Go to content
Koledování, děti

Buďte v obraze

Velikonoce 2024 aneb zábava pro celou rodinu

19. 3. 2024

Střední Čechy se během Velikonoc proměňují v živoucí centrum kulturního dění a veselí. Lidové tradice se prolínají s moderními zvyky, a tak si každý může najít svůj vlastní způsob oslavy.

Pastoral Brothers
i
Pastoral Brothers

Hrady a zámky po zimě otevírají své brány

V sobotu 23. března se od 10:00 hodin otevřou brány zámku Kačina pro první letošní návštěvníky, a pokud přijdete včas, čeká vás skvělá odměna. Ranní ptáčata budou mít možnost nahlédnout do běžně nepřístupných prostorů zámku, kde se skrývají tajemné hraběcí lázně, čeledník a historická kuchyně sloužících. Vaším průvodcem bude osobně zámecký zahradník, který vás provede prohlídkou v duchu blížících se Velikonoc. Společně si vyzkoušíte netradiční zdobení velikonočních vajíček pomocí přírodních materiálů a surovin.

Nezapomeňte také navštívit mladoboleslavský hrad, který svoje brány otevře po zimní pauze. Odpoledne nabídne zahájení nové výstavy na nádvoří, věnované Bedřichu Smetanovi, a besedu s faráři a influencery Pastoral Brothers na velikonoční téma od 15 hodin.

Hlavní průčelí zámku s kašnou Žleby
i
Hlavní průčelí zámku s kašnou
Autor: MCU, Libor Sváček

A pokud se vám to nezdá dostatečně lákavé, od 29. do 31. března se můžete těšit na otevření bran hradu Křivoklát. Zde vás čeká velikonoční jarmark a bohatý program pro děti i dospělé, který vám přiblíží atmosféru těchto svátků plných radosti a tradic.

Prohlídka svátečně vyzdobených salónů a komnat zámku Žleby, okořeněná pořádnou dávkou staročeských tradic, smíchaná s kapkou historie a dochucená návštěvou roztopené zámecké kuchyně provoněné čerstvými jidášky vás čeká od 28. března. do 1. dubna.

Hrad Týnec nad Sázavou si pro návštěvníky připravil minitržiště s dobrotami, ukázkou pletení pomlázek a dílničky pro malé i velké umělce. Nezapomeňte se také zúčastnit soutěže o nejlepší velikonoční dekorace.

sklářství, tradice, řemeslo, děti
i
Exkurze ve sklárně Rückl
Autor: Rückl

Je libo na výlet párou či za sklářským uměním?

Přivítejte svátky jara v jedinečném prostředí sklárny Rückl, která se letos na Velikonoce promění v centrum barevného a tvořivého dění! Pod dohledem mistra skláře si můžete vyfouknout vlastní barevné velikonoční vajíčko a v brusírně na skleničku, misku či talířek vybrousit jarní motivy, které ozdobí vaši domácnost. A co takhle si vyrobit vlastní pomlázku z vrbového proutí nebo se zapojit do zdobení velikonočních perníčků v místní dílničce?

A to není vše! Co takhle strávit svátky jara v pohádkové krajině Posázaví? Vydejte se na okružní jízdu parního vlaku z Vršovic do Týnce nad Sázavou přes Čerčany a zpět. Během této nezapomenutelné cesty si užijete úchvatné výhledy na probouzející se přírodu, které vám rozhodně vykouzlí úsměv na tváři. A pro ty, které láká historie a pohádkové kouzlo, je tu také možnost vyrazit vlakem na Berounsko. Historický rychlík, táhnoucí legendární lokomotivou 751 „Bardotka“, vás spolehlivě dopraví až ke královskému hradu Křivoklát, kde se můžete ponořit do atmosféry minulých dob.

Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
i
Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
Autor: Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Středočeské Velikonoce

Středočeský kraj se na letošní Velikonoce chystá ohromit své návštěvníky programem nazvaným Středočeské Velikonoce, který zahrnuje celkem 51 akcí na 27 různých místech po celém regionu.

Zaujme vás prohlídka hornického muzea v Březových Horách v Příbrami, kde se ponoříte do fascinujícího světa hornictví a poznáte jeho vliv na brdskou historii. Pro milovníky umění je připraveno slavnostní otevření ateliéru Zdeňky Braunerové v Roztokách u Prahy, kde se budete moci nechat unést kouzlem jejích děl a inspirujícím prostředím.

A co tradiční Velikonoce se zábavou pro celou rodinu? Vydejte se do některého ze skanzenů a prožijte autentické veselí a radost tradičních velikonočních oslav. Těšit se můžete na jarmarky, ukázky lidových řemesel, veselé soutěže a mnoho dalšího, co rozzáří vaše sváteční dny.

Co dalšího na vás středočeská muzea a památníky chystají?

Podobné články