Go to content
L’etape Tour de France

Buďte v obraze

Střední Čechy v pohybu: Průvodce nejvýznamnějšími událostmi v regionu

7. 4. 2024

Cyklistické závody, Královský průvod, hudební festivaly, Noir Film Festival na hradě Český Šternberk, Středočeské kulturní léto - to vše a mnohem více nabídnou v letošním roce střední Čechy.

Zažijte pulzující atmosféru středních Čech, kde se každý rok odehrávají události, které vás nechají bez dechu! Připravili jsme pro vás průvodce nejvýznamnějšími akcemi, které by rozhodně neměly chybět ve vašem diáři.

L’etape Tour de France
i
L’etape Tour de France
Autor: Matěj Třešňák

Nalaďte se sportovně!

Pokud jste vášnivými milovníky cyklistiky, pak střední Čechy jsou pro vás ideálním cílem. Každý rok se zde konají prestižní cyklistické závody, které přitahují nejen profesionální sportovce, ale i nadšené amatéry.

Mezi hlavní události patří Bike Maraton Beroun, který se koná 27. 4. 2024 v rámci akce Kolo pro život. Série Kolo pro život ve středních Čechách pak pokračuje 11. 5. 2024 závodem Mladá Boleslav Škoda Auto Tour.

Pro ty, kdo hledají ještě větší výzvu, je tu L’Etape Tour de France, která přináší kousek slavného Tour de France přímo do středních Čech. A pokud se na L’Etape Tour de France chystáte, nezapomeňte navštívit náš stánek na Strahově. Stejně jako v loňském roce budeme připraveni přivítat vás s otevřenou náručí a nabídnout další dávku inspirace v podobě brožurek a mapek z našeho regionu.

Trošku jinačím sportem jsou dostihové závody v Lysé nad Labem. Tam se i v letošním roce uskuteční hned tři významné akce: Prvomájová steeplechase, Memoriál Evy Palyzové a Svatováclavské dostihy. Doprovodný program zajišťuje populární Pony liga pro budoucí naděje dostihového sportu.

šermířský turnaj, historické slavnosti
i
Královský průvod z Králova dvora do Srbska

Zábava hodna králů a královen

První červnový víkend se blíží a s ním i očekávaný Královský průvod, který bude opět připomínat historickou pouť české královny a císařovny římské Elišky, doprovázené vévodou Štěpánem II. Bavorským. Berounské ulice se znovu promění ve scénu bohatého dobového programu a nabídnou spoustu zábavy. Kromě Berouna bude program probíhat v obcích Králův Dvůr, Tetín a Srbsko.

Mělnické vinobraní, které proběhne od 20. do 22. září 2024, slibuje tři dny plné zážitků v historickém centru města na soutoku Labe a Vltavy. Přesný program zatím není znám, ale v diáři si určitě rezervujte čas na vinné degustace a koncerty, které vás nezklamou.

Jílové u Prahy se letos stane hostitelem 28. setkání hornických měst a obcí. Hlavní program této události se bude konat v sobotu 14. září a přivítá až 80 hornických spolků z České republiky, Slovenska, Německa a Polska. Mimo Jílovského sCOUKu bude Regionální muzeum v Jílovém u Prahy hostit novou interaktivní expozici zlata a zároveň budete mít možnost zhlédnout repliku svatováclavské koruny, což je zážitek, který byste rozhodně neměli minout!

Válka s mloky
i
Válka s mloky – Středočeské kulturní léto 2024
Autor: Divadlo A. Dvořáka Příbram

Fesťáky, kam se podíváte

V Slaném se blíží 12. ročník pivního a hudebního festivalu Slánský tuplák, který se uskuteční ve dnech 14. a 15. června. Tento festival, známý také jako slavnosti piva na Masarykově náměstí, nabídne bohatý program s přehlídkou malých pivovarů a hudebním line-upem, včetně vystoupení Felixe Slováčka, Funny Ukulele Bandu, Projektu Parabelum, Fret Vosolit! a dalších.

Na začátku srpna se milovníci drum & bassu mohou těšit na největší festival svého druhu na světě, Let It Roll, který se bude konat v Milovicích ve dnech 1. až 3. srpna. Festival přiláká desetitisíce fanoušků z celého světa a nabídne jim prodloužený víkend plný elektronické hudby pod širým nebem.

Čtvrtý ročník Středočeského kulturního léta odstartuje ve čtvrtek 30. května, kdy se můžete těšit na koncert kapely Klíč v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Bohatý kulturní program potrvá až do konce září. Letos si na něj probojovaly cestu nejen stálice, které znáte z předchozích ročníků, ale i další jména českého hudebního a divadelního průmyslu. Ani letos nebude chybět letní kino, a to hned na dvou místech, nebo představení pro rodiny s dětmi.

Noir Film Festival
i
Promítání noirových filmů
Autor: Noir Film Festival

Benešov bude naplno žít celý červenec a srpen díky akci Benešov City Live, která se koná na Masarykově náměstí. Tato událost nabídne živé koncerty a filmová představení pod širákem, které potrvají i po celé prázdninové měsíce.

Kmochův Kolín slibuje skvělou zábavu při výtečné hudbě mnoha žánrů a skvělé atmosféře. Festival pořádaný na počest českého skladatele Františka Kmocha se koná ve dnech 7. až 9. června 2024.

A konečně, Noir Film Festival, jediný filmový festival svého druhu v České republice, se bude konat od 22. do 25. srpna na hradě Český Šternberk. Užijete si širokou škálu noirových filmů, které budou promítány na sedmi různých místech.

 

Vybrané akce jsou podpořeny v návaznosti na dotační Program 2024 pro poskytování jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2024–2025 na podporu významných kulturních, společenských a sportovních akcí přispívajících k rozvoji cestovního ruchu z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu podpory cestovního ruchu. 

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články