Go to content
Letecký pohled na Sázavský klášter

Počasí

Čtvrtek 18.07.

17 ° C

Pátek 19.07.

22 ° C

Sobota 20.07.

24 ° C

Klášter Sázava

Žádné jiné místo není tak úzce spojeno se životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa jako obdivuhodný Sázavský klášter.

Klášter Sázava je místem zázraků svatého Prokopa, patrona české země a Posázaví. Nejen poutníci, ale i ostatní návštěvníci tu mají dveře otevřené, aby mohli okusit atmosféru mystického místa a poznat jeho historii i současnost.  

Ať už jste poutník či turista, v Sázavském klášteře a jeho okolí vás pohltí tajemno, klid a pokora. Při prohlídce s průvodcem uslyšíte mnoho zajímavých příběhů a uvidíte pestrou mozaiku architektury a uměleckých předmětů z různých historických období.  

Třetí nejstarší mužský klášter u nás se nachází v místě, kde se na počátku 11. století v jeskyni usadil poustevník Prokop, pozdější světec a jeden z patronů české země. Kolem sebe vytvořil komunitu poustevníků, která se proměnila v benediktinský klášter. Ten navázal na někdejší dědictví věrozvěstů Velké Moravy – svatých Cyrila a Metoděje. Pěstovala se tu vzdělanost a udržovala slovanská liturgie 

Poznejte klášterní taje s průvodcem při prohlídce pojmenované Svatoprokopská Sázava, kterou sezónně provozuje Národní památkový ústav. Chcete-li si prohlédnout samotný poutní chrám sv. Prokopa s expozicí sv. Prokop – český patron, pak se vydejte na prohlídku zajišťovanou farností, která je otevřena celoročně. Kromě expozice o tomto českém patronovi, navštívíte kryptu a uvidíte nové varhany v barokní skříni. Nabízí se také nová interaktivní audiovizuální prohlídka s mobilním telefonem, při které se vám naskytne jedinečná příležitost cestovat klášterem v čase. Prohlídka pochází od studia Warhorse, tvůrců videohry Kingdom Come: Deliverance, ve které se klášter objevil.  

  • Tip pro vás: Prožitek středověkého mnišského života zakusíte ve výjimečné gotické kapitulní síni vyzdobené malbami z doby císaře Karla IV. Uvidíte zcela výjimečné zobrazení Madony Sázavské kárající malého Ježíška nebo Pannu Marii s těhotenským bříškem. 
Kam dál?

Pomyslnou třešničkou na dortu je klidná severní klášterní zahrada se základy kostela svatého Kříže z roku 1070, které svým tvarem připomínají čtyřlístek, tzv. tetrakoncha. V návštěvní době kláštera je zahrada volně přístupná. Vedle poutního areálu a vodácké řeky Sázavy se město proslavilo také sklářstvím. Zavítejte do Centra sklářského umění v huti František, kde se seznámíte s cestou, kterou ujde obyčejné zrnko písku, než se stane křehkou krásou. 

Severní zahrady kláštera a pozůstatky kostela z 11. stol. u Sázavského kláštera

Kontakty

Adresa:

Klášter Sázava čp. 72, 285 06 Sázava

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 327 321 177 +420 725 875 946

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat