Go to content
Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny v Hrusicích

Počasí

Středa 12.06.

16 ° C

Čtvrtek 13.06.

15 ° C

Pátek 14.06.

18 ° C

Příspěvkové organizace

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny

Hrusice, malá nenápadná obec na okraji Prahy, kterou díky Josefu Ladovi znají i japonští turisté. V Ladově vile dnes sídlí muzeum připomínající jeho život, osobité kresby i literární díla.

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny v Hrusicích vás seznámí s životem a tvorbou malíře, spisovatele a ilustrátora, bez něhož bychom neznali kocoura Mikeše, vzhled dobrého vojáka Švejka ani celou řadu dalších postaviček nejen z dětských pohádek.  

Josef Lada čerpal inspiraci v Hrusicích a blízkém okolí. Jeho rodina k letním pobytům využívala dům s číslem popisným 115. Ladova vila dnes slouží jako jeho památník a zve malé i velké návštěvníky, aby se vydali po stopách slavného malíře a ilustrátora.  

V rámci prohlídky se seznámíte s důležitými daty a prohlédnete si rodinné fotografie. Další část expozice je věnována zvykům a tradicím. V prvním patře vás čeká expozice o Jaroslavu Haškovi a jeho nejslavnějšímu románu Dobrý voják Švejk, kterého si bez Ladových obrázků lze jen těžko představit. Velmi působivá je také Ladova pracovna. Nechybí zde ani Ladovy ilustrace k pohádkovým knížkám od jiných autorů. Tolik vodníků a hastrmanů jen tak někde neuvidíte. Poslední část prohlídky se věnuje tvorbě jeho dcery Aleny Ladové. 

  • Tip pro vás: Pro malé a zvídavé návštěvníky je v zahradě památníku připravena Hrusická ekostezka. Ta nabízí hrátky s přírodními živly formou outdorových aktivit. V provozu je celoročně.   

Ladovu vilu obklopuje rozsáhlá zahrada. Na jedné její straně roste původní Ladův houbařský les. V zadní části se buduje arboretum starých ovocných odrůd a v roce 2010 zde přibyly plastiky s ladovskou tematikou od Tomáše Havlíčka 

  • Zajímavost: U vjezdu do zahrady dodnes stojí dvě mohutné lípy, které sem zasadil sám Josef Lada na památku narození dcer Aleny a Evy. 
Kam dál?

V rámci Oblastního muzea Praha-východ, do kterého spadá i Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny, se vydejte do Panenských Břežan, kde si návštěvou místního památníku připomenete hrůzy nacistické okupace českých zemí. K Hrusicím bližším Brandýse nad Labem je v letních měsících přístupná Brandýská katovna a po celý rok pak také zdejší muzeum. Na okraji Prahy narazíte na další pobočku Oblastního muzea, zříceninu hradu Jenštejn, kde si s dětmi zahrajete hru o Jenštejnský poklad. 

Kontakty

Adresa:

Josefa Lady 115, 251 66 Hrusice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 730 561 209

Přejít na web

Parkování je možné na parkovišti na návsi u kostela.
Parkoviště

Parkoviště

Toalety jsou návštěvníkům k dispozici v domečku za vilou. Je zde i jedna bezbariérová toaleta, vstup je na tzv. chytrou kliku – kód je na vstupence.
WC

WC

Pro rodiče s malými dětmi je k dispozici přebalovací pult.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Hrusická restaurace na návsi, pekařství v bývalé hospodě U Sejků, kde se pečou domácí koláčky, po cestě je i stánek, který je otevřen od jara do podzimu.
Občerstvení

Občerstvení

Stojany na kola jsou umístěné na zahradě.
Cyklisté

Cyklisté

Mohlo by vás zajímat