Go to content
Zámek Roztoky u Prahy

Počasí

Čtvrtek 18.07.

20 ° C

Pátek 19.07.

24 ° C

Sobota 20.07.

25 ° C

Příspěvkové organizace

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

V areálu roztockého zámku a Braunerova mlýna sídlí bohatě vybavené muzeum i pravěké obydlí. Svou stopu zde zanechali slavní Liechtensteinové i jedna významná česká výtvarnice.

Zámecké prostory připomínají období pozdní renesance i časy, kdy Roztoky u Prahy byly vyhledávaným letoviskem pražských továrníků. Bývalá stodola vedle zámku vás vtáhne až do období mladší doby kamenné a zpátky do nedávné minulosti se přenesete díky návštěvě Ateliéru Zdenky Braunerové.  

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy skýtá řadu architektonicky i historicky cenných prostor, kde jsou celoročně pořádány výstavy, vzdělávací programy a nejrůznější akce. V zámku obklopeném parkem se sochařskými díly jsou připraveny dvě stálé expozice, které je možné navštívit v rámci komentovaných prohlídek.  

Expozice Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt vás seznámí s počátky prvních letovisek městské střední vrstvy na přelomu 19. a 20. století. Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce navozuje atmosféru privátních prostor správce statku z dob Lichtenštejnů.  

  • Tip pro vás: V areálu Braunerova mlýna sídlí další stálá expozice v Ateliéru Zdenky Braunerové – umělkyně, jejíž život a tvorba jsou s Roztoky úzce spjaty. Představuje dílo, včetně originálů obrazů, osobní život malířky i genia loci tohoto místa, ve kterém se setkávala s osobnostmi české a evropské kultury.  

Od roku 2022 je součástí muzea expozice Archevita – Stopami věků, situovaná v bývalé stodole vedle zámku. Seznámí vás s obdobím od pravěku po raný středověk, přičemž nechybí ukázka kopií pravěkých obydlí v měřítku 1:1 a archeologické nálezy. Vše je doplněno počítačovými perspektivami a holografickými projekcemi. Dětské návštěvníky upoutají hravé a vzdělávací prvky v podobě informačních kiosků.  

Kam dál?

Třeba na nedaleký barokní zámek Veltrusy. Příjemnou procházkou podél Vltavy také rozhodně nic nezkazíte a vystoupáte-li nad Roztoky, otevře se vám úchvatný výhled do údolí Vltavy. Ten nejhezčí si vychutnáte z Levého Hradce, přemyslovského hradiště a kolébky českého křesťanství. Žízeň neváhejte zahnat v Únětickém pivovaru, ke kterému vede z Roztok cesta romantickým Tichým údolím.

Mohlo by vás zajímat