Go to content
Posázavská stezka

Počasí

Neděle 04.06.

9 ° C

Pondělí 05.06.

18 ° C

Úterý 06.06.

17 ° C

Pěší výlety

Posázavská stezka

Vydejte se na pěší výlet romantickou krajinou údolím řeky Sázavy. Trasa výletu prochází chatovou oblastí po levém břehu řeky s pěknými vyhlídkami.

Posázavská stezka vede nejatraktivnějším úsekem kolem toku řeky Sázavy mezi Pikovicemi a Kamenným přívozem. Navrhl ji pracovník klubu českých turistů Josef Kliment. Po něm je také pojmenována jedna z vyhlídek nad řekou. Vzhledem k tomu, že trasa je v jednom směru dlouhá asi 11 km, můžete například při výletu s dětmi využít vlakového spojení mezi Petrovem a Kamenným Přívozem. Posázavská stezka je značená jako součást červené turistické trasy č. 0001.

První úsek stezky byl otevřen v roce 1920. Lokalitu proslavily i rekreační chaty, které byly po obou březích řeky stavěny mnohdy na neuvěřitelně strmých skalách. První chaty zde stávaly již za první republiky. Kolem řeky Sázavy vede také slavná železniční trasa Posázavský pacifik. Hlavní část trasy vede hlubokým údolím řeky Sázavy. Hned na začátku trasy Vás zaujme na druhém břehu vyčnívající skalní útvar Pikovická jehla s křížem na vrcholku.

Klimentovu vyhlídku a Raisovu vyhlídku si užijete v druhé části trasy, žádný vrchol kopce nebo hory na cestě nicméně nečeká. Cesta vede kolem řeky v hlubokém kaňonu, který je obklopen strmými skalami. Ke konci výletu na vás čeká Žampašská vyhlídka, odkud můžete obdivovat druhý nejvyšší kamenným železniční viadukt ve střední Evropě – viadukt Žampach.

Tento výlet vede z velké části krásným údolím řeky Sázavy v pohoří Středočeské pahorkatiny. Převýšení je malé, trošku prudší je sestup k řece mezi chatkami. Naopak stoupání zpět do vesnice je velmi pozvolné. Cesty jsou po celou dobu viditelně značené a procházíte se po lesních cestách. Trasa je vhodná pro rodiny s dětmi a i se psy, avšak pro rodiny s kočárky je nesjízdná. Občerstvit se můžete v obci Třebsín. Nicméně je lépe, když si vezmete jídlo a pití s sebou, neboť v okolí pěší trasy žádné další dostupné stravování není. Jedině až na konci výletu v Kamenném přívozu, odkud se můžete vypravit domů vlakem z tamního železničního nádraží.

Z Pikovic vedou také dvě zeleně značené trasy: 3042 k jihu přes Hradištko a Brunšov do Štěchovic, 3043 přes Medník do Třebsína (alternativa k červené trase). Rezervací Medník vede od roku 1965 okružní naučná stezka, zčásti souběžná s trasami 0001 a 3043. Pikovice jsou častým cílovým místem vodáckých plaveb po Sázavě. U mostu je předávací místo pro kánoe a malé parkoviště. V Pikovicích je veřejné tábořiště provozované sborem dobrovolných hasičů, restaurace U Dolejších, smíšené zboží manželů Součkových, kiosek na parkovišti, cukrárna u lávky, kemp KATKA, penzion FEO a tenisové kurty.

Začátek trasy:

Petrov u Prahy

Délka trasy:

11 km

Časová náročnost:

3–4 h

Konec trasy:

Kamenný Přívoz

Převýšení:

stoupání 310 m, klesání 226 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat