Go to content
Sázava, Posázavská stezka

Počasí

Čtvrtek 18.07.

26 ° C

Pátek 19.07.

24 ° C

Sobota 20.07.

24 ° C

Pěší výlety

Posázavskou stezkou ve stopách trampů

Nenáročná trasa kopírující romantické údolí řeky Sázavy láká k výletu celoročně. Nejkrásnější je však na podzim, kdy se celé údolí zbarví do zlata.

Posázavská stezka je nejatraktivnějším úsekem kolem toku řeky Sázavy mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem. Převýšení není velké, a tak je trasa vhodná pro rodiny s dětmi i se psy, avšak pro kočárky je cesta nesjízdná. Těšit se můžete především na krásné výhledy. 

S putováním po stopách trampingu začněte v Pikovicích, kde je parkoviště. Dostanete se sem i vlakem, pokud vystoupíte na zastávce Petrov u Prahy na druhém břehu řeky. Okolí řeky proslavily rekreační a trampské chaty, které byly po obou březích řeky stavěny mnohdy na neuvěřitelně strmých skalách s přístupem pouze od řeky. První chaty zde stávaly již za první republiky. 

Po cestě vás čeká několik vyhlídek do údolí řeky Sázavy a na druhé straně řeky můžete pozorovat legendární železniční trať zvanou Posázavský pacifik. Částečně je vytesána do skály a na svém konci překlenuje Kocourskou rokli pomocí Žampašského viaduktu. Ten si prohlédnete ke konci trasy ze Žampašské vyhlídky. 

  • Zajímavost: Žampašský viadukt je nejvyšší kamenný železniční most u nás a některé prameny mu přiznávají i prvenství ve střední Evropě. Na jeho stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, především pak z Itálie. Tvoří ho 7 oblouků o rozpětí 12 m, jeho výška je 41,73 m a první vlak se po něm projel 1. května 1900. 

Výlet končí v Kamenném Přívozu, odkud se můžete vlakem vydat zpět do Pikovic. Pokud vám zbyly síly a trocha času, přejděte řeku a po druhém břehu se projděte do Kocourské rokle. Teprve zblízka pochopíte, jak je Žampašský viadukt impozantní. V jeho okolí najdete řadu štol, které jsou veřejnosti přístupné skrze Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Výjimkou je štola Václav, která je soukromá a buduje se tu první podzemní via ferrata v Čechách. 

  • Tip pro vás: Nad jezem Žampach, jen kousek od trasy Posázavské stezky, má svůj dům převozník, který vám cestu k viaduktu výrazně zkrátí. Navíc se tak vyhnete chůzi po frekventované silnici v samém závěru výletu. Přívoz doporučujeme domluvit telefonicky předem. 

Jen pár kroků od železniční zastávky Petrov u Prahy najdete trampskou hospodu Zelená rokle. Pokud vás hlad přepadne už cestou a svačinku jste zapomněli doma na stole, udělejte si asi 800m odbočku z rozcestí Pod Třebsínem k Restauraci Zvonička 

Začátek trasy:

Petrov u Prahy

Délka trasy:

9 km

Časová náročnost:

3 hodiny

Konec trasy:

Kamenný Přívoz

Převýšení:

+86 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat