Go to content
Zámek Vlašim, park

Počasí

Neděle 21.07.

25 ° C

Pondělí 22.07.

25 ° C

Úterý 23.07.

24 ° C

Příspěvkové organizace

Vlašimský park a zámek

Turisticky atraktivní rozlehlý park kolem zámku ve Vlašimi zdobí přírodní scenérie i dochované romantické stavby. Platí to v kterémkoliv ročním období. Kdy se sem vydáte?

Vlašimský park byl v romantickém duchu založen tehdejším majitelem zdejšího panství Karlem Josefem z Auerspergu a jeho chotí Marií Josefou z Trautsonu. Stalo se tak v místě bývalé obory a zámecké zahrady v poslední čtvrtině 18. století, v údolí řeky Blanice poblíž reprezentativního zámku, který svou současnou podobu získal za posledních šlechtických majitelů knížat z Auerspergu v 19. století. Dodnes zámek zůstává dominantou Vlašimi a sídlí. Něm Muzeum Podblanicka a Střední odborné učiliště.

Jedinečný přírodně krajinářský park doplněným množstvím romantických staveb a zákoutí byl již krátce po svém vzniku označován jako jeden z nejkrásnějších parků v Čechách. Zevrubně se s ním seznámíte prostřednictvím naučné stezky. Dozvíte se mnoho zajímavostí o zdejší přírodě, historii parku i zámku, místní zvířeně i moderních sochách, které park v současné době zdobí.

Za nejvzácnější stavbu parku je považován Čínský pavilon. Vznikl kolem roku 1780 a je tak nejstarším dochovaným čínským pavilonem v republice. Nenechte se vyděsit čínským drakem, který ho zdobí. Je již třetí v pořadí. Pavilon zdobí také čínské nápisy, které ovšem po opakovaných přemalbách již nedávají smysl. Plechové zvony, kterými je ověšena střecha, byly původně skleněné. Ve větru vytvářely harmonii několika oktáv. Interiér pavilonu je zpřístupněn v rámci prohlídkového okruhu parkem s průvodcem, který zajišťuje Podblanické infocentrum sídlící na nádvoří zámku.

Zajímavost

Na svahu nad řekou Blanicí v severní části párku stávala také turecká mešita. Souvisela s dobovou touhou po exotice i zednářským zájmem o moudrost Orientu. Tato stavba se nedochovala.

Parkoviště je k dispozici v bezprostřední blízkosti zámku.
Parkoviště

Parkoviště

Jedno vyhrazené parkovací stání se nachází na parkovišti cca 100 m od infocentra. Do Zámecké zahrady je bezbariérový přístup
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Občerstvení v Domašínské bráně, Znosimské bráně a v restauraci U Blanických rytířů. Zároveň si do zámeckého parku můžete přes turistické informační centrum v předstihu objednat piknikový koš.
Občerstvení

Občerstvení

Toalety se nacházejí v turistickém informačním centru. K dispozici je i bezbariérové WC.
WC

WC