Go to content
Foukání skla ve sklárně Rückl

Počasí

Úterý 16.04.

16 ° C

Středa 17.04.

8 ° C

Čtvrtek 18.04.

7 ° C

Sklárna Rückl

Rodinná sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu již od roku 1846. Oddanost a láska k řemeslu ji provází po generace. Víte, že odsud pochází soška filmové ceny Český lev?

Příběh rodinného podniku se začal psát v roce 1846. Sklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století, první sklářskou huť založil ve zmíněném roce 1846, v roce 1903 byla pak v obci Nižbor na zelené louce postavena zbrusu nová sklárna. Firma se postupně rozrůstala a podařilo se jí přestát i turbulentní období obou světových válek. A nejen to! Roky mezi dvěma konflikty byly pro sklárnu zlatou érou. V roce 1923 se stala akciovou společností, počet zaměstnanců se vyšplhal k tisícovce a její výrobky byly vyváženy do celého světa – od Belgie a Anglie až po Indii a Damašek. Překrásnou broušenou vázu zde vyrobili dokonce i pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a ze sklářské výstavy v Paříži v roce 1935 si majitelé odvezli význačné ocenění Grand Prix.

Nástup vlády komunistické strany a zestátnění znamenaly pro sklárny Rückl, stejně jako pro všechny soukromé rodinné podniky, devastaci, byla zrušena veškerá broušená produkce a začalo se s výrobou užitkových a neestetických produktů. Dokonce ani revoluční rok 1989 a následná změna poměrů neznamenaly pro rodinu Rücklů zadostiučinění – svůj happy end si museli pokračovatelé rodu vytvořit sami, svépomocí a vlastním přičiněním. Jelikož byla jejich restituční žádost zamítnuta, jediným řešením byla koupě. Ta proběhla v roce 1992, kdy sklárnu od státu odkoupil pokračovatel tradice a pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl. Od té doby slaví firma nemalé úspěchy. Příkladem může být obdivovaná kolekce uměleckého ředitele Ronyho Plesla nebo v úvodu zmíněný návrh designu a realizace sošky Českého lva.

Zajímavost

Odkud se vzal obrázek čápa, který zdobí logo značky? Elegantního opeřence si jako svoji vizuální reprezentaci vybrali majitelé již v roce 1891, kdy firma intenzivně spolupracovala s distributory léčiv – čáp je tradičně vnímán jako symbol šťastné budoucnosti a nových zrození. V roce 2017 bylo logo upraveno, za minimalističtějším designem stojí renomované Studio Najbrt.

Kontakty

Adresa:

Lánská 141, Nižbor 26705

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 702 225 675

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat