Go to content
Panenské Břežany – zámek

Počasí

Středa 24.04.

6 ° C

Čtvrtek 25.04.

8 ° C

Pátek 26.04.

11 ° C

Příspěvkové organizace

Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

Hrůzy nacistické okupace českých zemí dodnes připomíná Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Mírně ponurou atmosféru vyvažuje kaple navržená slavným architektem i rozlehlý zámecký park.

Takzvaný Horní zámek v Panenských Břežanech kdysi sloužil mnoha účelům. Nacházel se zde domov důchodců i prostor pro předvádění stylového nábytku. Dnes je v něm umístěna expozice připomínající jedno z nejděsivějších období českých dějin. Součástí památníku je také kaple sv. Anny, dílo barokního architekta Jana Blažeje Santini Aichela.  

Komplex Horního zámku s parkem a kaplí sv. Anny se od roku 2012 nachází ve správě Oblastního muzea Praha-východ, které zde vybudovalo stávající památník s interaktivní expozicí s názvem Zločin a trest. Tato expozice je otevřena celoročně a seznámí vás prostřednictvím audiovizuálních technologií s obdobím od rozpadu Československé republiky až po zasedání v soudní síni, v níž bylo rozhodnuto o trestu nad válečnými zločinci a kolaboranty s německou okupační mocí. 

  • Tip pro vás: Nasaďte si speciální brýle a zažijte útok na Reinharda Heydricha ve virtuální realitě očima všech hlavních aktérů! Edukační program dále předkládá, v rámci multimediální expozice, komplexní informace o obsazení Sudet, vzniku Protektorátu i perzekuci židovského obyvatelstva.  

Jen pár desítek metrů od zámku najdete kapli sv. Anny. Postavena byla na začátku 18. století na základě plánu významného architekta tzv. barokní gotiky Jana Blažeje Santini Aichela. Ten stojí také za současnou podobou sedlecké katedrály a kostnice.

Kam dál?

Navštivte třeba Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny v Hrusicích. Přibližuje život a dílo významného českého malíře a který je součástí Oblastního muzea Praha-východ. Dalšími pobočkami je zřícenina hradu Jenštejn, z jehož věže se vám otevře výhled do okolí. O historii regionu na okraji Prahy se poučíte v Muzeu Brandýs nad Labem. Silnější nátury jistě ocení také expozici v Brandýské katovně 

Kontakty

Adresa:

Hlavní 11, 250 70 Panenské Břežany

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 730 561 207

Přejít na web

Parkovací stání jsou před zámkem zdarma. Autobusy musí parkovat na obecním parkovišti v ulici Akátová.
Parkoviště

Parkoviště

Ano.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Toalety jsou pro návštěvníky památníku zdarma. K dispozici je i bezbariérové WC.
WC

WC

Památník disponuje přebalovacím pultem.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

U památníku jsou stojany na kola. V celém areálu platí zákaz jízdy na kole. Možnost úschovy zavazadel v zámku.
Cyklisté

Cyklisté

Mohlo by vás zajímat