Go to content
Posázaví, řeka Sázava

Počasí

Sobota 23.09.

13 ° C

Neděle 24.09.

15 ° C

Pondělí 25.09.

15 ° C

Cyklovýlety

Z Davle do dolního Posázaví

Vydejte se na kole do malebné krajiny dolního Posázaví. Trasa je dlouhá 32 km a vzhledem ke kopcovitému terénu je vhodná spíše pro pokročilé cyklisty.

Z Davle z pravého břehu Vltavy se vydejte po cyklotrase 8199 do údolí Sázavy. V Pikovicích přejedete most a vystoupáte do Hradištka až do místní části Brunšov, kde se nachází úchvatná vyhlídka na Štěchovickou přehradu s nejvyšší plavební komorou u nás. Otočte se a vraťte se zpět na rozcestí Nad Brunšovem, odkud budete pokračovat rovně do Třebsína a Krňan, kde odbočíte vlevo do Hostěradic a sestoupáte k řece Sázavě v Kamenném přívozu.

Přejedete řeku po silničním mostě a dáte se vlevo. Po asi 250 metrech se dáte opět vlevo do slepé ulice se zelenou turistickou značkou. Trasa pokračuje do zákazu vjezdu, takže je nezbytné 1 km kolo vézt a dávat pozor na chodce, kterých tu o víkendech prochází opravdu hodně. Není však důvod spěchat, protože trasa vede romantickým prostředím po kamenné hrázi mezi řekou a vodním náhonem s lávkami k chatám. Dále se dostanete k jezu Žampach, kde stojí za to se na chvilku zastavit.

Až budete odpočatí, vydejte se po žluté turistické značce, čeká vás prudké stoupání. Nejprve však podjedete monumentální železniční viadukt, který je druhý nejvyšší svého druhu ve střední Evropě. První vlak se po něm prohnal již v roce 1900. Další zajímavostí tohoto místa jsou veřejně přístupné štoly. Spravuje je Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, kam dojedete, jakmile zdoláte nejvyšší stoupání tohoto výletu s možností výhledu z rozhledny Pepř. Samotné město Jílové u Prahy stojí za zastávku. Prohlédněte si jeho historické náměstí, kde se můžete občerstvit v některém z místních restauračních zařízení.

Poslední etapou výletu vás povede cyklotrasa 19, Posázavská. Po ní dojedete do Petrova, kde odbočíte vlevo k řece. Přejedete železniční trať a z lávky v Pikovicích si můžete prohlédnout výstupní místo vodáků, které je v letních měsících velmi frekventované. Podél řeky a železniční tratě se vraťte na začátek výletu k soutoku Sázavy s Vltavou a do železniční stanice Davle, odkud se můžete vlakem dopravit domů.

Začátek trasy:

Davle

Délka trasy:

32 km

Časová náročnost:

4-5 hodin

Konec trasy:

Davle

Převýšení:

518 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat