Go to content
Posázaví, řeka Sázava

Počasí

Pátek 19.07.

23 ° C

Sobota 20.07.

24 ° C

Neděle 21.07.

25 ° C

Cyklovýlety

Z Davle do dolního Posázaví a zpět

Vydejte se na kole do malebné krajiny dolního Posázaví. Trasa je dlouhá 30 km a vzhledem ke kopcovitému terénu je vhodná spíše pro pokročilé cyklisty.

Cesta okolo Sázavy není žádný med a chce to už mít dostatek zkušeností. Kromě prudkého stoupání a klesání, na vás čekají lesní cesty, frekventované silnice i menší vedlejší asfaltky. Za odměnu vás trasa zavede k nejkrásnějšímu úseku řeky Sázavy. 

Začněte v Davli, kam se pohodlně dostanete vlakem z Prahy, a vydejte se po cyklotrase 8199 do údolí řeky Sázavy. V Pikovicích přejedete most, za kterým vás čeká první prudké stoupání do Třebsína. Vydechnout a nabrat síly můžete v Restauraci Zvonička. Trasa vás dál povede po silnici přes Krňany do Kamenného Přívozu k řece Sázavě. Ještě kousek do konce po hlavní silnici až k Párisovu mlýnu, kde se připojíte na cyklotrasu 19E. Posledních pár šlápnutí a jste u hlavního cíle výletu – Žampašského viaduktu. 

  • Zajímavost: Žampašský viadukt je nejvyšší kamenný železniční most u nás a některé prameny mu přiznávají i prvenství ve střední Evropě. Na jeho stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, především pak z Itálie. Tvoří ho 7 oblouků o rozpětí 12 m, jeho výška je 41,73 m a první vlak se po něm projel 1. května 1900. 

Za mostem na vás v Kocourské rokli čeká další zajímavost, štoly po těžbě zlata. Okolí Sázavy lákalo odnepaměti zlatokopy a pozůstatky jejich činnosti jsou tu dodnes patrné. Štoly sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského jsou veřejnosti přístupné díky nedalekému Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy. Ve Studené si můžete udělat odbočku k rozhledně Pepř, případně až do Jílového. V závěru cesty sledujete cyklotrasu 19, Sázavská, která vás dovede zpět do Davle. 

  • Tip pro vás: Na historickém náměstí v Jílovém u Prahy si zajděte například do Restaurace Florian. Ta se nachází v budově bývalého měšťanského domu, který vlastnit alchymista Edward Kelly. V Davli vás zas přenesou do antického Řecka návštěvou středomořské Taverny Thessaloniki. 

Začátek trasy:

Davle

Délka trasy:

34 km

Časová náročnost:

3 hodiny

Konec trasy:

Davle

Převýšení:

+235 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat