Go to content
Zprava barokní kaple sv. Martina, Loreta a Campanilla v Kosmonosích

Počasí

Sobota 20.07.

26 ° C

Neděle 21.07.

25 ° C

Pondělí 22.07.

26 ° C

Loreta Kosmonosy

K architektonickým skvostům Kosmonos u Mladé Boleslavi patří místní Loreta (loretánská kaple). Okolní areál je průběžně opravován a restaurován.

Loreta byla postavena v letech 1702-1708 podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě dřevěného kostelíka svatého Martina. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba tohoto typu v italském městě Loreto. Ta byla schránkou pro domek, v němž údajně žila Panna Marie, a do Loreta byla převezena ve 13. století.

Stěny Santa Casy jsou zdobeny reliéfy ze života Panny Marie, výklenky zkrášlují sochy proroků. Barokní sochy jsou dílem místního rodáka, sochaře Josefa Jiřího Jelínka, který patřil k významnému rodu sochařů a řezbářů pocházejícího z Kosmonos. Přímo v oltáři kaple sv. Martina je k vidění překrásná Jelínkova polychromovaná socha sv. Martina. Interiér je dále zdoben imitacemi originálních fresek z italského Loreta. Santa Casa je obklopena ambity, které se otevírají do nádvoří řadou polokruhovitých arkád.

Na východní straně je postavena barokní kaple sv. Martina oválného tvaru, která je zaklenutá kopulí byzantského typu. Pod ní se nachází krypta. Severně od Lorety stojí čtyřpatrová zvonice neboli Campanilla z roku 1673, postavená podle návrhu dalšího italského architekta Francesca Carattiho.

Víte, že…

Loretou se v přeneseném slova smyslu nazývá každý svatostánek věnovaný Panně Marii? Podle legendy byl totiž původní domek Panny Marie poté, co byl na konci 13. století zničen muslimy, přímo z Nazaretu anděly přenesen do italského Loreta. Proto jsou také mezi loretami nejvíc ceněny stavby, které se italskému originálu blíží.

Zprava barokní kaple sv. Martina, Loreta a Campanilla v Kosmonosích

Kontakty

Adresa:

Linhartova 2-4, 293 06 Kosmonosy

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 721 763 687

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat