Go to content
Válka s mloky

Buďte v obraze

Středočeské kulturní léto 2024: nálož kultury pod širým nebem

24. 4. 2024

Čtvrtý ročník Středočeského kulturního léta 2024 je tady! Festival konaný pod širým nebem středočeských muzeí, památníků, hradů i zámků, slibuje opětovné setkání s uměním a nezapomenutelnými zážitky.

První představení se odehraje ve čtvrtek 30. května, kdy se můžete těšit na koncert kapely Klíč v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Bohatý kulturní program potrvá až do konce září. Letos si na něj probojovaly cestu nejen stálice, které znáte z předchozích ročníků, ale i další jména českého hudebního a divadelního průmyslu. Ani letos nebude chybět letní kino, a to hned na několika místech, nebo představení pro rodiny s dětmi. Tak si přijeďte naplno užít Středočeské kulturní léto 2024!

 

Válka s mloky
i
Válka s mloky – Středočeské kulturní léto 2024
Autor: Divadlo A. Dvořáka Příbram

Divadelní prkna, co znamenají svět

Letošní žhavou novinkou na prknech Středočeského kulturního léta je představení Válka s Mloky, jehož předlohu téměř před sto lety napsal geniální spisovatel a velký humanista Karel Čapek. Kde jinde by se tedy ikonické představení mělo odehrát, než v milované Čapkově Huti? Sci-fi román v podání Divadla A. Dvořáka Příbram zve hned ve třech termínech, 15. a 16. června a 24. srpna, do verze fiktivní budoucnosti, které se budete smát s tuhnoucími rysy.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy přivítá hned tři divadelní soubory. Na nádvoří zamíří inscenace k 350. výročí narození barokního malíře Petra Brandla Tři ženy a zamilovaný lovec, vtipná autorská feérie 4 žen Můžem i s mužem II nebo inteligentní komedie plná absurdních situací a humorných dialogů z repertoáru Divadla Bez Zábradlí, Láska z mládí.

Nepřijdete ani o Jistě, pane premiére! a Tři muži na špatné adrese, staronové inscenace v rámci Středočeského kulturního léta.

Soubor Činoherního studia v Praze dorazí hned dvakrát na Berounsko. Na divadelních prknech zámku Nižbor se představí Molièrova Škola žen a hra na motivy Foglarových Rychlých šípů, Bratrstvo kočičí pracky.

Do letošního ročníku Středočeského kulturního léta se zapojuje celkem 16 příspěvkových organizací Středočeského kraje z oblasti kultury. Od května do září je v plánu celkem 65 představení.

Opera Rusalka, Antonín Dvořák
i
Z opery Rusalka v rámci Středočeského kulturního léta
Autor: Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Rock, jazz, opera, dechovka i stopa Karla Hašlera

Což takhle trochu ska a rocksteady? Do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy zavítá 14. června kapela Sto zvířat. Samozřejmostí budou i nestárnoucí hity Nikdy nic nebylo, Dáma s čápem nebo Škola.

Rusalka na Vysoké je klasikou Středočeského kulturního léta. A i když ani o dvě reprízy 22. a 24. června tohoto oblíbeného představení nepřijdete, těšte se i na nové nastudování opery Čert a Káča. Ta letos v listopadu oslaví 125 let od své premiéry v Národním divadle. Nechte na sebe zapůsobit večerní genius loci Památníku Antonína Dvořáka!

Budete uchváceni i jazzovými rytmy! Nejslavnější československý trumpetista a jazzman světového formátu Laco Deczi míří 16. června do Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Jen o několik málo týdnů později nádvoří muzea roztančí nesmrtelné hity kapely ABBAcz Revival.

Středočeská muzea nezapomínají ani na písničkáře. Přijďte si poslechnout nápadité texty Ivo Jahelky, který se představí na hradě Točník. Jitka Molavcová zkombinuje pop, jazz a swing v Geoparku Barrandien v Berouně. Že máte radši něco „tvrdšího“? Kapela Odyssea opět zavítá na Starý zámek Hořovice. Uvolnit se můžete i v Muzeu T. G. M. v Rakovníku, dorazí sem totiž David Kraus s kapelou, kterého můžete znát z televizní talkshow Uvolněte se, prosím a Show Jana Krause.

 

V rámci 4. ročníku festivalu Středočeské kulturní léto se těšte na více než padesát představení v prostorách šestnácti příspěvkových organizací Středočeského kraje.

Letní kino
i
Letní kino
Autor: Jakub Rafaj

Letňáky i představení pro děti

Pozdní vlahý večer, jasná noční obloha, sem tam nějaká padající hvězda, nekonečný cvrkot cvrčků a relax u filmu se sklenkou v ruce. Způsob tohoto léta zdá se vám poněkud přešťastným? Nám také! Na promítání dobových filmů pod širým nebem se těšte ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně i v Muzeu Mladoboleslavska.

Středočeské kulturní léto nezapomíná ani na ty nejmenší! I letos dorazí do skanzenu ve Vysokém Chlumci pohádka Zlatovláska. Do Památníku Antonína Dvořáka zamiřte za představením Loutky bez hranic: Tři medvědi a drzá Máša. 

Celý program Středočeského kulturního léta 2024 najdete na www.stredoceskekulturnileto.cz.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články