Go to content
Nádvoří zříceniny hradu a zámku Zvířetice

Počasí

Sobota 20.07.

28 ° C

Neděle 21.07.

25 ° C

Pondělí 22.07.

26 ° C

Zřícenina hradu a zámku Zvířetice

Gotický hrad zažil období slávy i úpadku, ovšem závěr jeho příběhu je šťastný: virtuálně-grafický projekt vdechl zřícenině nový život a podoba sídla z daného středověku nebude nikdy zapomenuta.

Již kolem roku 1287 stála na vyvýšenině gotická pevnost se dvěma věžemi – středověké sídlo Zdislava z Lemberka, jehož potomci zde vládli až do roku 1504. Poté hrad přešel do vlastnictví rodu Vartenberků, a to v 16. století, na jehož konci byl zcela přestavěn a stal se z něj mnohem komfortnější renesanční zámek. Zlatou érou Zvířetic bylo období baroka, ale poté, co se tehdejší majitelé Valdštejnové přesunuli na jiné ze svých panství, význam Zvířetic začal slábnout. Dílo zkázy dovršily dva požáry, první v roce 1693 a druhý roku 1720.

Dlouhou dobu se o zpustlou stavbu nikdo nezajímal. To se změnilo až v 19. století, kdy touha po dobrodružství a romantice přivedla do kraje poutníky a umělce hledající inspiraci. Tajemné rozvaliny upoutaly i jednoho z našich nejslavnějších básníků Karla Hynka Máchu. Doslova nový život vdechl Zvířeticím unikátní virtuální projekt – první rekonstrukce zříceniny prostřednictvím moderní 3D grafiky. Autoři vytvořili věrnou podobu Zvířetic tak, jak vypadaly v roce 1683, tedy v době svého největšího stavebním rozmachu.

Parkoviště zdarma se nachází v docházkové vzdálenosti od zříceniny, nedaleko turistického informačního centra ve Zvířeticích.
Parkoviště

Parkoviště

Nástroje na opravu kol nabízí celoročně turistické informační centrum ve Zvířeticích. Stojan na kola při vstupu do zříceniny.
Cyklisté

Cyklisté

Toalety jsou k dispozici v turistickém informačním centru ve Zvířeticích.
WC

WC

Přebalovací pult pro děti je k dispozici v turistickém informačním centru ve Zvířeticích.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Občerstvení typu: cukrovinky, nápoje, zmrzlina nabízí v turistickém informačním centru ve Zvířeticích. Domácí zákusky pak můžete vyzkoušet v cukrárně při Hrnčířském dvoře ve Zvířeticích.
Občerstvení

Občerstvení

Do informačního centra je zajištěn bezbariérový vstup. Bezbariérový přístup na zříceninu skrz Hotel Hrad Zvířetice.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup