Go to content
hrad Český Šternberk

Počasí

Neděle 04.06.

9 ° C

Pondělí 05.06.

17 ° C

Úterý 06.06.

17 ° C

Pěší výlety

Z Kácova na Český Šternberk

Český Šternberk dodnes vlastní rod, který ho v polovině 13. století založil. Poznejte kouzlo mohutného hradu, shlížejícího na Sázavu. Jeho zachovalá velkolepost přečkala staletí.

Výlet začíná v Kácově, oblíbeném vodáckém letovisku. Zdejší dominantou je jednoduchý barokní zámek, jehož podoba podle představ velkovévodkyně Anny Marie Toskánské, jedné z nejvýznamnějších a nejbohatších dam své doby, pochází z let 1727–1733. V zámku je obvykle k vidění expozice historických radiopřijímačů a historie Kácovska. Aktuálně je zámek nepřístupný z důvodu rozsáhlé rekonstrukce.

Poblíž zámku na břehu Sázavy stojí proslulý kácovský pivovar s hospodou, jejíž zahrádka nabízí výhled na řeku s jezem. Tradice výroby piva v Kácově sahá až do 15. století. Její nové dějiny se začaly psát v roce 2002.

Červená značka vás provede celým Kácovem. Přejdete státní silnici a po zpevněné cestě dojdete až ke sportovně-rekreačnímu areálu s hotelem a chatkami. Dál budete pokračovat lesní stezkou a přes pole do Pelíškova Mostu. Kdysi tu opravdu stával dřevěný most, ale v roce 1845 ho strhla povodeň. Místo znají hlavně vodáci, kteří zde zdolávají jez a zastavují u místního kiosku U Čerta.

Značka vede po stezce lesem a mezi loukami kolem osady Mazourov a dál po levém břehu Sázavy do Soběšína. Pokud se chcete občerstvit, můžete přejít po ocelovém mostě, postaveném po válce z materiálu amerických ženistů, na druhý břeh do vsi, kde je hospoda. Za pozornost stojí také původně románský kostel sv. Michaela archanděla.

Značená cesta do Českého Šternberka zůstává na levém břehu řeky Sázavy. V závěru půjdete nad údolím Brtnického potoka kolem barokní sochy sv. Vendelína, až dorazíte k objektu Hladomorny, což byla předsunutá bašta, která kdysi chránila právě jižní přístupovou cestu k hradu. Dnes je volně přístupná a nabízí zajímavý výhled do údolí Sázavy a částečně na samotný hrad.

Malebný Český Šternberk v hlubokém sázavském údolí už je vzdálený jen co by kamenem dohodil. Pro cestu zpět můžete využít vlak, který vás doprovází podél celé trasy.

 

Autor titulní fotografie: MCU, Libor Sváček

Začátek trasy:

Kácov

Délka trasy:

15 km

Časová náročnost:

5-6 hodin

Konec trasy:

Český Šternberk

Převýšení:

stoupání 340 m, klesání 349 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat