Go to content
Zámecký kostel Nanebevzetí Panny Marie. zámek Loučeň

Počasí

Úterý 03.10.

26 ° C

Středa 04.10.

15 ° C

Čtvrtek 05.10.

14 ° C

TOP

Zámek Loučeň

Atmosféra bohatě dekorovaných interiérů zámku Loučeň vás vrátí do doby, kdy zde žili členové rodu Thurn-Taxisů. Velkou atrakcí je místní park se zahradními bludišti a labyrinty.

Ve středověku a raném novověku se na Loučeni vystřídalo více nepříliš významných majitelů především z řad nižší šlechty. Velký zlom v historii sídla nastává po stavovském povstání, po němž přicházejí noví majitelé ze ctěného šlechtického rodu Valdštejnů. Od této doby nebyl zámek nikdy prodán a to i přesto, že se zde vystřídaly další dva rody, jmenovitě Fürstenbergové a Thurn-Taxisové. Tyto změny se ale udály v rámci sňatkové politiky. Za současnou podobou zámku stojí slavný barokní architekt František Maxmilián Kaňka.

V roce 1809 se pány na Loučeni stali Thurn-Taxisové, kteří zbohatli provozováním poštovních služeb, na něž měli téměř monopol v celé Itálii a střední i západní Evropě. Za jejich správy byl původní zámecký park – dříve v duchu francouzských barokních zahrada – přeměněn na park v anglickém stylu. Za zmínku stojí především jeden z vlastníků, a to Alexandr Thurn-Taxis, příznivce lovu, koňských dostihů a cestování. Jeho žena Marie von Hohenlohe milovala umění, sama krásně malovala a na zámek zvala slavné představitele kulturní scény. Rodinným přítelem byl například skladatel Bedřich Smetana, který zde strávil posledních devět let svého života.

Po komunistickém puči zámek zabralo ministerstvo dopravy a využívalo jej jako rekreační a výukové středisko. Od roku 2000 je vlastníkem akciová společnost Loučeň, díky níž byl zámek opraven, vybaven nábytkem a sbírkami a spolu s parkem zpřístupněn veřejnosti. Současný stav zámeckých interiérů a expozice v komnatách vycházejí z podoby kolem roku 1935 ­– k vidění je původní mobiliář doplněný historickým nábytkem a předměty denní potřeby členů rodu Thurn-Taxisů. Je možné využít ubytování buď přímo v zámeckých apartmánech, nebo v přilehlém čtyřhvězdičkovém hotelu Maxmilian Lifestyle Resort.

Zajímavost

V zámeckém parku se nachází labyrintárium ­– soubor 12 zahradních labyrintů a bludišť, který jinde na světě nenajdete. Hledání cesty z tisového nebo palisádového bludiště či světelného labyrintu je atrakce, která pobaví nejen děti, ale i dospělé.

Tisové bludiště v labyrintáriu Loučeň

Kontakty

Adresa:

Loučeň 1, Loučeň, okres Nymburk, 289 37

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 727 900 616

Přejít na web

Zpoplatnění parkování pro návštěvníky zámku a zámeckého parku je možné před zámkem naproti hlavní bráně. Pro hosty ubytované v zámeckém hotelu Maxmilián nebo v zámeckých apartmánech je vyhrazeno parkoviště přímo v areálu u hotelu.
Parkoviště

Parkoviště

Chodníčky jsou nedlážděné, k venkovnímu divadlu je prudší sjezd. Samotné labyrinty a bludiště nejsou bezbariérové, resp. jsou úzké nebo v nich jsou různé překážky.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Pro návštěvníky jsou k dispozici toalety.
WC

WC

Na zámku Loučeň se nachází hned několik možností stravování a to: Restaurace Maxmilián, Restaurace Ferdinand, samoobslužná restaurace Vtipná kaše nebo rychlé občerstvení u zámku a v parku.
Občerstvení

Občerstvení

Při vstupu do areálu jsou k dispozici stojany na kola.
Cyklisté

Cyklisté

Mohlo by vás zajímat