Go to content
Zámek Kačina v létě

Počasí

Čtvrtek 18.07.

23 ° C

Pátek 19.07.

24 ° C

Sobota 20.07.

24 ° C

Zámek Kačina

Východně od Kutné Hory stojí jedna z mála empírových staveb v České republice: nádherný zámek Kačina, obklopený rozlehlým parkem. Dozvíte se tu mimo jiné, jak šlechta hospodařila.

Architektonicky ojedinělý a nezaměnitelný zámek Kačina byl reprezentačním sídlem politicky a společensky významného rodu Chotků a zároveň centrem kulturního života celého kraje. Dodnes se tu pořádá mnoho zajímavých akcí.  

Na svém reprezentačním sídle stavitel zámku Jan Rudolf Chotek, šlechtic a velký podnikatel v zemědělství, nešetřil. Navíc už dvacet let před jeho stavbou nechal založit okolní anglický krajinářský park, aby se následně stěhoval do zámku obklopeného vzrostlou zelení. Zámeckou budovu charakterizují majestátní empírová ramena se sloupořadím: od jednoho konce k druhému měří téměř 230 metrů. Ukrývají jedinečnou chotkovskou knihovnu, salony, historickou lékárnu i dobové divadlo.  

Kačinu můžete zevrubně prozkoumat díky několika prohlídkovým okruhům. V zámecké zahradě vybudované ve stylu anglického přírodně-krajinářského parku najdete skleník, konírnu, bylinkovou zahrádku i naučnou stezku Ze života hmyzu. S malými dětmi si cestu zpestříte díky veselým dřevěným vozíkům, které jsou tu zdarma k zapůjčení. Velcí se zas zabaví v půjčovně historických kostýmů. 

  • Tip pro vás: Na Kačině se pořád něco děje, nenechte si ujít návštěvu některé z pořádaných akcí. K těm nejoblíbenějším patří tradiční vinobraní či Hubertova jízda zámeckým parkem 

V interiéru zámku si prohlédnete 13 chotkovských komnat, klasicistní knihovnu, nikdy nedostavěnou kapli i původní zámecké divadlo. Chotkové ho milovali. Úzký kontakt s diváky zajišťovala divadelní obdélníková dispozice, rychlou výměnu kulis zase novátorské vysoké provaziště. Za tajnými dveřmi nahlédnete do lékárny s bylinami z vlastních zahrad. Expozice Život pod schody vás provede hospodářským zázemím zámku a přiblíží vám život služebnictva. Pro dočasné výstavy slouží výstavní patro.  

Kačina se nejednou objevila na filmovém plátně. Schválně, jestli jste ji poznali ve filmech Kletba bratří Grimmů, Bídníci, Z pekla nebo v seriálu Carnival Row. Pro objednané skupiny se tu pořádají VIP prohlídky pojmenované například Filmová Kačina, Půda a lázeň či Zámecká galerie 

Kam dál?

Ubytujte se v apartmánech v bývalé kočárovně a prozkoumejte také okolí zámku Kačina. Nejblíže leží královské město Kutná Hora zapsané na seznam UNESCO. Zavítejte do chrámu sv. Barbory, do Galerie Středočeského kraje (GASK) nebo do středověkého stříbrného dolu. V Sedlci navštivte světoznámou kostnici či sedleckou katedrálu. Cítíte se na větší dobrodružství? V Marině v Týnci nad Labem můžete půjčit kajutovou loď a užít si nezapomenutelnou dovolenou na vodě. 

Interiér zámku Kačina

Kontakty

Adresa:

Svatý Mikuláš 51, Kutná Hora

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 327 571 170

Přejít na web

Parkování u zámku lze na odstavné ploše zámku (zdarma), dále na parkovišti naproti zámku či na parkovišti u Zájezdního hostince na Huse (za poplatek). Při akcích je zajištěno parkování na dalších označených plochách v okolí zámku.
Parkoviště

Parkoviště

Pokud na Kačinu přijedete na kole, jsou Vám k dispozici stojany na kola a kolárna.
Cyklisté

Cyklisté

Vozíčkářům jsou také přístupné příležitostné výstavy výtvarných děl v zámecké kapli a přilehlý park. Pro vlastní vstup do zámku jsou k dispozici nájezdové rampy. Bezbariérové toalety v objektu nejsou. Pro nevidomé a slabozraké je k dispozici haptická expozice. Po parku se dá pohybovat po štěrkových cestičkách nebo po trávníku.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Občerstvení je možné v zámecké kavárně, která má shodnou otevírací dobu jako zámek.
Občerstvení

Občerstvení

WC jsou k dispozici v zámecké kavárně. Bezbariérové toalety v objektu k dispozici nejsou.
WC

WC

Zámek nabízí pro děti venkovní učebnu a hmyzí stezku. Za zámkem je malé hřiště s dřevěnými prvky a pískovišti. Po parku se dá pohybovat po štěrkových cestičkách nebo po trávníku. Terén je vhodný i pro kočárky.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Mohlo by vás zajímat