Go to content
Zámek Konopiště v létě

Počasí

Úterý 28.05.

16 ° C

Středa 29.05.

20 ° C

Čtvrtek 30.05.

16 ° C

TOP

Zámek Konopiště

Honosný zámek se stal svědkem řady významných událostí, loveckých slavností i domovem divokých medvědů, kteří v zámeckém příkopu žijí dodnes.

Tak nám zabili Ferdinanda! Mohlo se nést chodbami konopišťského zámku, jehož posledním majitelem nebyl nikdo jiný než následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este. Ten zámku vtiskl jeho současnou podobu, umístil do něj své rozsáhlé sbírky a okolí proměnil v romantický krajinářský park, který dodnes neztratil nic ze svého kouzla.  

Konopiště proslulo svým vnitřním vybavením se vzácnými uměleckými sbírkami, které jsou srovnatelné se sbírkami evropského významu. Objevte je v rámci čtyř prohlídkových okruhů, které jsou pro návštěvníky připraveny. Ve zbrojnici si prohlédnete chladné i palné zbraně, prachovnice, děla i nacisty odcizený renesanční štít, který se dostal až do Filadelfie, kde byl náhodně objeven českým historikem a navrácen zpět na Konopiště.  

  • Zajímavost: V zámeckém příkopě žije medvěd ušatý, který se jmenuje Jiří. Chov medvědů tu má velmi dlouhou tradici: první chlupáče si už v polovině 19. století pořídili Lobkowiczové. Arcivévoda František Ferdinand d’Este pak v chovu pokračoval. 

Tím ovšem prohlídka zámku končit nemusí: prohlédněte si také Střelnici arcivévody s pohyblivými a akustickými terči, Muzeum sv. Jiří anebo výstavu ALAMODE na jižní terase zámku, zaměřenou na módu 18. století, rokokové kostýmy a masky. Nadchnou vás také skleníky v Růžové zahradě s tropickou a subtropickou vzácnou vegetací, s jezírky i korkovým pavilonem. 

  • Tip pro vás: Půvab zámku dokresluje okolní park, kterým prochází několik naučných stezek a přístupný je celoročně. Jeho součástí je také malá obůrka Stará Myslivna, kde spatříte daňky, jeleny sika i muflony. Ostatně i sám František Ferdinand d’Este si zámek oblíbil právě pro bohatá stáda divé zvěře v okolních lesích. Vybudována tu byla také stylová stejnojmenná lovecká restaurace. 
Kam dál?

Říkáte si, že byste si chtěli ještě trochu víc protáhnout tělo než jen procházkou po parku? Vyšlápněte si po značené trase až na hradiště Chvojen. Nadšenci do motorek nesmějí v Konopišti vynechat Muzeum Motocyklů – tovární muzeum Jawa, za uměním se zase vydejte do Muzea umění a designu v Benešově. A čím výlet pořádně spláchnout? Ferdinandem – pivem z benešovského pivovaru, kolem něhož vede i naučná stezka. Další štací může být podmanivý zámek Jemniště s rozkvetlým parkem 

Parkování je k dispozici na dvou placených parkovištích a to na velkém centrálním, které je vzdálené cca 600 m od zámku. Druhé menší parkoviště se nachází pod hrází rybníka, vzdálené cca 300 m od zámku.
Parkoviště

Parkoviště

Interiéry zámku, až na výjimku I. prohlídkového okruhu, nejsou bezbariérově přístupné. I. okruh je přístupný po širokém schodišti (cca 40 stupňů), vlastní prohlídková trasa v úrovni 1. patra. Pro výstup po schodišti lze využít schodolez Liftkar PT Universal 160. Je třeba předchozí rezervace.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Do interiérů zámku Konopiště není povolen vstup se zvířaty.
Mazlíčci

Mazlíčci

Cyklisté mají k dispozici stojan na uzamykatelném nádvoří určeném personálu.
Cyklisté

Cyklisté

V zámeckém areálu se nachází restaurace, kavárna D´Este, bistro a čokoládovna. Cestou od centrálního parkoviště projdete také kolem restaurace Stará myslivna
Občerstvení

Občerstvení

Pro návštěvníky jsou dostupné WC z hlavního nádvoří. WC s bezbariérovým přístupem se nachází před prodejnou vstupenek.
WC

WC

Mohlo by vás zajímat