkoviště, vzdálené asi 400m od pokladen.
Parkoviště

Parkoviště

Prohlídky jeskyní nejsou bezbariérově přístupné. Během prohlídky je potřeba zdolat přes 500 schodů. Osoby upoutané na invalidní vozík mohou nahlédnou pouze do tamní mincovny.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

V současné době nejsou k dispozici u pokladen žádné cyklo stojany.
Cyklisté

Cyklisté

Vstup do jeskyní se zvířecími miláčky není umožněn! Platí to pro zvířata na vodítku, ale také v přepravkách, či taškách.
Mazlíčci

Mazlíčci