Go to content
Železniční viadukt Žampach

Počasí

Pondělí 22.04.

7 ° C

Úterý 23.04.

4 ° C

Středa 24.04.

7 ° C

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most u obce Žampach na trati zvané Posázavský Pacifik patří k nejvyšším železničním mostům u nás. První vlak tudy projel již v roce 1900. Nadchne nejen fanoušky historie železnic.

Most s rozpětím 12,5 metrů zhotovený ze žuly se budoval mezi lety 1898–1899 a skládá se ze sedmi oblouků, přičemž nejvyšší se tyčí 41 metrů nad roklí Kocour a potokem Studený. Na jeho stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, zejména pak Italové. Jejich talent a pečlivě odvedená práce se pozná také díky tomu, že nemusel být nikdy výrazněji opravován, přestože přes něj denně přejede okolo třiceti vlaků.

Kvalitu mostu spojenou se závanem prvorepublikové atmosféry okusí každý, kdo si projede výše zmiňovanou, trampy opěvovanou trať Posázavský pacifik. Projížďka starobylým parním vlakem bude zajisté zážitkem pro každého, nejen pro milovníky železnic a českých dějin. O okolí je možné dozvědět se více díky naučné stezce, která je rovněž spojovaná s trampskou kulturou. Zajímavosti o zdejší přírodě, řece Sázavě, vodáctví, trampingu i o proslulé posázavské trati čekají na každého, kdo se rozhodne stezku absolvovat.

Železniční viadukt Žampach v létě

Kontakty

Adresa:

Žampach 170, 254 01 Jílové u Prahy

E-mail:

[email protected]
Parkování je možné téměř pod mostem. Na samotný most se dá dostat z Jílového po žluté turistické trase nebo vylézt kolem pilířů od silnice.
Parkoviště

Parkoviště